×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

 بسم الله الرحمن الرحيم

سؤال: در اسلام زن وظیفه دارد که همیشه از شوهرش تمکین داشته باشد. آیا چنین وظیفه ­ای توهین در حق زن نیست؟ آیا این دستور به معنای نگاه ابزاری و غریزی به زن نیست؟ 

جواب: کسانی که چنین برداشتی دارند باید در نوع نگرش خود به مسائل زناشویی تجدید نظر کنند. در حوزه­ ی خانواده، مسائل زناشویی قبل از آن که امری غریزی باشد، امری عاطفی و احساسی است؛ روی همین اساس ترغیب خانم ­ها به پاسخ ­گویی به نیازهای شوهر، ترغیب به ابراز محبت بیشتر به همسر است و این مسأله به هیچ وجه توهین به شخصیت زن نمی ­باشد.

مسأله ­ی دیگر این است که مسائل زناشویی از اهمیت به سزایی برخوردار است. اگر زن در رابطه با مسائل زناشویی و نیازهای شوهر خود کوتاهی کند، موجب سرد شدن کانون خانواده و عامل تزلزل این کانون محترم خواهد شد. پر واضح است که در چنین حالتی اوّلین کسی که متضرّر خواهد شد، همین خانمی است که در رابطه با مسائل زناشویی کوتاهی کرده است.

روی همین اساس است که اسلام برای حفظ بنیان خانواده و تقویت محبت و صمیمیت میان اعضای آن، با توجه به واقعیت ­های جنسیتی و توانمندی­ های آنان، وظایفی را برای هر یک از زن و مرد تعیین کرده، و آن­ ها را ملزم کرده تا به آن­ ها عمل کنند. یکی از آن وظایف هم وظیفه­ ی تمکین است که برای زن قرار داده شده است.  

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question