×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحيم

جهت مطالعه و امضای مرامنامۀ خوبان، (اینجا) کلیک کنید.

سؤال از آقا رضا

سلام

چه کار کنم که شيطان را از خود دور کنم و بتوانم با خداوند عهد و پيمان جديدي ببندم و نمازم را بخوانم؟

لذت عبادت جواب: 

سلام برشما

جوان عزيز! در پاسخ به سؤال خوبي که مطرح کرده­ ايد مطالبي را عرض مي­ کنم که اميدوارم مفيد باشد. 

۱٫ چرا نماز مي ­خوانيم؟

خداوند متعال ما انسان­ ها را روي زمين قرار داد تا به کمالات اخلاقي دست يابيم. از طرفي خداوند تبارک و تعالي، خودش سرچشمه­ ي همه­ ي خوبي ­هاي عالم است. پس راه رسيدن به کمالات و خوبي ­ها، شناخت صفات خداي تعالي و متصف شدن به آن­ ها مي ­باشد.

نماز، وسيله­ اي براي برقراري ارتباط خاص با خداي يکتاست. وقتي در روز حداقل پنج بار با خداي خود ـ که سرچشمه­ ي همه ­ي خوبي ­ها است ـ ارتباط خاص برقرار کرديم، با او انس مي­ گيريم و خود به خود رنگ و بويي از او خواهيم گرفت. 

خداوند متعال عزيز و شکست ناپذير است و ما هم با برقراري ارتباط خاص با او، به عزت و کرامت نفس دست پيدا مي­ کنيم. 

خداوند رحمت نامتناهي است، و ما هم با برقراري ارتباط خاص با او، به آرمش و اطمينان قلب مي­ رسيم.

خداوند قادر هستي است و ما با برقراري ارتباط با او از همه ­ي دنيا دل مي­ کنيم و تنها به او اميد مي ­بنديم.

خداوند زيباترين موجود عالم هستي است و ما با برقراري ارتباط خاص با او در مي­ يابيم که به غير از او به کسي دل نبنديم و عشق و محبت اصلي خود را براي او قرار دهيم. «وَ الَّذينَ آمَنُوا أَشَدُّ حُبًّا لِلَّه‏ ؛ آنان که اهل ايمان هستند، محبت و عشقشان به خداوند بيشتر و قوي­تر است». (سوره­ ي بقره، آيه­ ي ۱۶۵) 

حالا که تا حدي فايده­ ي نماز براي ما روشن شد در گام دوم بايد به دنبال راه­ کاري باشيم تا بتوانيم به صورت مستمر نماز بخوانيم و هيچ  گاه آن را ترک نکنيم.

۲٫ نماز تا چه اندازه اهميت دارد؟   

نماز در ميان اعمال واجب جايگاه ويژه­ اي دارد تا جايي که در معرفي آن فرموده ­اند: «نماز ستون دين است». ساختماني که در آن سکونت داريد ممکن است که بدون لامپ و آشپزخانه و حتي بدون در و پنجره قابل تحمل باشد؛ اما سکونت در ساختمان بدون ستون، امري غير ممکن است؛ چرا که با حذف ستون ديگر چيزي از ساختمان باقي نمي ­ماند، که بتوانيم در آن سکونت کنيم. ستون ساختمان دين ما نماز است و اگر مسلماني نماز نداشته باشد در واقع ساختمان دينش فرو ريخته و ديني ندارد تا در پرتو آن، اعمال صالحش مورد قبول خداوند متعال قرار گيرد. روي همين اصل مهم است که در قيامت اوّلين عملي که مورد سؤال قرار مي­ گيرد نماز است. حال اگر نماز مورد قبول واقع شد (معلوم مي­ شود که آن مسلمان دين ­دار بوده است) به مابقي اعمال خيرش هم رسيدگي مي­ شود؛ اما اگر نمازي نداشت و يا نمازش مورد قبول واقع نشد، به هيچ وجه پرونده­ ي ديگر اعمال خوبش را باز نخواهند کرد، چرا که انسان بي ­دين، هر کار خيري هم انجام دهد (به علت نداشتن نورانيت) عملش به سراي آخرت نخواهد رفت و در دنياي خاکي جا مي ­ماند «كُلُّ شَيْ‏ءٍ هالِكٌ إِلاَّ وَجْهَه؛ هر چيزي هلاک و نابود است؛ مگر اين­که بويي از وجه اللهي به خود گرفته باشد». به همين دليل است که همواره نماز، آخرين سفارش همه­ ي انبياي الهي بوده است.

