×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحيم

سؤال: بعضي از مواقع کارهايي انجام مي­ دهم که بعدا از انجام آن کار واقعا احساس پشيماني مي ­کنم و با خودم عهد مي ­بندم که ديگر اين کار را تکرار نکنم، ولي نمي­ دانم چرا دوباره اين کار را تکرار مي کنم. مثلا با خواهر يا مادر يا کسي ديگر دعوا مي کنم. لطفا دليل آن را برايم توضيح دهيد.

جواب: از اين كه نسبت به رفتار خود تا اين اندازه دقت داريد و تصميم به اصلاح و بهتر شدن داريد واقعاً‌ جاي خوشحالي دارد و مسلماً با اين قصد و همت بلند موفق خواهيد شد.

صحنه ­ي بروز عصبانيت در واقع جلسه­ ي امتحان الهي است. پر واضح است که موفقيت کامل در اين آزمون الهي، مرهون تلاش و کوشش انسان در خارج از اين جلسه است. براي اين منظور به نکات ذيل توجه فرماييد: 

۱٫ سعي کنيد براي سليقه ­ي ديگران هم ارزش قائل شويد، و اگر ديديد يکي از دوستان يا اعضاي خانواده­ ي شما براي انجام کارها سليقه ­ي ديگري ارائه مي ­دهد، به سليقه­ ي او احترام بگذاريد و براي اعمال سليقه­ ي شخصي خود اصرار بي ­جا نداشته باشيد.   

۲٫ سعي کنيد انتقاد پذيري را در خود تقويت کنيد و اجازه دهيد دوستان و اعضاي خانواد از کار شما انتقاد کنند. هنگام شنيدن انتقاد هم به دنبال فراهم کردن جواب براي منتقد نباشيد، بلکه با محبت به حرف­ هاي او گوش دهيد و اگر ديديد انتقادش به جاست بدون اين که رفتار يا گفتار خود را توجيه کنيد، سخنش را بپذيريد و با او به مهرباني رفتار کنيد.    

۳٫ اگر اطرافيان شما رفتار ناشايستي دارند و حرف ­هاي غير منطقي مي ­زنند، سعي کنيد هنگام انتقاد از آن­ ها، ابتدا تعادل رفتاري خود را حفظ کنيد و فقط به خاطر رفع اين اشتباه از آن­ ها انتقاد کنيد. اگر ديديد انتقاد شما به خاطر انتقام گيري يا سرزنش آن­هاست، هرگز انتقاد نکنيد و چيزي در مورد اشتباهشان نگوييد.

۴٫ سعي کنيد در زندگي خود ايثار گرانه رفتار کنيد. يعني تا جايي که امکان دارد از آسايش خود بگذريد تا ديگران در آسايش باشند. مثلا در خانه به دنبال ميوه­ ي بزرگتر، يا ظرف غذاي بهتر نباشيد، بلکه بگذاريد يکي ديگر از آن استفاده کند و شما ـ بدون اين که جلب توجه کنيد ـ دست خود را  به سوي ميوه­ ي کوچکتر يا ظرف غذايي که کمتر راغب دارد ببريد.

تمام رفتارهايي که گفته شد، شما در يک امر کمک مي­کند و آن از بين بردن منيِّت و خودمحوري است. اگر بتوانيد به لطف الهي چنين کاري را به انجام برسانيد، نه تنهاي مي­ توانيد در برابر حرف هاي ديگران تمحل بيشتري داشته باشيد و زود عصباني نشويد؛ بلکه مي ­­توانيد در کنار گذاشتن گناه ­ها و معصيت­ هاي ديگر هم موفق باشيد.

به اميد آن روز!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question