×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم  سمانه

با سلام.ممنون از مطالب مفيد شما.
من دختري ۲۱ ساله هستم كه نزديك به دو ساله كه با يك آقايی ۲۵ساله … دوست شدم. یک سال اول رابطه با من انقدر مهربان بود و هر كاري براي خوشحالي من مي كرد كه من روزي هزار بار خدا رو شكر ميكردم. منو به نماز خوندن تشويق ميكرد. و هيچگاه خواسته غير شرعي در طول آن مدت از من نداشت. من هم با او مهربان بودم و غمخوار و همدرد هم بوديم. اما اين آقا به ناگاه اخلاقش عوض شد. هر روز بي بهانه با من قهر ميكرد يكروز مهربان و يكروز به كل بد اخلاق مي شد. ۸ ماه به همين ترتيب ادامه داشت و قهرهاي ما طولاني مي شد. گاهي ۲۰ر وزگاهي يكماه و بار آخر۷۵ روز طول كشيد. تناقض بين رفتار و گفتارش زياد بود. نمي دانستم كه دوستم دارد يا نه؟! مي ماند يا نه؟! ميخواهد يا نه؟! زيرا هر بار يك جور بود. بين دوراهي قرارم داده بود. بسيار به او وابسته شده ام و هرچه بيشتر اذيتم مي كند بيشتر دوستش دارم. الان ديگر جوابم را نمي دهد. من هم مي خواهم فراموشش كنم تو را به خدا و اين ماه مبارك راهنمايي ام كنيد و از خدا بخواهيد كه صبرم بدهد يا زمينه بازگشت و امر ازدواجمان را خدا سهولت ببخشد. البته ناگفته نماند كه زماني كه با هم خوب بوديم و قصد ازدواج با من را داشت براي اينكه جاي پا را محكم كرده باشم پيش دعا نويس رفتم و از او دعاي بيقراري فلفلي و سوزاندني و محبت و طلسم قفل و طلسم محبت روي نعل نوشتم كه بعد از انجامشان اخلاقش به جاي خوب شدن بدتر ميشد و بيشتر عذابم ميداد و دور ميشد.
خودم هم مدتي هست كه هرچه به درگاه خدا ناله مي كنم و دعا مي كنم و نذر مي كنم و ذكر مي گويم بي فايده است مي ترسم خدا فراموشم كرده باشد…. دست به هركاري ميزنم راهم بسته مي شود…رزق و روزي ندارم….خواب راخت ندارم…دائم مشوش و مضطربم.كابوس مي بينم.
تو رو خدا راهنماييم كنيد

جواب

سلام بر شما

خواهرم! قبول دارم که چقدر سختی می کشید و چقدر نگران هستید. اما بپذیرید که می توانستید این گونه نباشید. می توانستید هم اکنون با آرامش زندگی کنید. روزه بگیرید و نماز بخوانید و می توانستید با آرامش به آینده ای زیبای خود چشم بدوزید. 

هر چند که ممکن است برای مشکلات پیش آمده علت های مختلفی پیدا کنید، اما بپذیرید که مهمترین علت، نادیده گرفتن احکام الهی و ارتباط دوستانه با یک نامحرم است.  

اگر از همان روز اول به این قانون الهی توجه می کردید، قلب خود را مملو از عشق به چنین شخصی نمی کردید. و شخصیت و آرامش خود را حفظ می کردید.
واقعا دلتان به حال روزهای قبل از این عشق تنگ نشده؟! روزهایی که با امید از خواب بیدار می شدید. با آرامش زندگی می کردید و محبت خود را بذل پدر و مادر و دیگر نزدیکانتان می کردید. اما الآن چی؟!!!
آیا فکر نمی کنید که این عشق بلایی است که زنذگی شما را هدف قرار داده؟! چرا فکر می کنید که باید همچون شمع بسوزید و خود را فدای دیگری کنید!  

آیا فکر نمی کنید که ارزش دوران جوانی شما بیش از آن است که سرگرم چنین محبت هایی باشید؟

آیا فکر نمی کنید که اگر زود به داد خود نرسید، و خواستگارهای خود را به هوای او رد کنید، در روزگاری نه چندان دور، افسوس امروزتان را می خورید و افسوس می خورید که چرا زندگی خود را فدای احساسات کردید؟! 

این آقا در برهه زمانی در هیجان های ناشی از عشق بوده و به شما ابراز محبت می کرده. اکنون این هیجان فروکش کرده و می بیند که در گذشته زیاده روی کرده است. حالا هیجان او به سردی گرایش پیدا کرده اما هیجان شما همچنان باقی است. به راستی از هر دوی شما با این هیجان ازدواج می کردید و این اتفاقی که اکنون به سراغ ای آقا آمده، در بستر زندگی زناشویی رخ می داد، چه میشد؟! اگر ان زمان رو به شما می کرد و می گفت: دوستت ندارم! علاقه ای به تو ندارم! از همان روز اول اشتباه کردم! و از این جور حرفها، چه حسی به شما دست می دارد.