۳٫ عقوبت ترک نماز چيست؟  

گفته شد که نماز براي دين، همانند ستون براي ساختمان است. حال تصور کنيد ساختماني که در آن سکونت داريد براي چند لحظه ستون ­هايش از جا کنده شوند. چه اتفاقي رخ مي­ دهد؟ بله! همه­ي ساختمان با اسباب و اثاثيه­ اش فرو مي­ ريزد و همه­ ي سرمايه­ اي که در طول ده­ها سال جمع کرده ­ايد به يک­ باره از دستتان خواهد رفت. کسي هم که فقط يک نماز واجب را از روي عمد ترک کند، اعمال خوب او فرو مي ­افتد و به يکباره خود را دست خالي مي ­بيند. «مَن تَرَکَ صَلاتَهُ مُتعمِّداً فَقَد حُبِطَ عَمَلُه؛ کسي که از روي عمد نمازش را ترک کند، اعمالش فرو مي­افتند.»  

۴٫ گناه و معصيت را کنار بگذاريم

توضيح: نماز معراج مؤمن است و گناه هم موجب اسارت روح آدمي است. کسي که اهل گناه و معصيت است، وقتي نماز مي­ خواند در درون خود دچار تعارض و کشمکش عجيبي مي­ شود. از يک سو، نماز مي­ خواهد او را به ملکوت آسمان­ ها ببرد، و از سوي ديگر، گناه او را به قعر زمين مي­ کشاند. در اين کشمکش روحي، انسان خود را در فشار عجيبي مي­بيند که تحمل آن برايش سخت است. به همين دليل است که وقتي گنه کاران وارد نماز مي­ شوند، همانند کسي که در زندان افتاده به سرعت خم و راست مي­ شوند تا اين­که نماز خود را به آخر برسانند. حتي بعد از اتمام نماز هم حاضر نيستند براي چند دقيقه­ اي که شده، در مکان نماز بنشينند و بلافاصله جاي خود را ترک مي­ کنند. در همين کشمکش ممکن است برخي گمان کنند که راه رهايي از آن فشار روحي، ترک نماز است (!!) در حالي که نماز عبادتي نوراني و ملکوتي است و با کنار گذاردن آن نه تنها مشکل انسان حل نمي ­شود، بلکه دشوارتر و پيچيده­ تر هم خواهد شد. حالتي که نماز براي نمازگزار آشکار مي­ کند واقعيت تأسف باري از درون او و چشمه ­ي بسيار کوچکي از فشار قبر است که بعد از مرگ برايش رخ خواهد داد. نماز به او هشدار مي­ دهد که در درونش چه مي­ گذرد و با زبان بي زباني به او گوشزد مي­کند که چه درون آلوده و سياهي دارد. آيا با کنار گذاردن نماز و فرو رفتن در خواب غفلت مي­ توان از خود و واقعيت دروني خود فرار کرد؟!  پس راه صحيح اين است که هشدار نماز را جدّي بگيريم و با استعانت از نماز به جنگ شيطان دروني خود برويم و با عزم جدي بر ترک گناه، خود را از جهنم دروني خود نجات دهيم.

۵٫ مقيد به خواندن نماز اوّل وقت شويد

توضيح: تصور ما از نماز در وقتي که آن را در اوّل وقت به جاي مي ­آوريم، کاملا متفاوت از وقتي است که آن را در آخر وقت مي­ خوانيم. کسي که نماز خود را به تأخير مي­ اندازد، مدام احساس دل­ شوره و دل ­واپسي دارد و بار سنگين نماز را بر دوش خود احساس مي­ کند تا اين­که نمازش را بخواند و از اين دل­ شوره رهايي يابد؛ اما کسي که مقيد است نمازش را در اوّل وقت بخواند، چنين تصوري از نماز نخواهد داشت. 

فرض کنيد اذان ظهر شده و فاطمه نماز خود را نخوانده است. وقتي مشغول ميل کردن ناهار است، احساس بدي در وجود او راه پيدا مي­کند. هنگامي که به نهان خود مراجعه مي­ کند مي­ فهمد علت آن دل­ شوره، نخواندن نماز است. بعد از نماز که ـ مثلا ـ مي­ خواهد استراحت کند باز همين دل ­شوره نگرانش  مي­کند، وقتي از خواب بيدار شد، اين دل ­شوره همچنان همراهش است و خلاصه تا وقتي که نماز را نخوانده اين نگراني او را رها نمي­ کند. شب هم به همين صورت، نگراني نماز مغرب و عشاء را دارد تا اين­که در آخر وقت نمازش را بخواند.

