×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

نماز ما چه سودی برای خداوند دارد؟!

برگرفته از کتاب پیوند جوان با نماز ـ نوشتۀ مدیر سایت 

نمازی که ما می ­خوانیم، چه فایده ­ای برای خداوند دارد؟ آیا خدا، محتاج نماز ما و شما است؟! با این­ حال، چه نیازی هست که روزی پنج بار رو به قبله بایستیم و نماز بخوانیم؟!

در پاسخ به این سؤال، می ­گوییم: خدای متعال، غنی محض است. یعنی هیچ نقصی در خداوند وجود ندارد، تا برای جبران آن، نیازمند به غیر خود باشد. بنابراین، خداوند از همه ­چیز و همه ­کس بی ­نیاز است. از طرف دیگر، این مخلوقات هستند که نیاز به خدا دارند، و در همۀ شئون زندگی خود فقیر درگاه الهی هستند. 

اگر همۀ عالم کافر شوند، چیزی از خداوند کم نمی ­شود؛ چرا که خدای متعال نیازی به ایمان مردم ندارد. اگر همۀ مردم هم، مؤمن پارسا شوند، چیزی به خدایی خدا افزوده نمی­گردد؛ چرا که خداوند کم و کاستی ندارد، که با ایمان ما نقصان خود را جبران کند.

فایدۀ عبادت و بندگی، تنها به خود ما برمی ­گردد. اگر خدای متعال، برخی از کارها را واجب و برخی دیگر را حرام کرده، تنها به خاطر رشد و تعالی معنوی ما می ­باشد. خدای حکیم می ­بیند که گناه، چه به روز انسان می­ آورد، و چگونه درون او را به آتش می ­کشد! به همین دلیل از همان ابتدا، گناه را حرام می­کند، تا درون خود را به آتش نکشیم، و از اهل جهنم نشویم. خدای حکیم می ­بیند که انجام برخی از کارها، روح انسان را به رشد و شکوفایی چشمگیری می ­رساند، و نردبانی برای ترقی آن می ­باشد. به همین دلیل برای محروم نماندن انسان از این عمل، انجام آن را برای همه واجب کرده است.

خداوند، نماز را واجب کرد، چرا که نماز، نردبانی برای ترقی انسان و عاملی برای دوری از تکبر و خودمحوری بوده، و فرصتی برای ارتباط با خالق هستی می­باشد. خالقی که سرچشمۀ همۀ خوبی ­های عالم است و ارتباط با او، درون ما را نورانی، و وجود ما را غرق در نور و معنویت   می­کند.  

  1. الله

    سلام جالب بود

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question