×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحيم 

راه و رســــــم عاشقــــــي

«عقبه بن قيس» از امام محمد باقر (عليه­ السلام) نقل مي­ کند که فرمودند: هر کس که قبر امام حسين  (عليه­ السلام) را در روز عاشورا زيارت کند و اشک از چشمانش سرازير شود، در روز قيامت خداوند را در حالي ملاقات مي­ کند که براي او ثواب «دو هزار حج»، «دو هزار عمره» و «دو هزار جنگ در راه خدا» نوشته مي­ شود. ثواب هر حج و عمره و جنگ او، همانند ثواب کسي است که اين اعمال را در کنار رسول خدا (صلي­ الله ­عليه­ و آله( و ائمه ­ي راشدين  (عليهم­ السلام) انجام داده باشد.    

 «عقبه بن قيس» از حضرت مي ­پرسد: کسي که از حرم آن حضرت دور است و نمي­ تواند او را در اين روز زيارت کند، چه بايد بکند؟

حضرت فرمودند: در اين صورت قبل از اذان ظهر به صحرا و يا مکان مرتفعي در منزل خود رفته و با سلام به آن حضرت اشاره کند. در اين حال تا مي­تواند قاتلين آن حضرت را لعن کند و بعد از آن، دو رکعت نماز به جاي آورد و بر آن حضرت، ندبه و گريه کند. همچنين به افرادي که در خانه­اش هستند ـ البته اگر از آن­ ها تقيه نمي ­کند ـ امر کند که آن­ ها نيز اين کار را انجام دهند و به خاطر اين مصيبت به يکديگر تعزيت گويند. آن­گاه امام (عليه­ السلام) فرمودند: «من ضامن هستم که اگر کسي اين کار را انجام داد، بر عهده­ ي خداست که همه­ ي آن ثواب ­ها را به او هم بدهد.»

عقبه بن قيس گفت: «فداي شما شوم! آيا شما ضامن اين ثواب هستيد براي آن­ها؟!» امام (عليه­ السلام) فرمودند: «من ضامن هستم براي کسي که چنين کاري انجام دهد.»

عقبه بن قيس عرض کرد: «چگونه بايد به يکديگر تعزيت گوييم؟»

حضرت فرمودند، بگوييد: «أعظَمَ اللهُ أجُورَنا بِمُصَابِنا بِالحُسَينِ وَ جَعَلَنا وَ إيَّاکُم مِن الطَّالِبينَ بِثارِهِ مَعَ وَليِّه الإمامَ المَهديِّ مِن آلِ مُحَمَّد (عليهم ­السلام)»

بعد حضرت فرمودند: «اگر مي­ توانيد، در آن روز دنبال کار دنيايي نرويد؛ چرا که اين روز، روز نحسي است که حاجت مؤمن در آن برآورده نمي­شود. اگر در اين روز حاجتي هم برآورده شود، مبارک نخواهد بود.»

«صالح بن عقبه» و «سيف بن عَميره»، هر دو از «علقمه بن محمد الحضرمي» نقل مي­ کنند که علقمه مي­ گويد: به امام باقر (عليه ­السلام) عرض کردم دعايي به من بياموزيد که وقتي در روز عاشورا آن حضرت را از نزديک زيارت کردم آن را بخوانم. دعايي هم به من بياموزيد براي وقتي که قصد دارم آن حضرت را از دور زيارت کنم.

حضرت در اينجا زيارت عاشوراي امام حسين (عليه ­السلام) را به علقمه تعليم داده و فرمودند: هر کس چنين کند، کاري انجام داده که ملائکه­ ي خدا در حين زيارت امام حسين(عليه ­السلام) انجام مي­دهند. خداوند در برابر اين کار براي تو، «هزار هزار» درجه مي­ نويسد و همانند کسي هستي که با آن حضرت به شهادت رسيده و در درجات آن­ها شريک مي ­باشي. آن­گاه حضرت فرمودند: براي تو ثواب زيارت همه­ ي انبياء و رسُل و ثواب زيارت همه­ ي کساني که امام حسين  (عليه­ السلام) را زيارت کرده­اند نوشته مي­ شود.

امام باقر (عليه ­السلام) بعد از آن که زيارت عاشورا را به علقمه تعليم دادند اين ­گونه فرمودند: «اي علقمه! اگر توانستي با خانواده­ ات آن حضرت را هر روز زيارت کني، اين کار را انجام بده، که در مقابل، خداوند هم اين ثواب ­ها را به تو عنايت خواهد کرد.»

