×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم (با نام مستعار) یه دختر

با سلام من یه دختر سیزده ساله هستم. تک فرزندم بعضی وقتا به خاطر این که تنهام ناراحت میشم ولی به پدر و مادرم بی احترامی نمی کنم. شبا وقتی می خوام بخوابم به خاطر مشکلاتم گریه می کنم. راستش من پدر و مادرمو مامان بابا صدا نمیزنم یعنی هیچی صدا نمی زنم فقط پدر و مادرم نیستن کل فامیلو. من خیلی خجالتیم می ترسم تو اینده دچار مشکل بشم.  

من جز مامان بابام کسی رو ندارم فقط این خجالت کشیدنم باعث میشه ناراحتشون کنم اونا هم به جز من کسی رو ندارن که مامان بابا صداشون کنه من همه ی حرفامو به مامانم میگم ولی در مورد مامان گفتن خجالت می کشم کمکم کنید. یعنی نمازام قبول نمیشن؟ برام گناه میشه؟

جواب

سلام بر شما

همین که پدر و مادرتون رو دوست دارید و به آن ها احترام می گذارید کفایت می کند و در این صورت گناهی برای شما نوشته نمی شود. 

بنابراین، خیلی راحت باشید و بدون جهت احساس گناه نکنید. همچنین نسبت به آیندۀ زندگی خودتون هم احساس بدی نداشته باشید. چرا که وقتی سن شما بالاتر رفت رشد اجتماعی شما هم بیشتر میشه و با دیگران ارتباط بهتر و بیشتری پیدا می کنید.

قبل از هر چیز باید ببینیم که چه چیزی موجب بروز این مشکل شده است. آیا فکر خاصی ذهن شما را مشغول کرده؟ ایا در گذشته اتفاقی افتاده که شما را اذیت می کند؟ آیا فکر می کنید که با صحبت کردن پیش دیگران، نگاه خوبی به شما نمی اندازند؟ آیا فکر می کنید از توانمندی لازم برای برقراری رابطه برخوردار نیستید؟ 

بنده از نوع نوشتار شما تصورم این است که شما دختر مؤدب و متینی هستید و البته توانمندی خوبی هم دارید. فقط می ماند مقداری خودباوری، که ان شاءالله با مقداری تلاش حاصل خواهد شد.

دخترم! اصلا نگران نباشید. شما مشکل ویژه ای ندارد، وقتی به زمان های گذشته و زمان های کودکی نگاه می کنیم افرادی را می بینم که همانند شما بودند، اما هم اینک موفق هستند. به خوبی زندگی می کنند و رابطۀ خوبی هم با دیگران دارند. افرادی مثل شما دیگران را دوست دارند و سعی می کنند به آن ها کمک کنند، اما گاهی اوقات یخ حس خاصی بهشون میگه: «این کار را نکن. چون ممکنه نتونی از عهدۀ کارت بیرون بیای و ممکنه و موفق نشی. اون موقع خیلی بد میشه!» سعی کنید به این حس اعتنایی نکنید. اگر فعلا نمی تونید از راه زبان ارتباط یگیرید، سعی کنید با رفتار خودتون و با کمک ها و دلسوزی هایی که به پدر و مادر می کنید، دل آن را بیشتر از قبل به دست آورید. 

اصلا نگران نباشید. جایی که در آن نشسته اید، خانۀ شماست و همۀ اهل خانه هم شما را دوست دارند. بنابراین، در خانۀ خود احساس راحتی کنید و بدانید که جایگاه خوبی در آن جا دارید. سعی کنید در منزل فعال و با نشاط باشید. کارهای خانه را خیلی خوب انجام بدید و سعی کنید از سلیقۀ خود هم بهره گیری کنید. سعی کنید به کارهایی که انجام دادید، نگاه کنید و احسسا ارزشمندی و افتخار کنید. 

ارتباط گرفتن با بچه ها برای شما خیلی راحت است. اگر در نزدیک شما بچه هایی هستید، با آن ها همزبان شوید. برای آن ها قصه بگویید و خالۀ خوبی برای آن بچه ها باشید. 

سعی کنید با دوستانتان ارتباط بیشتری داشته باشید. به آن ها هدیه بدهید و خیلی راحت با آن ها صحبت کنید. نگران نباشید! آن ها هم بچه هایی مثل شما هستند و فکر نکنید که کمتر از آن ها هستید. 

با دوستان و کسانی که هم سن شما هستند، بازی کنید. بازی مهارت اجتماعی انسان را بالا می برد و کمک می کند که به موفقیت های بیشتری دست پیدا کنید.  

دخترم! بالاخره هر انسانی ممکن است در صحبت های خود اشتباه کند. کلمۀ ای را جا به جا بگوید و یا این که کلمه ای را فراموش کند. این چیزها مهم نیست. مهم این است که شما نترسید و فکر نکنید که اگر اشتباهی کردید، فاجعه می شود. یک مورچه که قصد دارد دانه ای را بالای تخته سنگی ببرد و مدام لیز می خورد، آن قدر این کار را انجام می دهد تا موفق شود. شما هم می توانید این طوری باشید. یعنی آنقدر تمیرن کنید و تمیرین کنید تا خیلی خوب صحبت کنید و با دیگران ارتباط بگیرید. 

اگر بعضی وقت ها نمی خواهید صحبت کنید اشکالی ندارد، اما در میان جمع باشید و سعی کنید شنوندۀ خوبی باشید. به حرف های آن ها واکنش نشان دهید. یعنی وقتی حرف خنده داری زدند، لبخند بزنید و وقتی حرق تعجب آوری زدند، تعجب کنید و … همین کار موجب می شود تا در آن جمع احساس راحتی کنید و دوست داشته باشید که باز هم در میان آن جمع حضور پیدا کنید. 

 این ها توصیبه هایی است که برای شما داشتم. اما حتما باهام تماس بگیرید تا با توجه به شناختی که از شما پیدا می کنم، مطالب دیگری هم با شما مطرح کنم. ۰۹۱۳۶۹۶۵۹۸۳

موفق باشید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question