×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم 

نماز و حیای منفی!  

برگفته از کتاب پیوند جوان با نماز ـ نوشته مدیر سایت

حیای مثبت، بهترین نعمت خداوند و وسیلۀ رسیدن به هر خیر و نیکی است. کسی که حیا دارد، کار زشت و قبیحی انجام نمی­ دهد و گوهر عفت خود را از دست نمی ­دهد. حیای مثبت موجب می­شود تا انسان، همان­ گونه که در عیان از بندگان خوب خدا شرم دارد، در نهان هم از خداوند شرم داشته باشد، و خود را آلوده به گناه نکند.

اما حیای منفی، انسان را از دانستن دور می ­کند و از عمل به خوبی ­ها باز می ­دارد. کسی که شرم و حیای منفی دارد، ممکن است هنگام عمل به وظایف دینی در برابر نگاه ­های سرزنش­آمیز دور افتادگان از کاروان بندگی، خود را ببازد و یا در همرنگ ­شدن  با مردم گناه ­کار، خود را از زیان­ کاران بازار دنیا کند.

شرکت در «نماز جماعت»، مطالعۀ «زندگی ­نامۀ بزرگان اخلاق» و «الگو گرفتن از جوانان متدین» از جمله کارهایی است که جرأت و جسارت دین ­داری انسان را دو چندان می­کند.  

جوانان ما در جبهه ­ها جان خود را در دست می ­گرفتند و یک ­تنه در مقابل دشمن می ­ایستادند. آن ­ها بدن نهیف خود را در مقابل تیرهای دشمن می ­گرفتند، تا آن­چه مایۀ خشنودی خداوند است انجام داده باشند.

جوان عزیز! آیا پسندیده است در مقابل چنین اسطوره ­هایی، آن ­چنان در دین ­داری و اعتقادات خود سست باشیم، که از تظاهر به دستورهای دینی هراس داشته باشیم، و از ترس خرده ­گیری ­های جاهلانۀ دیگران، نماز خود را ترک کنیم؟! آیا با چنین ضعفی، فردای قیامت در برابر آن نوجوان سیزده ساله ­ای که جان خود را در راه خدا داد، جوابی داریم؟! (قطعاً نه!)

کسی که در راه خدا از آبروی خود مایه بگذارد و به خاطر سخن و نگاه ­های دیگران از دین ­داری خود کم نگذارد؛ کسی که در حفظ دین خود، محکم و پابرجا باشد؛ به یقین خدای متعال هم با رحمت وسیع خود او را به عزت دنیا و آخرت خواهد رساند، و تکیه ­گاه  او در زندگی خواهد بود.

مرحوم شیخ صدوق، روایت زیبایی نقل می­کند که جا دارد آن را همواره بر گوش جان خود بخوانیم. مردی به امام سجاد (علیه­ السلام) نوشت: «خیر دنیا و آخرت در چیست»؟ آن حضرت در جواب چنین نوشت: «بسم الله الرحمن الرحیم، اما بعد! کسی که در انجام کاری که مردم از آن خشمگین می ­شوند، تنها طالب رضای خداوند باشد، خداوند او را از مردم بی ­نیاز می­سازد و یاور او در زندگی خواهد شد. اما کسی که طالب رضای مردم باشد، آن هم در انجام کاری که خشم خداوند را بر می ­انگیزد، خداوند وی را از لطف و رحمت خود بی ­نصیب کرده و به مردم واگذارش می­کند. والسلام».[۱]   

یکی دیگر از مصادیق حیای منفی، ترک نماز به خاطر ترس از غسل جنابت است. برخی از جوانان و نوجوانان که نماز و عبادت خداوند را دوست دارند، بعد از احتلام، نماز را برای مدتی تعطیل می­ کنند، تا والدین متوجه جنابتشان نشوند!

کاملاً طبیعی است که نوجوانان و جوانان گاهی اوقات در خواب محتلم شوند و نیاز به غسل جنابت پیدا کنند. همواره توجه داشته باشید که ترک نماز، گناه بزرگی است و انسان را در پرتگاه سقوط قرار می­دهد؛ لذا راحت به حمام بروید و بعد از غسل، به نماز و عبادت بپردازید.[۲]      

امام صادق (علیه­ السلام) می ­فرماید: «اگر از جنابت می ­ترسید در بستر خواب خود این ­گونه بخوانید: «اللَّهُمَّ إِنِّي أعُوذُ بِكَ مِنَ الإحْتِلامِ وَ مِنْ سُوءِ الأحْلامِ وَ مِنْ أنْ يَتَلاعَبَ بِيَ الشَّيْطَانُ فِي الْيَقَظَةِ وَ الْمَنَامِ».[۳]

حکایت  

آیت ­الله روحانی، نمایندۀ ولی فقیه در استان مازندران می­گفت: در زمان طاغوت هیئتی از ایران به سرپرستی یک استاد، به خارج از کشور رفتند تا در رابطه با مسائل کشاورزی از تجربیات آن ­ها استفاده کنند.

