×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم زهرا

باسلام . دختری هستم هجده ساله دانشجوی پرستاری از یک خانواده مذهبی؛ب تازگی خواستگاری دارم ک طلبه هست. خانوادم اصرار دارند بیشتر فکر کنم خودمم از ته قلبم دوست دارم همسر آیندم طلبه باشه، اما اینکه ما در جامعه ای زندگی می کنیم ک مردم طلبه ها رو قبول ندارند این زندگی با ی طلبه رو سخت میکنه.

لطفا راهنماییم کنید.

جواب

سلام بر شما

انتخاب همسر و زندگی زناشویی، نقش بسیار مهمی در آیندۀ انسان دارد. بنابراین، قبل از هر چیزی باید به خود، نگرش های خود و خواسته های خود توجه داشته باشید. 

از نظر معنوی و تقید به احکام فقهی در چه سطحی هستید؟

خانوادۀ شما در چه سطحی هستند و اصولا چه فرهنگی بر خانوادۀ شما حاکم است؟ 

و اگر از نظر تقید به احکام شرعی خوب هستید و اگر فرهنگ عمومی خانوادۀ شما مذهبی است، به نکات ذیل توجه کنید: 

۱ ـ زندگی طلبگی، زندگی ساده و به دور از ریخت و پاش های کنونی جامعه است (مخصوصا اوایل زندگی)

باید ببینید که می توانید با این زندگی کنار بیایید یا این که با دیدن زرق و برق مالی اطرافیان، همسر خود را تحت فشار قرار میدهید؟

۲ ـ با توجه به این که یک طلبه مسئول پاسخگویی به سؤالات دینی مردم است، اولویت اول برای او، تحصیل و مطالعه است. یعنی طلبه ها وقت زیادی را برای مطالعه می گذارند و در واقع، مطالعه و تحقیق، و سپس تبلیغ دین، کار اصلی آن ها است. 

۳ ـ نگاهی که از دور به زندگی طلبگی می شود، با نگاهی که از نزدیک به این زندگی می شود، معمول تفاوت های زیادی دارد. 

برخی تصور می کنند که رفت و آمد در کوچه و خیابان برای یک طلبه سخت و دشوار است. و باید حرف های مختلفی را تحمل کند. حتی برخی از طلبه ها هم قبل از آن که لباس روحانیت بپوشند، چنین نگرشی دارند. اما واقعیت چیز دیگری است.

واقعیت این است که عموم مردم برای طلبه ها احترام می گذارند و رفتار متمایزی با روحانیون دارند.البته ممکن است که پشت سر، حرف هایی بزنند، اما همان افراد، مقابل روی طلبه به او احترام می گذارند؛ چرا که می دانند، لباس دین را بر تن دارد و این لباس محترم است.

قبل از آن که طلبه شوم و قبل از آن که کسی فکر کنده سرنوشت بنده به طلبگی ختم می شود، در میان آشنایان افرادی بودند که مقابل رویم به آخوندهای بد می گفتند. اما بعد از آن که طلبه شدم، دیگر برای یک بار هم چنین مطالبی نشنیدم. نمی دانم حرفشون را پس گرفتند، یا این که مقابل بنده حرمت نگه می دارند؟! 

البته ادعا نمی کنم که کسی به روحانیون حرفی نمی زنند، چنین رفتارهایی وجود دارد، اما آنقدر نادر است که جای نگرانی ندارد.

۴ ـ رفتار خود طلبه هم در نگرش های مردم مؤثر است.اگر طلبه مزین به زینت اخلاق باشد، طبیعتا مردمی که ارتباط بیشتری با او دارند، رفتار بهتری نشان خواهند داد. اما اگر طلبه ای اینگونه نباشد، رفتارهای واکنشی مردم هم متفاوت خواهد بود.  

۵ ـ کسی که قصد دارد همسر روحانی شود، باید قبل از هر چیزی خودش به آرمان های طلبگی، که همان سربازی امام زمان(علیه السلام) است معتقد باشد و به آن افتخار کند. اعتقاد به چینن مطلبی موجب می شود تا با افتخار و سربلندی، مشکلات و ناملایمات را تحمل کند و چنین کاری را برای خود عبادت بداند. ۶ ـ مطالبی که در مورد روحیات و اولیوت های طلبگی عرض کردم مربوط به یک طلبۀ واقعی است، اما نه هر طلبه های! بنابراین، اگر می توانید پذیرای این زندگی باشید، باید در مرحلۀ بعد، در مورد اخلاق و رفتار خواستگارتون تحقیق و بررسی کنید.

موفق باشید. 

  1. زهرا

    ممنون از راهنماییتون

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.