×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم سیده فاطمه

سلام / من در مورد روزه وضو و نماز خیلی شکاکم. ینی چند بار ممکنه بخواطر شک از صحیص نبودن وضو بگیرم در رساله مکارم شیرازی ذکر شده بود چون این افراد شکاکن حتی اگر شک درست بود نباید اعتناشوم ایا بقیه ی مجتهدان هم همین نظر را دارند یا خیر؟ با تشکر

جواب

سلام بر شما

شک از شیطان است و یقین از خداوند. بنابراین، وقتی این گونه به تردید می افتید مطئمن باشید که پشت این ماجرا شیطان قرار دارد که می خواهد با به هم ریختن آرامش روانی شما، از راه معنویت دورتان کند. 

تمامی مراجع تقلید نظرشان بر این است که کثیر الشک نباید به شک خود عمل کند. 

با توجه به مطالبی که ذکر کردم نباید به شک خود عمل کنید و خیلی راحت و بدون دغدغه به تکالیف دینی خود برسید. البته همان طوری که می دانید شیطان مدام در کنار شما پرسه می زند و  در گوشتان زمزمه می کند که وضو و نماز و سایر عبادت های شما غلط است. اگر به حرف او گوش کردید و کارتان را تکرار کردید، جسورتر می شود  بیشتر آزارتان می دهد. اما اگر بدون اعتنا به گفته هایش، کار خود را ادامه دادید، شیطان را ضعیف می کنید و به تدریج دست از سر زما برمی دارد. 

در شمن سعی کنید تفریح بیشتری داشته باشید. با دیگر گفتگوهای صمیمی داشته باشید و مراقبت خوبی از افکار خود داشته باشید. با این کارها، به لطف الهی وسواس شما درمان خواهد شد.

موفق باشید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question