×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم 

حضرت امیر (علیه­ السلام) بعد از ذکر آیه­ ی شریفه، چنین می­ فرمایند:

أدْحَضُ مَسْئُولٍ حُجَّةً (برهان این شخص مغرور که مورد سؤال قرار گرفته، باطل­ ترین برهان­ ها) وَ أقْطَعُ مُغْتَرٍّ مَعْذِرَةً (عذر و بهانه­ اش بریده ­ترین و بی ­پایه ­ترین عذرهاست) لَقَدْ أبْرَحَ جَهَالَةً بِنَفْسِهِ (از روی جهالت خویشتن را به مشقت و سختی انداخت) يَا أيُّهَا الْإِنْسَانُ مَا جَرَّأَكَ عَلَى ذَنْبِكَ (ای انسان! چه چیزی تو بر گناه و معصیت جرأت و جسارت بخشید؟) وَ مَا غَرَّكَ بِرَبِّكَ (و چه چیر تو را نسبت به پروردگارات مغرور کرد؟) وَ مَا أنَّسَكَ بِهَلَكَةِ نَفْسِكَ (و چه چیزی تو را مأنوس کرد در به هلاکت انداختن خود) أمَا مِنْ دَائِكَ بُلُولٌ (آیا برای درد جهالتت سلامتی و عافیتی نیست؟) أمْ لَيْسَ مِنْ نَوْمَتِكَ يَقَظَةٌ (یا برای خواب غفلتت بیداری نیست؟)

شرح و توضیح:

هم انديشي دين . شرح خطبه 223 نهج البلاغه أدْحَضُ مَسْئُولٍ حُجَّةً: دَحَضَت حُجَّتُه: ای بَطَلَت. با توجه به این مطلب، «أدحَضَ» به معنای «باطل­ترین» است. به قرینه­ ی آیه ­ی شریفه، در این جمله کلماتی حذف شده. در آیه ­ی شریفه آمده بود که ای انسان! چه چیز تو را نسبت به پروردگارت مغرور کرد؟! آن­گاه حضرت می­ فرمایند: (برهان این شخص مغرور) که مورد سؤال قرار گرفته، باطل­ ترین برهان­ هاست. اما چرا دلیل و برهانش باطل­ ترین برهان­ هاست؟ چون: 

اگر بگویند کرم تو مرا فریب دارد! در این صورت پاسخ آن در قسمت اوّل بحث ارائه شد.

اگر بگویند شیطان ما را فریب داد؟! در این صورت وعده­ ی خداوند با بنی آدم به آن ­ها متذکر می ­شود که به آن­ ها هشدار داد که شیطان دشمنی آشکار بوده و نباید فریفته ­ی او شوند: «أ لَمْ أعْهَدْ إِلَيْكُمْ يا بَني‏ آدَمَ أنْ لا تَعْبُدُوا الشَّيْطانَ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُبينٌ».[۱]

اگر بگویند جهالتمان ما را فریب داد! در جواب گفته می ­شود که این همه پیامبر و کتاب ­های آسمانی برای چه آمدند. آیا جز این بود که جهالت شما را از بین ببرند؟! پس با وجود پیامبران الهی، کتاب­ های آسمانی و احکام شرعی، سخن از جهالت به میان آوردن، عذری بی­پایه و بی­ مبنا است.

وَ أقْطَعُ مُغْتَرٍّ مَعْذِرَةً: یعنی اگر بخواهد به خاطر نافرمانی از خدای کریم و غرورش در برابر او عذری بیاورد، عذرش بریده­ ترین و نادرست ­ترین عذرهاست. همان­گونه که خداوند فرموده است: «فَيَوْمَئِذٍ لا يَنْفَعُ الَّذِينَ ظَلَمُوا مَعْذِرَتُهُمْ وَ لا هُمْ يُسْتَعْتَبُونَ؛[۲] آن روز عذرخواهى ظالمان سودى به حالشان ندارد، و توبه آنان پذيرفته نمى‏ شود.»

