×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از آقا شهاب 

با سلام / من قناد هستم در این ایام مبارک زلبیا و بامیه میریزم انقدر محیط کار گرم میشود که دیگر توان کار از من گرفته و مجبور به شکستن روزه میشوم باعث عقب افتادن کار دیگران نیز میشوم حکم من چیست؟

جواب

سلام بر شما

سعی کنید در ماه رمضان به گونه ای مدیریت داشته باشید که هم به تکلیف شرعی خود عمل کنید و هم به کار مردم. به عنوان مثال می تونید کار خود را برای شب یا پیش از ظهر بگذارید و بعد از ظهرها به خود استراحت بدهید. اگر هم سفارش های مردم به حدی رسید که در توانتان نبود، به جای آن که سفارش بگیرید و روزه را قربانی کنید، سفارش را رد کنید و به دیگر همکارانتان ارجاعشان بدهید و تکلیف شرعی خود را به اتمام برسانید. 

در مواردی هم که شخص مجبور است کاری را انجام دهد و هیچ راه کاری برای کاهش حجم کار نیست، باید به هر ترتیبی که شد، روزۀ خود را بگیرد. اگر کار به جایی رسید که در عسر و حرج شدید افتاد از جان خودد ایمن نبود، می تواند برای حفظ جان خود و خروج از عسر و حرج، مقدار اندکی آب بنوشد. بعد از تجدید قوا، دیگر حق ندارد آب بخورد تا زمان افطار فرا برسد. البته با توجه به این که با نوشیدن آب روزه اش باطل شده، بعد از ماه رمضان قضای ان را به جا می آورد. 

موفق باشید. 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question