×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحيم

سؤال: دختري هستم اصلا رابطه­ ام با پدر و مادرم خوب نيست. به نظر شما چه کار کنم؟ حتي سر موضوع کوچکي با هم دعوا مي کنيم. چه کار کنم که بتوانم از زحمات پدر و مادرم قدرداني کنم؟

جواب: خدمت به پدر و مادر از بهترين خصلت هاي يک انسان است. وقتي شما به والدين خود خدمت مي­ کنيد، نه تنها عمرتان طولاني مي­ گردد و روزي­تان زياد مي­شود، بلکه زمينه­ ي بخشش گناهان گذشته­ ي شما را هم فراهم مي­ آورد.

براي اين که بتوانيد به پدر و مادر خود احترام بگذاريد بايد به اين دو اصل توجه کنيد: اصل «محبت» و اصل «تکريم».

براي موفقيت در «اصل محبت»، مراقب افکار خود باشيد و خاطرات منفي را در ذهن خود پرورش ندهيد. پدر و مادر شما را به دنيا آورده­ و براي شما زحمت ­هاي بسيار زيادي کشيده­ اند. دوران طاقت فرساي بارداي و سختي ­هاي وضع حمل، براي مادر و نيز کار بيرون از خانه­ ي پدر، کافي است که يک عمر مديون محبت و فداکاري آن­ ها باشيد. با همين ديد به چهره­ ي آن ­ها نگاه کنيد و بدانيد که اين نگاه براي شما عبادت است و موجب تقويت بيشتر مهر و محبت شما به آن­ ها خواهد شد.

براي موفقيت در «اصل تکريم» خوب است به ياد داشته باشيم که پدر و مادر، حق بزرگي به گردن ما دارند و به همين خاطر بايد احترام آن­ ها را رعايت کنيم. ما معمولا احترام غريبه­ ها را به خوبي حفظ مي­ کنيم و سعي مي­ کنيم در مواجهه با آن ­ها رعايت ادب را داشته باشيم و توقع خود را هم پايين بياوريم. به عنوان مثال وقتي خانم مدير به منزل شما بيايد رفتار شما کاملا تغيير خواهد کرد و مراقب هستيد که رفتار اشتباهي از شما سر نزند؛ اما چرا در برابر پدر و مادر اين گونه نيستيم؟! مي­دانيد اگر در برابر پدر و مادر اين­ گونه بوديد به خاطر اين کار از بندگان خوب خداوند به شمار مي ­رفتيد و غرق در درياي رحمت او مي­ شديد؟ براي اين که بتوانيد به والدين خود با ديد احترام و تکريم بنگريد، براي مدتي در تصور خود آن­ ها را فرض کنيد و با اين تصوير به آن­ ها بنگريد. چه مي­ بينيد؟ قطعا مي ­بينيد که انتظارتان از آن­ ها پايين­ تر آمده و به جاي اين که روحيه­ ي دستوري در شما حاکم باشد، روحيه­ ي تکريم والدين و طاعت پذيري از آن­ ها در شما تقويت شده است.

مردي مادر پير و ناتوان خود را بر دوش گرفته و به طواف مشغول بود. در همين هنگام خدمت پيامبر اکرم (صلي ­الله ­عليه ­و آله) رسيد و عرض کرد: آيا با اين کار، حق مادرم را ادا کرده­ ام؟ پيامبر فرمود:‌ «نه! حتي يک نفس او را هم جبران نکرده ­اي».

     با دو اصل «محبت» و «احترام» مي­ توانيد زمينه­ ي قدرداني از زحمات آن­ ها را در خود فراهم آوريد. در واقع بايد به گونه­ اي رفتار کنيد که آن­ ها از صميم قلب از شما راضي باشند و شما را دعا کنند.

۱) در محضرر پدر و مادر خود را کودکي بيش نبينيد. اگر اين­ گونه باشيد، به راحتي مي­ توانيد مطيع آن ­ها باشيد.

۲) ز مراء و بگو مگو با پدر و مادر جدا خودداري کنيد. اصولا سعي کنيد در رفتار با والدين، روي حرف آن ­ها حرفي نزنيد و در مقابل آن­ ها موضع گيري منفي نداشته باشيد. البته در مواردي که سکوت شما موجب بروز مفسده­ اي مي ­شود، سعي کنيد را رعايت نهايت احتياط و ادب با آن ­ها صحبت کنيد.

۳) ارزش خدمت به پدر و مادر از تهجد و نماز شب هم بالاتر است. بنابراين در خانه کمک خوبي براي پدر و مادر باشيد. به عنوان مثال وقتي احساس مي­ کنيد کاري روي زمين مانده، فرصت را مغتنم شمرده و با انجام آن باري را از دوش مادر برداريد. وقتي پدر به منزل مي­ آيد با سلام گرم و خسته نباشيد گويي از او استقبال کرده و با آوردن چاي يا ميوه خستگي را از تن او بيرون کنيد. سعي کنيد در همه ­ي شئون زندگي خود اهل قناعت بوده و قبل از آن­ که خواسته ­اي را مطرح کنيد تشکر و قدرداني خوبي از زحمت­ هاي گذشته­ ي آن­ ها داشته باشيد.      

  1. ورمزیار

    سلام
    خیلی ممنون.خداخیرتون بده

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question