×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال: چرا برخی از سوره های قرآن به نام حیوانات است؟ 

جواب: 

با توجه به این که نام گذاری سوره های قرآن، توقیفی نیست، این نام گذاری ها توسط مردم صورت گرفته و دلیلی نداریم که معصومین (علیهم السلام) چنین نام هایی را روی این سوره ها گذاشته باشند. 

سورۀ بقره دارای معارفی والا و حکمت هایی عمیق و احکامی فراوان است. آیت الکرسی که قلۀ رفیع قرآن و «گنج عرشی» است در این سوره قرار دارد. سه آیۀ پایانی این سوره، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. همچنین آیات ناظر به مقام منیع خلافت الهی و تعلیم اسماء و حقایق اشیاء به انسان کامل در این سوره است. لذا بعید است که نام گذاری چنین سوره ای به بقره (گاو بنی اسرائیل) توسط معصومین (علیهم السلام) صورت گرفته باشد. 

همچنین سورۀ انعام که مشتمل بر چهل احتجاج توحیدی است  

و سورۀ نمل که معارف عمیق و قصص بسیاری از پیامبران را در بر دارد، بعید است که از طرف معصوم، با چنین نامی معرفی شده باشند.  

نیز بعید است سورۀ  مائده که بر اثر اشتمال بر آیۀ ولایت، شایستۀ نام «سورۀ ولایت» است، به سبب تبیین سفرۀ بنی اسرائیل به مائده موسوم شده باشد. به همین دلیل، برخی از مفسرین شیعه و سنی از عنوان سورۀ بقره احتراز جسته، در برخی روایات، از آن به عنوان «سوره ای که به آن بقره می گویند» یاد کرده اند. (مفسرینی چون: سید رضی در المجازات النبویۀ، و طبری در جام ص۲۷ع البیان)

(برگرفته از تفسیر تسنیم، ج۲، ص۲۷ و ۲۸)

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question