لَقَدْ أبْرَحَ جَهَالَةً بِنَفْسِهِ: أبِي عَبْدِ اللَّهِ (علیه­ السلام) قَالَ قُلْتُ لَهُ مَا الْعَقْلُ قَالَ مَا عُبِدَ بِهِ الرَّحْمَنُ وَ اكْتُسِبَ بِهِ الْجِنَان.[۳] امام صادق (علیه ­السلام) می­فرماید: عقل آن است که به واسطه­ ی آن خدای رحمان عبادت شده و به واسطه ­ی آن بهشت کسب شود. جهل مقابل عقل است و منظور از جهل این است که انسان بندگی خدا را کنار گذاشته و خود را جهنمی کند. لذا کسی که جایگاه با کرامت آخرت را رها کرده و دل به جایگا­ه­ های فانی و لذت ­های زود گذر دنیایی می ­سپرد، اهل جهالت است.

توجه بفرمایید که این فراد جاهل ممکن است در هر کسوتی قرار گرفته باشند. کسی که حتی مدرک دکترا دارد، اما دین خود را به دنیا می­ فروشد و به جای آن­که با اعمال صالح در بهشت خداوند وارد شود، با گناه و معصیت خود را جهنمی کند، فردی جاهل و نادان به شمار می­ آید.   

 يَا أيُّهَا الْإِنْسَانُ مَا جَرَّأكَ عَلَى ذَنْبِكَ: منظور از این انسان همه ­ی انسان ­ها نیستند، بلکه منظور فرادی هستند که مغرور شده و به گناه و معصیت آلوده کشته ­اند.

سه استفهامی که در «مَا جَرَّأكَ»، «مَا غَرَّكَ» و «مَا أنَّسَكَ» آمده استفهام­ هایی توبیخی هستند و همان­ گونه که گفته شد هیچ جوابی برای آن ­ها وجود ندارد جز اقرار به اشتباه، سر فرود آرودن در برابر حقیقت و اظهار بندگی در درگاه خدای متعال است.  

……………………………………………….

أمَا تَرْحَمُ مِنْ نَفْسِكَ مَا تَرْحَمُ مِنْ غَيْرِكَ. (آیا رحم نمی ­کنی به خود، آن­ گونه که به دیگری رحم می­ کنی؟!) فَلَرُبَّمَا تَرَى الضَّاحِيَ مِنْ حَرِّ الشَّمْسِ فَتُظِلُّهُ (چه بسا می­بینی کسی را که زیر گرمای آفتاب قرار دارد و بر او سایه­ ی می ­افکنی!) أوْ تَرَى الْمُبْتَلَى بِألَمٍ يُمِضُّ جَسَدَهُ فَتَبْكِي رَحْمَةً لَهُ (یا این­که می ­بینید کسی را که مبتلا به دردی است و از شدّت درد بدنش می ­سوزد. آن­ گاه از روی رحم دل­سوزی، برایش می­ گریی!) فَمَا صَبَّرَكَ عَلَى دَائِكَ (پس چه چیزی تو را بر درد خود صبوری داد؟!) وَ جَلَّدَكَ عَلَى مُصَابِكَ (و بر مصیبت ­هایت قوی ساخت!) وَ عَزَّاكَ عَنِ الْبُكَاءِ عَلَى نَفْسِكَ (و شکیبا نمود تو را بر گریه و زاری بر درد خودت) وَ هِيَ أعَزُّ الْأنْفُسِ عَلَيْكَ (در حالی که آن نفس، عزیز ترین نفس ­ها در نزد توست) وَ كَيْفَ لَا يُوقِظُكَ خَوْفُ بَيَاتِ نِقْمَةٍ (و چگونه بیدار نمی ­سازد تو را ترس عذاب ناگهانی خداوند!) وَ قَدْ تَوَرَّطْتَ بِمَعَاصِيهِ مَدَارِجَ سَطَوَاتِهِ (و حال آن­که به خاطر گناهانش افتاده است در راه­ های گرفتاری ­ها) فَتَدَاوَ مِنْ دَاءِ الْفَتْرَةِ فِي قَلْبِكَ بِعَزِيمَةٍ (پس دوا کن درد سستی­ موجود در قلبت را، با عزم و تلاش بزرگ) وَ مِنْ كَرَى الْغَفْلَةِ فِي نَاظِرِكَ بِيَقَظَةٍ (و دوا کن خواب غفلت موجود در نگاه بصیرتت را، با بیداری در عبادت)

شرح و توضیح:

أمَا تَرْحَمُ مِنْ نَفْسِكَ مَا تَرْحَمُ مِنْ غَيْرِكَ: حضرت در این قسمت از خطبه، با برشمردن دو نمونه از دل ­سوزی ­هایی که نسبت به دیگران داریم، ما را متوجه عواطف انسانی خود کرده و در ادامه می­ فرمایند: شما که این­گونه هستید، پس چرا فکری به حال مصیبت جهالت و گنه­ کاری خود نمی­ کنید؟! مگر روح و جان شما عزیز ترین نفوس در نزدتان نیست؟!