هواپیمای آن­ ها جهت سوخت ­گیری در میان راه توقف کرد. وقتی هواپیما ایستاد، استاد وضو گرفت و از داخل چمدان، قبله ­نما را بیرون آورد. همراهان او وقتی متوجه شدند که مهندس قصد دارد نماز بخواند، خجالت زده شدند و با التماس به او می ­گفتند: «جناب مهندس! شما را به خدا اینجا آبروی ما را نبر! نماز را بگذار برای وقت دیگر! دستت را می بوسیم. این­جا که جای نمازخواندن نیست. همۀ این­ها غیر مسلمان هستند و نمی ­دانند نماز چیست!»

آن ­ها تا جایی خجالت زده شده بودند که نزدیک بود به گریه بیفتند.

مهندس با تعجب گفت: «این چه تقاضایی که از من دارید؟! وقت عبادت است و من باید وظیفۀ بندگی خودم را انجام دهم».

مهندس به نماز ایستاد و با آرامش، رکوع و سجود خود را انجام می­داد. مسافرهای هواپیما که تاکنون چنین منظره ­ای را ندیده بودند، دور او جمع شدند و در تعجب بودند که این حرکات برای چیست؟

وقتی نمازش تمام شد از او پرسیدند: «چرا این کارها را انجام می دادی؟»

مهندس گفت: «من مسلمان هستم و الآن هم وقت صحبت با خدای یکتا بود. خدایی که خالق و مالک عالم هستی است. خدایی که روزی دهندۀ ما است، و دست رحمت اوست که همیشه در زندگی ما سایه انداخته. من به نماز ایستادم تا در پیشگاه او عرض بندگی کنم و در برابر نعمت ­های بی ­پایانش تشکر ناچیزی داشته باشم».

سخنان مهندس آن­چنان برای مسافرها دل ­نشین بود، که همه را تحت تأثیر قرار داد.

هواپیما، آمادۀ حرکت شد و مسافرها زودتر از مهندس کنار پله ­های هواپیما آمدند. مهندس هم چمدان خود را بست و کنار پله­ ها آمد؛ اما دید همۀ مسافرها جلو پله­ ها تجمع کرده ­اند و به کسی اجازۀ سوار شدن    نمی ­دهند. 

با تعجب سؤال کرد: «چرا سوار نمی ­شوید؟!»

مهماندار هواپیما گفت: «تا این آقا (مهندس) سوار نشود به شما اجازۀ سوار شدن نمی ­دهم. هواپیمای ما، در راه دچار نقص فنی شد و همۀ ما به شدت نگران شدیم، اما به دلیل نامعلومی نقص فنی برطرف شد. الآن متوجه شدم به احترام این مرد مقدس و خدایی بود که ما از آن مهلکه نجات پیدا کردیم».[۴]


[۱] . كَتَبَ رَجُلٌ إِلَى الْحُسَيْنِ بْنِ عَلِيٍّ (علیه­ السلام): يَا سَيِّدِي! أخْبِرْنِي بِخَيْرِ الدُّنْيَا وَ الآخِرَةِ فَكَتَبَ إِلَيْهِ «بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ أمَّا بَعْدُ فَإِنَّهُ مَنْ طَلَبَ رِضَا اللَّهِ بِسَخَطِ النَّاسِ كَفَاهُ اللَّهُ أمُورَ النَّاسِ وَ مَنْ طَلَبَ رِضَا النَّاسِ بِسَخَطِ اللَّهِ وَكَلَهُ اللَّهُ إِلَى النَّاسِ وَ السَّلامُ».

(صدوق، امالی، ص۲۰۰)

[۲] . در اینجا جا دارد به والدین عزیز هم توصیه کنم که نسبت به غسل فرزندانشان حساس نباشند و فضای خانه را به گونه­ ای آماده کنند که فرزندانشان بتوانند به راحتی غسل کرده و به عبادت بپردازند. نگاه­ های معنا دار و سرزنش ­آمیز والدین و نیز نیش و کنایه ­های آن ­ها، ممکن است موجب شود تا جوانان و نوجوانان از نماز و عبادت دست بکشند، و در دام شیطان قرار گیرند.

[۳] . ابن بابویه، من‏ لايحضره ‏الفقيه، ج۱، ص۴۷۱٫

[۴] . حسن صدری، حیات عارفانۀ فرزانگان، ص۶۵ و ۶۶٫ 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question