×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

شش راه­ کار عملی برای تقویت حضور قلب در نماز 

 راه­ کار پنجم: توجه به تعقیبات نماز

برگرفته از کتاب پیوند جوان با نماز ـ نوشته مدیر سایت

لحظات قبل از نماز در روایات اهل­ بیت (علیهم ­السلام) از نماز به عنوان معراج مؤمن یاد شده است. نمازگزار، هنگام عبادت، در هاله ­ای از نور قرار می ­گیرد و بعد از نماز، سفره ­ای از نعمت خداوند برای او گسترده می ­شود. شیطان هم که کاری جز فریب مؤمنین ندارد، در تلاش است تا مانع استفادۀ شما از این سفرۀ معنوی شود. به همین دلیل می ­بینیم که بعد از خواندن نماز، می­ کوشد تا به سرعت نمازگزار را از پای سجاده دور کند و او را از این فرصت ملکوتی بی­ بهره نماید. بنابراین، بعد از نماز، لحظاتی را به خواندن تعقیبات مربوط به آن نماز و تفکر اختصاص دهید. تداوم این کار موجب می ­شود تا بعد از مدتی، انس خاصی به لحظات بعد از نماز پیدا کنید. همین انس موجب می ­شود تا به خود نماز هم محبت و علاقۀ ویژه ­ای پیدا کنید، و بتوانید حضور قلب بیشتری داشته باشید.

فایدۀ دیگر تعقیبات آن است که نشان دهندۀ میزان توجه شما به نماز، و گفتگو با خدای یکتا است. کسی که بعد از نماز واجب، بلافاصله از جا بلند می­ شود و دنبال کار دنیوی خود می ­رود، همانند دانش ­آموزی است که به محض شنیدن صدای زنگ، جلوتر از معلم از کلاس بیرون می­دود، تا هر چه زودتر از مدرسه خارج شود!

نمازگزاری که بدون علت و بلافاصله بعد از نماز از جا بلند می­ شود، رفتارش بیانگر این واقعیت است که نماز را نه با عشق و علاقه، بلکه از روی اجبار و ترس از جهنم به جای آورده است! اما نمازگزاری که بعد از اتمام نماز، باز هم با طمأنینه و آرامش در جای خود می ­نشیند و مشغول دعا و نیایش با خدای خود می ­شود، رفتارش بیانگر ادب و احترامی است که در مقابل خداوند دارد. پر واضح است که چنین شخصی، اجر فراوانی نزد خدای یکتا دارد. 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question