هر چند که واقعیت اکنون، برای شما سخت است، اما می تواند چهرۀ زیبایی هم داشته باشد. شما باید خدا را شاکر باشید که این حس نهفته در درون این آقا الان خودنمایی کرده و الان خودش را نشان داده است. درست است که صدمۀ عاطفی خورده اید، اما این صدمه، در مقایسه با صدمه ای که می توانستید بعد از زندگی مشترک بخورید، بسیار کمتر است. 

پس سعی کنید به این حادثه، به دید مثبت نگاه کنید و سعی کنید خودتان باشید و شخصیت خود را اینگونه به دیگری گره نزنید. 

اولین قدم برای رهایی از این بلا و گرفتاری پذیرش واقعیتی است که خدمتتان عرض کردم. 

دومین قدم این است که از او قطع امید کنید و مدام خود را امیدوارم نگاه نداریم. به جای آن که این آتش را زیر خاکستر نگاه دارید، آن را به کلی خاموش کنید و تکلیف خود را با آن یکسره کنید. در خلوت های خود با او زندگی نکنید. روزگار خود را با خاطرات گذشته و خیال پردازی های آینده سپری نکنید. نگاه داشتن هدیه های او و هر آن چه که شما را به یاد او می اندازد، کار نادرستی است و آتش گرفتاری شما را روشن نگاه می دارد. 

سومین گام، ارتباط و خلوت صادقانه با خدای متعال است. دعاها و مناجات های خود را بستری برای یادکرد از این آقا قرار ندهید. بلکه آن را بیستری قرار دهید برای یافتن خود و ارتباط صادقانه با خداوند. وقتی که خلوت صادقانه با خداوند داشتید، اطمینان داشته باشید که خداوند گذشتۀ شما را جبران می کند و کمکتان می کند که به ساحل امن و آرامش برسید و از بندگی خود و از وجود خودتان احساس افتخار کنید.

اگر سؤال دیگری دارید  در ذیل همین صفحه مطرح کنید. 

موفق باشید.  

 1. سمانه

  سلام آقاي نباتي.ممنون كه لطف كرديد و پاسخ سوال مرا داديد و انقدر زيبا مرا در حل مشكلم كمك كرديد.باوركنيد كه در اين زمينه خيلي ها مرا راهنمايي و نصيحت كردند اما حرف هاي هيچكدام به اندازه حرف هاي شما بر من تاثير مثبت نداشته است.واقعا بعد از خواندن پاسختان خيلي اميدوار شدم.و من اكنون در حضور شما و تمام مخاطبان اين سايت و به ويژه از خدا اظهار شرم و پشيماني ميكنمزيرا مدت هاست كه تمام دعاها روزه ها و ذكر و نذر ها را نه براي خدا بلكه با هدف بنده ي خدا ادا كردم.من از امروز به شما قول ميدهم كه گريه هاي شبانه ام را ديگر بخاطر عشقم از دست رفته ام نباشد بلكه براي ترس از گناهانم و اميد به ببخش و تقرب الهي باشد.و تمام نمازها و روزه ها و ذكر هايم مختص خاص خدا و فقط در جهت تقرب و اداي شرع الهي باشد.از خداوند ميخواهم مرا ببخشد كه عشق پوچ و تهي را به جاي عشق به خدا و خانواده در دل ميپروراندم.دست پدر و مادرم را ميبوسم زيرا به خاطر اين عشق پوچ بسيار ناراحتشان كردم.انشاله كه بتوان در پيغام بعدي خبر موفقيت و گشايش كارم را به شما بدهم.اميدوارم خداوند از شما راضي باشد زيرا كه اين كار شما نزد خداوند بي پاداش نميماند. لطف بي پايانتان هميشه پايدار.من الله توفيق

  • احمد نباتی

   سلام بر شما
   بنده هم امیدوارم به به لطف الهی رویش دوباره ای داشته باشید و زندگی سرشار از آرامش و معنویتی پیدا کنید.
   اگر این عشقی که به آن پسر دارید، خرج خداوند می کردید، اکنون از اولیای خدا بودید.
   بنابراین، از هیجان و حرارتی که در قلبتان ایجاد شده استفاده کنید و آن را در راه عشق و محبت به خدای متعال و امام زمان (علیه السلام) خرج کنید.
   با اشتیاق منتظر شنیدن خبرهای خوب شما هستم.
   موفق باشید.

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question