×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از آقا سعید

با سلام
بنده دانشجو هستم. برای ارایه پایان نامه خود بسیار دچار اضطراب میشوم و مجبور به خوردن یک قرص با نهایتا یه جرعه آب هستم آیا روزه ام باطل می شود؟ در ضمن امکان رفتن به بیدون از شهر و خوردن روزه نیز برای من فراهم نیست

جواب

سلام بر شما

در این صورت، روزۀ شما باطل است. 

تشخیص اولویت های زندگی، باعث می شود که آرامش بیشتری داشته باشید. درس، مدرک تحصیل چیز خوبی است، اما هرگز اولویت اول ما نیست. اولین اولویت زندگی ما، بندگی خدای متعال است. وقتی چنین اولویتی را درک کردید، اولا آن را فدای اموری نمی کنید که از درجۀ اهمیت کمتری برخوردار است و ثانیا در بستر عمل به اولویت اول، احساس آرامش و ارزشمندی دارید. مشکل شما این است که درس و پایان نامه را در اولویت اول قرار دادید. پر واضح است که وقتی کاری را بزرگتر از آن چه هست دیدید، به خاطر نگرانی هایی که پیش می آید، مبتلا به استرس و اضطراب هم می شوید. 

هر چند که تلاش و کوشش درسی، کاری بس ارزشمند است، اما هرگز تصور نکنید که راه موفقیت شما تنها یک چیز است و آن، قبولی در امتحان و ارائۀ پایان نامه است! خداوند راه های مختلف و متنوعی برای شما کنار گذاشته که هر کدام از آن ها پنجره های امیدی برای شما هستند. 

 آخرین نکته این که: به جای سرگردانی میان گذشته و آینده، سعی کنید در زمان حال باشید. ممکن است که شما یا غصۀ گذشته را بخورید و یا دلهرۀ اینده را داشته باشید. توچه کنید که گذشته و آینده، دو زمان عدمی هستند. یکی تمام شده و دیگری هنور نیامده. سرگردانی در میان دو زمان عدمی موجب می شود که زمان حال خود را به راحتی از دست بدهید. پس سعی کنید در زمان حال زندگی کنید و با آراش به کارهای خود ادامه دهید. امیرالمؤمنین ـ علیه السلام ـ می فرماید: 

ما فات مضى و ما سيأتيك فأين     قم فاغتنم الفرصة بين العدمين

به جای فکر کردن به انبوه کاری که در روز زمین مانده، به وظایف هر روز خود نگاه کنید و ببینید تا چه اندازه در آن روز موفق بوده اید. با دیدن موفقیت خود در زمان حال، خیالتان راحت می شود و آرامشتان بیشتر می گردد. 

موفق باشید. 

  1. سعید

    سلام
    انصافا چه جالب!!!
    انگار از این چندماه من خبر دارید!!!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question