×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از مریم خانم 

سلام من در جایی خواندم که خداوند در این دنیا در کار و اعمال بندگان خود دخالتی نخواهد داشت و این با مقوله اختیار هم همخوانی دارد. پس چرا خداوند می فرماید حتی برگی هم بدون اجازه من به زمین نمی افتد و همه ی اتفاق ها با اراده ی خداوند است؟

جواب

سلام بر شما

این که بگوییم خداوند در این دنیا ،در کار و اعمال بندگان خود دخالتی ندارد، سخنی انحرافی است که ربوبیت و تدبیر خداوند بر عالم هستی را زیر سؤال می برد. یکی از عقاید بت پرستان قریش همین بود. آن ها خداوند را قبول داشتند اما در عین حالی که معاد را قبول نمی کردند، معتقد بودند که خداوند کاری به مردم ندارد و آن ها را به حال خود رها کرده است! یا اینکه، تدبیر آن ها را به دست بت ها سپرده است. 

یهودیان ادعا می کردند که دست خداوند بسته است، «وَ قالَتِ الْيَهُودُ يَدُ اللَّهِ مَغْلُولَة» در مقابل، خدای متعال آن ها لعنت می کند و می فرماید «هر دو دست خداوند باز است»؛ «بَلْ يَداهُ مَبْسُوطَتان»

درست است که ما در اعمال و رفتار خودمان اختیار داریم، این مطلب بدان معنا نیست که هر کاری بخواهید انجام دهیم، انجام شود. شاهد این مطلب، اراده های زیادی است که ناکام مانده اند و به نتیچه نرسیده اند. اراده هایی که با وجود مهیا بودن تمامی شرایط عادی، محقق نشدند و راه به جایی نبردند.

ما در کارهای خود اراده و اختیار داریم، اما خداوند هم در ادارۀ عالم هستی اراده دارد. ارادۀ خداوند، در طول ارادۀ ما و حاکم بر آن است، و منافاتی هم با مختار بودن ما ندارد. ما مختاریم که اراده کنیم، اما محقق شدن ارادۀ ما (خوب باشد یا بد) منوط به ارادۀ خدای متعال است. اگر خداوند، بعد از ارادۀ ما اراده نکند، ارادۀ ما ابتر می ماند و چیزی در خارج محقق نمی شود.  

اگر خدای متعال دخالتی در تحقق، یا عدم تحقق اراده های بندگانش نداشت:

دیگر چه معنایی داشت که برای رفع مشکلات دنیوی دست به دعا بلند کنیم؛

دیگر چه معنا داشت که برای رفع ظلم و ستم افراد ظالم، از خداوند کمک بگیریم؛

و دیگر چه معنایی داشت که در کارهای خود از خداوند کمک بگیریم؟ 

پس خدای متعال هه کارۀ عالم هستی و یگانه قدرت عالم هستی است و ما هم وظیفه داریم که ضمن تلاش و کوشش در زندگی، به خدای متعال توکل کنیم و تنها از او یاری بخواهیم. او خدایی است که به نیرو و توان او بلند می شویم و می نشینیم: «بحول الله و قوته اقوم و اقعد» و هیچ نیرو و حرکتی نیست، مگر به واسطۀ خداوند بزرگ: «لا حول و لا قوۀ إلا بالله العلی العظیم» . 

موفق باشید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question