×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

 سؤال: با سلام

من مشكلي دارم و اميدوارم شما بتوانيد راهنمايي ام كنيد.

بهتر از من مي دانيد كه نماز شرط قبولي اعمال است و يكي از شرايط قبولي

نمازهم صحت آن است.

چند وقتي است كه سعي مي كنم نمازم را درست بخوانم يعني لااقل شرط صحت آن

كه بحث طهارت و و ضو تا تلفظ صحيح و … است را رعايت كنم.

اما اين توجه صورت افراط گونه اي به خود گرفته و بصورت وسواس در آمده است

تا حدي كه در شماره ركعت ها دچار اشتباه مي شوم. ديگر نماز خواندن به جاي

آرامش دادن من را مضطرب مي كند. مي دانم كه اين ها همه وسوسه شيطان است

اما نمي دانم بايد چه كنم ؟ لطفا اگر راهكاري به نظرتان مي رسد بفرماييد.

سپاسگزارم

پاسخ: سلام بر شما … اين نوع مشكل براي برخي از افرادي كه به تازگي مشغول تصحيح قرائت خود شده اند رخ مي دهد. براي اين منظور نظر بنده اين است كه در خارج از نماز تمرين كند و نيز هنگام خواندن نماز مستحبي هم دقت داشته باشيد، با اين كار قرائت صحيح به تدريج براي شما ملكه مي شود.  اما وقتي مشغول خواندن نماز واجب شديد با علم به اين كه در خارج از نماز قرائت صحيحي ارائه داده ايد خيلي راحت به نماز خود بپردازيد و مطمئن باشيد كسي كه در خارج از نماز قرائت صحيحي ارائه مي دهد در نماز هم همين گونه است. مطلب ديگر اين كه سعي كنيد در نماز جماعت بيشتر شركت داشته باشيد.  

در نماز همين كه الفاظ نماز قابل تشخيص باشند كفايت مي كند. به عنوان مثال صاد و طا را طوري بگوييد كه هر كس شنيد بتوان آن را با سين و ت اشتباه نگيريد. همين اندازه دقت در نماز كفايت مي كند. مراقب باشيد كه شيطان شما را در حواشي و مقدمات نگه ندارد. سعي كنيد به جاي اين كارهاي متمركز در معناي الفاظ نمازتان شويد تا به لطف الهي قله هاي معنوي و سير و سلوك را طي نماييد.

نكته ي ديگر اين كه شما اطلاعات شما در مورد وضو كامل است و قطعا وضوي صحيحي مي گيريدو به هيچ وجه وضوي خود را تكرار نكنيد و به هيچ وجه وضو را طول ندهيد. در اعمال شرعي به دنبال رضايت مندي دل خود نباشيد چرا كه دل شما گرفتار وسواس شده و به سادگي راضي نمي شود. به دنبال رضايت خداوند باشيد. همين  كه هر عضوي را يك بار بشوييد كفايت مي كند و نيازي به دست  كشيدن هاي اضافي هم نيست. قطعا با اين حال احساس مي كنيد وضوي شما صحيح نيست يا بدنتان نجس است. سعي كنيد مقابل اين دل بايستيد و به هيچ وجه به  آن پاسخ  مثبت ندهيد. اگر توانستيد مدتي را به همين منول بگذرانيد به تدريج از اين بيماري نجات خواهيد يافت.

دست حق به همراهتان . بنده را هم  دعا بفرماييد.   

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question