×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحيم

سؤال: من کمي مغرور هستم و اصلا نمي دانم چه­ کار کنم. اطرافيان به خاطر همين رفتاري که دارم رابطه ­شان را با من کم کردند.

جواب: امام صادق (عليه ­السلام) مي­ فرمايند: در آسمان دو فرشته هستند که موکل بندگان مي ­باشند. کسي که به خاطر خداوند تواضع داشته باشد، مقام او را بالا خواهند برد و کسي که اهل تکبّر و خود بزرگ بيني باشد، او را به زمين خواهند زد.

تلاش کنيد در زندگي خود اهل تواضع بوده و با ديگران با همين خصلت برخورد کنيد . براي اين منظور ريشه­ هاي غرور را در وجود خود بيابيد و آن را از بين ببريد. به عنوان مثال دو نمونه از ريشه­ هاي غرور و راه درمان آن خدمتتان عرض مي­ شود.

۱)  اعمال خود را خيلي بزرگ نبينيد و ديگران را هم به خاطر يکي دو گناه به کلي طرد نکنيد. از کجا مي­ دانيد! شايد همان افرادي که اهل گناه و معصيت هستند، به خاطر کارهاي خوب ديگرشان نزد خداوند از شما عزيزتر باشند. همچنين از کجا معلوم که آن ها در آينده توبه نکنند و از شما جلوتر نزنند؟! بنابراين اگر ديديد کسي اهل گناه است از گناهش متنفر باشيد؛ اما از شخصيتش نه! يعني در عين حالي که کار زشتش را نمي­ پسنديد، به شخصيتش احترام بگذاريد و هرگز با او به گونه ­اي رفتار نکنيد که شخصيتش زير سؤال برود.   

۲)  در عين حالي که بايد اعتماد به نفس داشته و حرف هاي خود را به راحتي بزنيد، هرگز گمان نکنيد که تمام حرف هايتان درست است و اشتباهي در گفتارتان وجود ندارد. بنابراين به ديگران اجازه دهيد تا به شما انتقاد کنند و هنگام شنيدن انتقاد، به جاي آنکه دنبال جواب بگرديد، سعي کنيد تحمل خود را در مقابل انتقاد بالا برده و به راحتي به اين گونه حرف ها گوش فرا دهيد. همچنين براي مقابله با هواي نفس به شخص منتقد با ديد احترام نگاه کنيد و هرگز به خود اجازه ندهيد که در مورد او افکار منفي داشه باشيد. 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question