×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از نام مستعار شرمنده خداوند

سلام / ببخشید من چند روزی میشه تصمیم گرفتم توبه کنم ولی خیلی گیجم چون هم غیبت زیاد میکردم تهمت هم میزدم دروغ هم می گفتم ولی می گن حتما برو حلالیت بگیر ولی واقعا نمی تونم نمیشه استغفار کنم تورو خدا کمکم کنید

یه سوال دیگه من از رو پول شوهرم پول جمع کردم اگه بهش بگم نسبت بهم بدبین میشه باید با این پول چی کار کنم خواهش می کنم جواب منو حتما بدین.

جواب

سلام بر شما

در رابطه با غیبت، می توانید برای آن افرادی که غیبتشان را کرده اید، استغفار کنید و از خداوند برای خود و آن ها طلب غفران کنید. 

اما در رابطه با تهمت! اگر خبر تهمت شما به گوش آن افراد رسیده، باید از آن ها حلالیت بطلبید. اما اگر خبر به آن ها نرسیده، و حلالیت طلبیدن از ان ها مفسده دارد، حداقل کاری که باید انجام دهید، این است نزد افرادی که پیش آن ها تهمت زده اید، بروید و به آن ها بگویید که حرف هایتان تهمت بوده و اشتباه کرده اید. همچنین اگر کسانی که به آن ها تمهت زده اید، محرم هستند، به آن ها محبت کنید و با هدیه و … دلشان را به دست اورید.

توبۀ واقعی به این است که برای همیشه دست از کارهای نادرستتان بکشید و سعی کنید از این به بعد مالک زبان خود باشید و این گونه به دیگران آسیب نزنید. سعی کنید تحمل خود را بالا ببرید و با دیگران با محبت و صمیمیت رفتار کنید. همچنین سعی کنید که خاطرات بد را در ذهنتان نگاه ندارید تا این که منجر کینه و کدورت نشود. همین کینه ها و کن تحملی ها است که انسان ار به غیبت و تهمت می اندازد.

حسادت به دیگران هم عامل دیگری برای این گناه است. سعی کنید با تمرکز در داشته های خود و دعا برای دیگران، ریشۀ حسادت را بخشکانید. 

موفق باشید. 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question