×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

معرفی کتاب چشمۀ هدایت ـ پیرامون امام هادی علیه السلام

بسم الله الرحمن الرحیم

در کتاب «چشمۀ هدایت»، به شیوه ­ای متفاوت، به بررسی زندگی آسمانی امام هادی(علیه السلام) پرداخته شده است. این کتاب، که با رویکرد “اعتقادی“، “اخلاقی” و “عرفانی” نگاشته شده، در نظر دارد تا ضمن بالا بردن اطلاعات خوانندگان، نسبت به جایگاه و مقام امامت، با استعانت از امام هدایت­­ گر شیعه، آموزه­ هایی از عرفان و اخلاق را به خوانندگان گرامی ارائه دهد. 

مقدمۀ کتاب:

دوران زندگی امام هادی(علیه السلام) با دوران زندگی ائمۀ پیشین، تفاوت ویژه­ ای داشت. زمامداران وقت از یک­سو، نگران قدرت گرفتن شیعیان و نفوذ عقیدتی و سیاسی آن­ها بر سایر مسلمانان و بلاد اسلامی بودند و از سوی دیگر، از تولد مهدی موعود(عجل اله تعالی فرجه) منجی آل محمد در هراس بودند.

به همین دلیل، امام هادی(علیه السلام) و در پی ایشان، امام حسن عسکری(علیه السلام) را در شهر نظامی سامراء که «سُرَّ مَن رأی» نامیده می­شد، تحت کنترل شدید قرار دادند.

شیعیان و دوست­داران آن حضرت، جرأت دیدار با امام را نداشتند و همین امر موجب شد تا تاریخ ­نویسان توفیق چندانی در نگارش سیرۀ آسمانی آن امام عزیز پیدا نکنند و مشتاقان علم و دانش، روایت­ های کمتری از آن امام مظلوم نقل کنند.

شیعیان، برای پرسش از سؤالات متنوع خود، به وکلای امام مراجعه می­ کردند و سؤالات مهم را به صورت مکتوب به دست امام می­ رساندند. بدین جهت، بر خلاف بیشتر روایت­ هایی که از ائمۀ پیشین به صورت گفت و شنود«قال» و «سَمعتُ عنه» نقل شده، روایت­ های نقل شده از امام هادی(علیه السلام) معمولا به صورت مکتوب و توقیع (کتبَ إلیه) نقل شده است. 

کتاب «چشمۀ هدایت» در نظر دارد به بخشی از سیرۀ آن امام عزیز اشاره کند تا به لطف الهی، راهی به سوی معرفت بیشتر نسبت به آن امام هدایت­ گر گشوده شود و خوانندگان عزیز آگاهی بیشتری از امام خود پیدا کنند.     

نگارش این کتاب در سالروز شهادت امام علی بن موسی­ الرضا(علیه السلام) به اتمام رسید. این تقارن را به فال نیک می­ گیریم و امیدواریم که به برکت امام علی بن موسی ­الرضا(علیه السلام) معرفت بیشتری نسبت به ائمۀ معصومین و خصوصا نسبت به امام هادی(علیه السلام) که به «ابن الرضا» معروف است، پیدا کنیم.

ان­ شاء الله.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

ناشر: داناکتاب

تیراژ: ۲۰۰۰ نسخه

تعداد صفحات: ۱۱۲ صفحه

قیمت پشت جلد: ۵۰۰۰ تومان


question