×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

«و المثل الإعلی»؛ اهل بیت،«مثَل اعلای خداوند» هستند.

ادب فنای مقربان، ج۲، ص۱۰۵ به بعد (تلخیص)

ذات خدای متعال، جز برای خودش، برای هیچ موجود دیگری قابل شناخت نیست. تنها از راه اسماء و صفات خداوند است که می توان وی را شناخت. لیکن اسماء و صفات الهی هم تنها از راه تمثیل و تشبیه، قابل درک هستند.هر چند صفات الهی، با صفات کمال بشری تفاوت جوهری دارد و هرگز نمی توان آن ها را با یکدیگر مقایسه نمود. ولی صفات کمال بشری می تواند دورنمایی کلی و اجمالی را از صفات خداوند ارائه دهد. بنابراین همۀ موجودات عالم از آن جهت که دارای کمالی هستند، می توانند آیه و آیینه ای برای شناخت اسماء و صفات خداوند باشند. لیکن قدر و اندازۀ هر آینه ای به اندازۀ سعۀ وجودی اوست. پس هر چه کمال یک موجود بیشتر باشد، صفات الهی را بیشتر نشان می دهد و آیه و نشانۀ بهتری از خداوند خواهد بود.

حتی انسان های کامل هم در برخورداری از کمالات، در یک سطح نیستند. روی همین اساس است که امیرالمؤمنین (علیه السلام) فرمود: «مَا لِلَّهِ‏ نَبَأٌ أَعْظَمُ‏ مِنِّي وَ مَا لِلَّهِ آيَةٌ أَكْبَرُ مِنِّي‏».[۱]در باب زیارت امام حسین (علیه السلام) هم آمده است: «السَّلَامُ عَلَيْكَ يَا سَيِّدَ الشُّهَدَاءِ، السَّلامُ‏ عَلَيْكَ‏ يَا آيَةَ اللَّهِ الْعُظْمَى».[۲] سرّ این که اهل بیت مظهر تام و کمال خداوند هستند این است که آن ها تمام کمالات مقدور و ممکن برای موجود امکانی را در خود جمع کرده اند.

اهل بیت (علیهم السلام) بهترین الگوی بشریت:

انسان در مسیر زندگی خود نیازمند به الگوی عملی است، تا با اقتدا به اوحرکت کند. الگوهای بشری غالبا محدود به زمان و مکان هستند و به تدریج الگو بدون خود را از دست می دهند. همچنین الگو بودن آن ها همه جانبه و فراگیر نیست. اما پیامبران الهی به لحاظ برخورداری از شخصیت معنوی، الگوهای شایسته ای برای بشریت در گسترۀ زمین و در همۀ زمان ها هستند. «قَدْ كانَتْ لَكُمْ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ في ‏إِبْراهيمَ وَ الَّذينَ مَعَه»، «لَقَدْ كانَ لَكُمْ في ‏رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَة».[۳]در این میان هیچ موجودی به اندازۀ پیامبر اسلام و ائمۀ معصومین (علیهم السلام) برخوردار از کمال نیست؛ زیرا از جهت بینش، معصوم، و از جهت منش، مصون هستند. از یان رو، شایسته ترین و برترین الگو هستند.


[۱]. بحارالانوار، ج۳۶، ص۱٫

[۲]. المزارالکبیر، ص۲۰۶ ـ بحارالانوار، ج۹۷، ۳۷۳٫

[۳]. احزاب، ۲۱٫

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question