×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از زهرا خانم

سپاس از شما

از جواب درباره اختیار تا حدی قانع کننده بود و انسان باید همان طور که گفتید اراده ی خودش را بر محیط غلبه دهد.

حال سوال دیگری دارم. افرادی را می بینیم که مدام ولی شکست خورده و توان ادامۀ زندگی را ندارند. الان ناامید شده اند و می خواهند خود را رها کنند و دنیای دیگر را تجربه کنند.

چرا خدا همین حق (خودکشی) را نیز از ما گرفته است و این کار را گناهی بزرگ می داند؟ ماندن و کفر ورزیدن بهتر است یا رفتن؟!

جواب

سلام بر شما

پادشاهی که دشمن به کشورش حمله کرده بود و سپاهش هم متلاشی شده بودند، ناامید و خسته به دخمه ای پناه برد. دیگر اشتیاقی به زندگی نداشت و به تنها چیزی که فکر می کرد، مرگ بود و رفتن به عالم دیگر!

همین پادشاه خسته که از تاج و تخت خود جدا شده بود. نگاهش به مورچه ای افتاد که دانۀ بزرگی را به همراه داشت. مورچه، قصد داشت دانه را بالا ببرد، اما هر باری که سعی می کرد، نتیجه ای نمی گرفت. پادشان گفت: ای مورچه! تو هم، همانند من هستی که کار بزرگی را به عهده گرفتی، اما توان انجام آن را نداری. پس، این کار بیهوده را رها کن و به دنبال کار دیگری برو! 

مورچه بی اعتنا به شکست هایش، مدام از دیوار بالا می کشد و مدام به همراه دانه به زمین می افتاد. ده ها و صدها بار تکرار کرد تا این که بالأخره موفق شد و با تلاش و استقامت، کار ناشدنی را شدنی کرد. پادشاه با دیدن این موفقیت بزرگ به خود آمد و گفت: اگر مورچه ای می تواند چنین کار بزرگی را اینجام دهد، آیا من نمی توانم کشور بحران زده ام را از دشمنان بازپس گیرم؟! 

با عزمی پولادین از جای بلند شد. لشکر بی سرو سامانش را نوسازی کرد. به آن ها روحیه و امید داد و توانست کشورش را از دشمن پس بگیرد.

خواهرم! همۀ ما پادشاه کشور دورنمان هستیم. در این کشور درون دشمنانی هم هستند که سعی دارند ما را از خودمان بگیرند و با القای ناامیدی، حاکم بر وجودمان شوند. چرا ناامید می شوید؟! چرا قدرت ها و توانمندی هایی که خداوند متعال به شما ارزانی داشته، نادیده می گیرید؟! مطمئن باشید که خداوند هم همراه و پشتیباننان است. اما به دو شرط: شرط اول این که تقوای الهی داشته باشید و واقعا به دستوران الهی عمل کنید. شرط دوم این که: به هیچ وجه تسلیم یأس و ناامید نشوید. این دو (یأس و ناامیدی)، از لشگریان شیطان هستند و سعی دارند تا با جنگ روانی شما را به شکست بکشانند. 

امیدوارد به توکل به خداوند و با صبر و شکیبایی و البته یا تقوای بیشتری که خواهید داشت، زندگی بسیار خوب و پر نشاطی داشته باشید. 

خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید: «وَ مَنْ يَتَّقِ اللَّهَ يَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجا»؛ «کسی که تقوای الهی پیشه کند، خداوند، راه نجاتی برای او قرار خواهد داد».

موفق باشید.

  1. زهرا

    سلام من در جایی خواندم که خداوند در این دنیا در کار و اعمال بندگان خود دخالتی نخواهد داشت و این با مقوله اختیار هم همخوانی دارد پس چرا خداوند می فرماید حتی برگی هم بدون اجازه من به زمین نمی افتد و همه ی اتفاق ها با اراده ی خداوند است؟

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question