اما زهرا به محض شنيدن صداي اذان نماز ظهر و عصر خود را مي­خواند. زهرا مشغول صرف ناهار است که به يکباره به ياد نماز خود مي­ افتد. در اين صورت احساس رضايت مي­کند چون نمازش را خوانده. و خلاصه در تمام وقت نماز که ياد نماز خود مي ­افتد، همين احساس خوش آيند را تجربه مي­ کند.

وقتي به نحوه ­ي نماز خواندن فاطمه و زهرا نگاه مي­ کنيم متوجه مي­ شويم که:

۱٫ نماز براي «فاطمه»، کاري سخت و تکليفي ناراحت کننده است، اما براي «زهرا» کاري آسان و تکليفي دوست داشتني مي ­باشد. 

۲٫ «فاطمه» نماز مي­خواند تا نمازش قضا نشده باشد و از دل­ شوره­ ي آن رهايي يابد، به همين دليل لذت چنداني از نماز خود نخواهد برد؛ ولي «زهرا» نماز مي ­خواند تا وظيفه­ ي بندگي خود را به جاي آورده باشد. او نماز را دوست دارد و روي همين  اساس به محظ واجب شدن نماز در کنار سجاده ­ي خود، با آن انس مي ­گيرد.  

۳٫ «زهرا» برنامه­ ي منظمي براي نماز دارد. به همين دليل به تدريج سنگيني و کلفت عمل از روي دوشش برداشته مي ­شود؛ امّا «فاطمه» به دليل نداشتن برنامه­ ي منظم، همواره مشقت آن عمل را به دوش مي­ کشد.

هشدار! کسي که نماز را در اوّل وقت آن به جا مي­ آورد به دليل نگرش خوبي که به نماز دارد نمازشرا ادامه خواهد داد اما کساني که نمازشان را در آخر وقت به جا مي­ آورند ممکن است دست آخر نماز را کنار بگذارند، چرا که نگرش خوبي نسبت به نماز پيدا نمي ­کنند. در توضيح بيشتر اين مطلب نماز را به يک کوله پشتي (مثلا ده کيلويي) تشبيه مي ­کنيم که در اوّل وقت نماز بر روي دوش  ما قرار مي­ گيرد. برخي از افراد به محض اينکه کوله روي دوششان قرار گرفت آن را زمين مي­ گذارند و چيزي از سنگيني آن احساس نمي­ کنند، اما برخي ديگر بدون جهت ساعت­ ها کوله­ ي ده کيلويي را روي  دوش خود نگه مي­ دارند تا  دست آخر آن را زمين  بگذارند. طبيعي است که شخص اوّل نماز را تکليفي شيرين مي­ بيند، اما شخص دوم به نماز به ديد تکليفي سنگين و ناراحت­ کننده مي ­نگرد. روي همين اساس آرزوي  مي­ کند که اي کاش تکليفي مثل نماز نبود! چنين  افرادي ممکن است براي رهايي از اين مشکل به کلي نماز را ترک کنند تا خود را در جرگه­ ي بي­ نمازها ببينند و در اوقات نماز نه باري از نماز بر دوش خود احساس کنند و نه دل­شوره­ي نماز خود را داشته باشند.

پس در نتيجه براي اين­که نگرش خوب و زيبايي نسبت به نماز داشته باشيد، و هيچ وقت آن را ترک نکنيد، نماز اوّل وقت بخوانيد.   

 در پايان اميدوارم بتوانيد با نماز و ارتباط با خداي متعال زندگي خود و پر معنويتي داشته باشيد.

 1. حمید

  سلام آقای نباتی
  گل گفتید گل
  این چیزی که فرمودید را با تمام وجودم حس کردم که فرق بین نماز اول وقت وسبکی بار و نماز آخر وقت و سنگینی باری که آدم را انگار میخات خفه کنه وآخرش هم به ترک نماز منجر میشود.
  اجرتون با خدا یکتا.

  • احمد نباتی

   سلام علیکم .. ممنونم از لطفتون. عاقبت به خیر باشید.

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question