سؤال: چرا نفس انسان عزیزترین جان­ ها در نزد اوست؟

جواب: ایثار و گذشت یکی از بارزترین ویژگی ­های هر انسانی به شمار می ­آید. فضیلت بسیار بزرگی است که انسان دیگران را بر خود برگزیند و از رفاه و آسایش خود بکاهد تا این­که دیگران در آسایش باشند. اهل بیت عصمت و طهارت (علیه­ السلام) خود در قله ­های ایثار و فداکاری بودند. تا جایی که خداند متعال در قرآن کریم بارها ایثار گری آن ­ها را ستوده است. وقتی سه روز متوالی حضرت علی (علیه ­السلام) به همراه همسر و فرزندانش، افطار خود را به مسکین و یتیم و اسیر دادند و گرسنه به خواب رفتند، جبرئیل چنین آیه ­ای را نازل فرمود: «وَ يُطْعِمُونَ الطَّعامَ عَلى‏ حُبِّهِ مِسْكيناً وَ يَتيماً وَ أَسيراً * إِنَّما نُطْعِمُكُمْ لِوَجْهِ اللَّهِ لا نُريدُ مِنْكُمْ جَزاءً وَ لا شُكُوراً.»[۴]و غذاى (خود) را با اين­كه به آن علاقه (و نياز) دارند، به «مسكين» و «يتيم» و «اسير» مى‏دهند! * (و مى‏ گويند:) ما شما را بخاطر خدا اطعام مى‏ كنيم و هيچ پاداش و سپاسى از شما نمى‏ خواهيم!

انسان می ­تواند از آسایش و راحتی خود بگذرد، تا دیگران در راحتی و آسایش باشند؛ حتی می ­تواند از جان خود بگذرد تا جامعه­ ی اسلامی در امنیت باشد؛ اما به هیچ وجه قابل قبول نیست که کسی بخواهد از دین و آیین خود بگذرد، تا دیگران دین ­دار زندگی کنند.

فطرت پاک الهی، امانتی است که خدای تعالی در وجود یک یک ما انسان­ ها به امانت گذاشته و از ما انتظار امانت­ داری دارد. هر یک از ما قبل از هر چیز باید به فکر امانت دست خود باشیم و تا سر حدّ توان سعی کنیم از این امانت به خوبی محافظت کرده و در روز واپسین، به خدای خود تحویل دهیم.   

وَ كَيْفَ لَا يُوقِظُكَ خَوْفُ بَيَاتِ نِقْمَةٍ: «یقظه» به معنای بیداری و توجّه است و در مقابل غفلت و بی توجهی قرار دارد. امام خمینی (رحمه­ الله) می فرمایند: «بدان که اوّل منزل از منازل انسانیّت، منزل یقظه و بیداری است… انسان تا تنبّه پیدا نکند که مسافر است و لازم است از برای او سیر و دارای مقصد است و باید به طرف آن مقصد ناچار حرکت کند و حصول مقصد ممکن است، «عزم» برای او حاصل نشود و دارای اراده نگردد. و هر یک از این امور دارای بیان و شرحی است که به ذکر آن اگر بپردازیم، به طول انجامد.»

«بیات»: كلمه­ ی «بيات» و همچنين «تبييت» به معناى شبيخون و شبانه بر سر دشمن تاختن است، كه يك نوع مكر به شمار مى‏ رود، براى اين­كه شب، هنگام خفتن و آسايش انسان است و طبع آدمى متمايل به استراحت و صرف­ نظر كردن از هر كار ديگرى است. حال جمعيت‏ ها اين­ چنين بوده كه با رسيدن نعمت‏ هاى مادى و محسوس، مغرور و از عالم ما وراى حس غافل مى‏ شدند، عذاب خدا بدون اطلاع قبلى آنان و بطور ناگهان، همه را نابود مى ‏كرده، آيا با اين حال جمعيت ‏ها مى ‏توانند از عذابى كه شبانه و در حال خواب آن ها را از بين ببرد ايمن بوده باشند؟[۵]