(مصباح المتهجّد و سلاح المتعبّد شيخ طوسي، جلد۲، صفحه­ ي۷۷۲ الي ۷۷۶)  

=================================================

«محمد بن خالد طيالسي» از «سيف بن عميره» روايت مي­ کند که گفت: با «صفوان بن مهران جمّال» و جماعتي از شيعيان، به سوي نجف رفتيم. وقتي که از زيارت اميرالمؤمنين(عليه ­السلام) فارغ شديم، صفوان روي خود را به سمت حرم امام حسين(عليه­ السلام) برگرداند و به ما گفت: آيا مايليد امام حسين (عليه ­السلام) را از نزد سر مبارک اميرالمؤمنين (عليه ­السلام) زيارت کنيد؟

بعد ازآن صفوان گفت: با امام صادق (عليه­ السلام) بودم و ديدم که آن حضرت از همين مکان به سوي حرم امام حسين (عليه­ السلام) اشاره کرد.

سيف مي ­گويد: سپس صفوان زيارتي را که علقمه از امام باقر (عليه­ السلام) در روز عاشورا روايت کرده بود، خواند. آن­گاه دو رکعت نماز به جاي آورده و به دنبال آن، با اميرالمؤمنين (عليه­ السلام) وداع کرد. سپس رو به سوي حرم امام حسين (عليه ­السلام) کرده و با آن حضرت هم وداع کرد. 

سيف مي­گويد: از جمله عباراتي که صفوان هنگام وداع خواند اين عبارت بود: «يَا اللَّهُ يَا اللَّهُ يَا اللَّهُ يَا مُجِيبَ دَعْوَةِ الْمُضْطَرِّينَ يَا كَاشِفَ كُرَبِ الْمَكْرُوبِينَ يَا غِيَاثَ الْمُسْتَغِيثِينَ وَ يَا صَرِيخَ الْمُسْتَصْرِخِين…»

توجه: در کتب ادعيه، اين دعا معروف است به دعاي علقمه. در حالي که اين دعا، از صفوان است و علقمه چنين دعايي را نقل نکرده است. علقمه اصل زيارت را از امام باقر  (عليه ­ السلام) نقل کرده، و در آن نقل چنين دعايي وجود ندارد.

سيف مي­ گويد: به صفوان گفتم، علقمه چنين دعايي را از امام باقر (عليه­ السلام) براي ما روايت نکرد؛ بلکه او فقط دعاي زيارت را روايت کرد! صفوان گفت: با آقايم امام صادق (عليه­ السلام) بودم که آن حضرت، اين­ گونه عمل کرد.

بعد امام فرمودند: اي صفوان! اين دعا را به خاطر داشته باش و با آن امام حسين (عليه­ السلام) را زيارت کن. همانا من از طرف خداوند متعال ضامن هستم براي هر کس که ـ از نزديک يا دور ـ امام را اين­ گونه زيارت کند، زيارتش مقبول، سعيش مشکور و سلامش هم به امام برسد. من ضمانت مي­ کنم هر حاجتي به درگاه الهي داشته باشد، برآورده شده و از درگاه خدا هم نااميد برنگردد. 

امام صادق (عليه ­السلام) در ادامه فرمودند: اين زيارت را با همين ضمانت از پدرم و او نيز از پدرش نقل کرد. بعد فرمودند: امام سجاد (عليه­ السلام) از پدرش امام حسين (عليه­ السلام) و او هم از اميرالمؤمنين (عليه­ السلام) و آن حضرت هم از پيامبر اکرم (صلي ­الله ­عليه­ و آله) نقل فرمود. آن­گاه امام صادق (عليه ­السلام) فرمودند: پيامبر اکرم (صلي­ الله­ عليه­ و آله) هم با همين ضمانت از جبرئيل (عليه­ السلام) نقل فرمودند و جبرئيل هم با همين ضمانت از خداي متعال نقل کرد.

امام صادق (عليه­ السلام) در ادامه­ ي کلام خود فرمودند: «خداوند متعال بر خود قسم ياد کرد که اگر کسي حسين (عليه­ السلام) را اين­گونه زيارت کند، زيارتش قبول و حوائجش برآورده خواهد شد. از درگاه لطف خود نااميدش نکند و ديدگانش را با برآورده کردن حوائجش، روشن کند…»

سپس امام صادق (عليه­ السلام) چنين فرمودند: «اي صفوان! اگر حاجتي داشتي، در هر جا که بودي، امام خود را اين­گونه زيارت کن. بعد از آن اين دعا را بخوان و از خداوند متعال طلب حاجت کن. اگر چنين کردي خداوند حاجتت را برآورده مي­ کند و وعده­ اي را که به رسول خود داده، تخلّف نخواهد کرد.»

(مصباح المتهجد و سلاح المتعبد، جلد۲، صفحه­ي۷۷۷ الي ۷۸۲)

توجه: در رابطه با بررسي سند زيارت عاشورا، به قسمت دانلودكتاب ها مراجعه بفرماييد.  

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question