×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از جناب ساجد

سلام
بنده در نمازهایم زیاد شک میکنم که باد ازم خارج شده به طوری که گاهی اوقات یا نمازم را به تاخیر می اندازم تا بلکه بهبود یابم ( که البته بازم امکان پذیر نیست ) یا اخیرا به هنگام وضو گرفتن این اتفاق برایم می افتد ، جسارتاً راهی برایم پیشنهاد کنید تا بتوانم بهتر نمازم را بخوانم ،

ممنون از لطفتان

جواب

سلام بر شما

اگر شما یقین به وضو دارید، و در عین حال شک می کنید که وضوی شما باطل شده یا نه؟ نمی توایند به خاطر شک، یقین را کنار بگذارید. بنابراین، در چنین حالتی شما وضو دارید و حق ندارید نماز خود را رها کنید ویا این که نماز را دومرتبه بخوانید. 

در هنگام وضو گرفتن هم موضوع به همین ترتیب است. یعنی نباید به شک خود عمل کنید. 

اصولا، نیرو وقدرت “شک” به قدری نیست که بتواند بر نیرو و قدرت “یقین” چیره شود. پس نباید در چنین مواردی شک را بر یقین غلبه دهید و به آن اعتنا کنید.

بهترین راه جلوگیری از نفوذ افکار وسواسی آن است که به آن بهایی ندهید و برای یک بار هم که شده، به آن اعتنا نکنید. اگر به پیام شک خود ترتیب اثر بدهید، این شک جسورتر می شود و با انگیزۀ بیشتری افکار شما را پریشان می کند. اما اگر بهایی به شک ندادید، طبیعتا با هر بار مخالفت، شک ضعیف و ضعیف تر می شود و کار به جایی می رسد که دسگر قدرت نفوذ در ارادۀ شما را از دست می دهد و شما هم بر او چیره و مسلط می شوید. 

موفق باشید. 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question