در این رابطه قرآن کریم آمده است: «أفَأمِنَ أهْلُ الْقُرى‏ أنْ يَأْتِيَهُمْ بَأْسُنا بَياتاً وَ هُمْ نائِمُونَ * أوَ أمِنَ أهْلُ الْقُرى‏ أَنْ يَأتِيَهُمْ بَأْسُنا ضُحًى وَ هُمْ يَلْعَبُونَ * أفَأمِنُوا مَكْرَ اللَّهِ فَلا يَأمَنُ مَكْرَ اللَّهِ إِلاَّ الْقَوْمُ الْخاسِرُونَ»[۶] آيا اهل اين آبادي ­ها، از اين ايمنند كه عذاب ما شبانه به سراغ آن ها بيايد در حالى كه در خواب باشند؟! * آيا اهل اين آبادي ها، از اين ايمنند كه عذاب ما هنگام روز به سراغشان بيايد در حالى كه سرگرم بازى هستند؟! * آيا آن ها خود را از مكر الهى در امان مى ‏دانند؟! در حالى كه جز زيان كاران، خود را از مكر (و مجازات) خدا ايمن نمى ‏دانند!

فَتَدَاوَ مِنْ دَاءِ الْفَتْرَةِ فِي قَلْبِكَ بِعَزِيمَةٍ: برای درمان دردهای درونی، عزم جدّی و تلاش وافر هم لازم است. برخی به اشتباه گمان می ­کنند که با صرف دعا و ذکر و بدون تلاش عملی می­ توانند دردهای درونی خود را درمان کنند و حال آن­که حضرت عزم جدیّ را هم در این راه شرط می­ دانند. همان­گونه که عزم جدّی انسان را به توسل و توکّل به خدای متعال دعوت می­ کند، به همان صورت هم انسان را به تلاش عملی در کنار گذاردن بدی ­ها و آلودگی­ های رفتاری فرا می ­خواند.

توجه: در رابطه با مشکلات خانوادگی و رفتاری بارها شاهدیم که برخی افراد صرفا به دنبال ذکر و دعا هستند و وقتی سخن از تغییر رفتار و به کارگیری شیوه­ های رفتاری صحیح به میان می­آید، گوش چندانی برای شنیدن آن وجود ندارد. این مسأله نشان می­ دهد که روی­کرد برخی از افراد به دعا و ذکر، نه از روی تدیّن و اعتقاد پاک؛ بلکه به خاطر تنبلی و کسالت در رفع مشکلات رفتاری خویشتن است. «دعا» و «تغییر رفتار عملی» دو بال پرواز هستند که بدون یکدیگر نمی ­توانند انسان را به نتیجه برسانند.


[۱] . سوره­ ی مبارکه­ ی یس، آیه ­ی۶۰٫

[۲] . سوره ­ی مبارکه ­ی روم، آیه­ ی ۵۷٫

[۳] . الكافي، جلد۱، صفحه­ ی۱۱٫

[۴] . سوره ­ی مبارکه­ ی انسان (هل اتی)، آیات ۸ و ۹٫

[۵] . تفسیر الميزان، جلد ‏۸، صفحه ­ی ۲۵۵و ۲۵۶٫

[۶] . سوره ­ی مبارکه­ ی اعراف، آیه­ ی ۹۷، ۹۸ و ۹۹٫ 

 1. کمال

  با سلام و سپاس از نکات ارزنده و مفید جهت اصلاح عرض میکنم این خطبه ۲۲۳ نیست بلکه خطبه ۲۱۴ می‌باشد
  ایدکم الله

  • احمد نباتی

   سلام بر شما
   متشکرم
   تنظیم خطبه های نهچ البلاغه در همه نهج البلاغه ها یکسان نیست.
   به عنوان مثال این خطبه در نهج البلاغه صبحی صالخ و نهج البلاغۀ دشتی ۲۲۳ است و در شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید شماره ۲۱۸ خورده. و در نهج البلاغه فیض الاسلام، شمارۀ ۲۱۴ است.
   با توجه به این که نهج البلاغۀ صبحی صالح رسمیت بیشتری داره، این خطبه را طبق چینش صبحی صالح شماره زدم.
   موفق باشید.

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question