×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم …

(ادامه سؤال از این صفحه) خسته نباشید امیدوارم سفرتان همراه باخیر و برکت باشد.

حاج آقا یعنی من باید همۀ گناهان گذشته رو فراموش کنم و به زندگی عادی قبل از گناهم ادامه بدم؟

به خاطر گناهم، احساس می کنم من دیگه نباید هیچ وقت خوشحال باشم. یعنی میشه دوباره زندگی طبیعی خودم رو داشته باشم .من از اینکه هنوز خانواده و اطرافیان من رو به چشم یک انسان سالم و با اخلاق می بینند خیلی خجالت می کشم و در درون خیلی عذاب می کشم حتی وقتی کسی ازمن مشورت می خواد نمی تونم بهش کمک کنم چون خودم رو انسان پستی فرض می کنم .یعنی من می تونم همه چیز رو فراموش کنم ؟؟؟

جواب

سلام بر شما

متشکرم
این حس را باید از دو دیدگاه مورد بررسی قرار داد
حالت اول: حس شرمندی موجب می شود که با انگیزه و اهتمام بیشتری به انجام کارهای خوب بپردازید و سعی کنید با عبادت و خلوت با خداوند، گذشتۀ تاریک خود را بپوشیانید. در این مسیر امیدار هستید که خدای متعال گذشتۀ شما را می بخشد و با نشاط و علاقه به زندگی خود ادامه می دهید. از این که خداوند آبروی شما را نریخته احساس خرسندی می کنید و از او سپاسگزاری می کنید. در عین حفظ عزت نفس، در برخورد با دیگران متواضعانه رفتار می کنید و به هیچ وجه به خود اجازه نمی دهید که خود را برتر از آنان ببینید.

حالت دوم: حس شرمندگی موجب می شود که انگیزه و نشاط خود را از دست بدهید و دیگر نتوانید به کارهای خوب بپردازید و نتوانید آن گونه که باید، با خداوند خلوت داشته باشید. فکر می کنید که خداوند شما را نمی بخشد و رسوای دنیا و آخرت شده اید. در مقابل دیگران احساس حقارت می کنید و شخصیتی برای خود نمی بینید و …

حالت اول، قطعا حالتی رحمانی است که منشأ آن خدای متعال و دست رحمت او خواهد بود. اما حالت دوم، القای شیطانی است که شما را به سمت رخوت و بی انگیزگی پیش می برد. 

سعی کنید به حالت اول بیندیشید و آن گونه که گفته شد رفتار کنید. امید شما موجب می شود تا با انگیزۀ بهتری به اصلاح خود بپردازید و عبادت ها و کارهای خوب شما هم موجب می شود که احساس ارزشمندی و نشاط پیدا کنید. 

موفق باشید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question