×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

معدود روايت هايي هستند که در ميان مردم شهرت پيدا کرده و حتي برخي از آنها در شرح هاي معتبر هم ديده مي شوند، اما سند خاصي براي آن ها نمي بينيم!

(البته یافت نشدن سند برای این روایات لزوما به معنای اشتباه بودن محتوای آن نیست. صحت محتوای جمله یک حرف است، روایت بودن و صحت سندی آن حرفی دیگر است. ممکن است جمله ای از نظر محتوایی کاملا صحیح باشد؛ اما از نظر سندی دارای اشکالات فراوان باشد.)

به عنوان نمونه به روايت هاي ذيل توجه فرماييد:

۱ ـ الصلاه معراج المؤمن (ممكن است سند آن در منابع اهل سنت باشد)

۲ ـ علماء امتي افضل من انبياء بني اسرائيل. (اين روايت هم امكان دارد در منابع اهل سنت باشد)

۳ ـ موتوا قبل أن تموتوا

۴ ـ من اراد ان ينظر الي ميت يمشي علي وجه الأرض، فلينظر الي علي بن ابيطالب

۵ ـ من علمني حرفا فقد صيرني عبدا

۶ ـ الطرق الي الله بعدد انفاس الخلايق (این جمله از كلمات قصار باباطاهر است)

۷ ـ عبدى‏ اطعنى‏ حتى‏ اجعلك مثلى

 

تذکر: لازم به ذکر است که:

۱ ـ جمله لولاک لما خلقت الافلاک را مؤلف «جنة العاصمة»، از «کشف اللئالي» تاليف صالح بن عبد الوهاب عرندس، نقل مي کند. همچنين در «مستدرک سفينة البحار»، از «مجمع النورين» مرحوم فاضل مرندي نقل شده و نويسنده «ضياء العالمين» جد امي صاحب جواهر نيز آن را در کتاب خود آورده است

۲ ـ جمله عَبْدِى أَطِعْنِى أَجْعَلْكَ مِثْلي را مرحوم مجلسى در «بحار الانوار» جلد پانزدهم، جزء دوّم، بابُ حبّ الله تعالى، در صفحه ۲۹ آورده است.و در كتاب كلمة الله تاليف سيّد حسن شيرازى در ص ۱۴۰ تحت شمار ۱۵۴٫ از كتاب عده الداعى أحمد بن فَهد حلّى، از كعب الأحبار، و از كتاب مشارق انوار اليقين، حافظ رجب برسى، چنانچه در ص ۵۳۶ كه مصادر آنرا نقل مي كند،

۳ ـ جمله الطُّرُق الى اللهِ بِعَدَدِ أنْفَاسِ الْخَلَائِق را سید حیدر آملی در جامع الاسرار نقل کرده است.

 

اما لازم است توجه شود که:

۱ ـ لازم است مشخص شود که این بزرگواران روایت را از کجا و از کدام معصوم نقل کرده اند. صرف این که بفرمایند: “در حدیث قدسی” آمده یا فلان شخص گفته است نمی تواند سند روایت باشد.

۲ ـ جناب سید حیدر آملی قابل احترام است؛ اما كتاب ايشان نمي تواند به عنوان منبع روايي مطرح شود. در ثاني ايشان كه در قرن هشتم مي زيسته اين روايت را از كجا آورده كه علماي سلف چيزي از آن نگفته اند؟

محيي الدين عربي مي گويد در روايت نداريم اما در مكاشفه ديدم كه : كنت كنزا مخفيا فاردت ان اعرف … ؛ آن گاه سيد حيدر آملي در كتاب خود از اين كلام ابن عربي به عنوان: و في الحديث القدسي ياد ميكند!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question