×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الر حمن الرحیم

مدتی است که در سایت ها و شبکه های اجتماعی، جملاتی را از قول امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) نقل می کنند و مدعی هستند که این جملات، در عهدنامۀ آن حضرت به مالک اشتر (نامۀ ۵۳ نهج البلاغه) نهفته است!

این در حالی است که چه در این نامه و چه در کل نهج البلاغه، چنین جملاتی وجود ندارد و معلوم نیست که ادعا کنندگان، جملات ذیل را از کجا آورده اند؟!

و اما جملاتی که ادعا شده از آن حضرت است:

ای مالک بدان که : 

مردم اغلب بی انصاف و بی منطق و خود محورند… آنان را ببخش!

اگر مهربان باشی تورا به داشتن انگیزه های پنهان متهم می کنند، ولی مهربان باش!

اگر شریف و درستکار باشی فریبت می دهند، ولی شریف و درستکار باش!

نیکی های امروزت را فراموش میکنند،ولی نیکوکار باش!

بهترین های خود را به دیگران ببخش حتی اگر اندک باشد، در انتها خواهی دید آنچه که می ماند میان تو و خدای توست نه میان تو و مردم!

وقتی به بخشی از نامۀ ۵۳ نهج البلاغه نگاه می کنیم، جملات مشفقانه ای را در رابطه با مردم می خوانیم که به قسمتی از آن ها اشاره می شود:  

(ای مالک!) مهربانى‏ با مردم‏ را پوشش دل خويش قرار ده، و با همه دوست و مهربان باش. مبادا هرگز، چونان حيوان شكارى باشى كه خوردن آنان را غنيمت دانى، زيرا مردم دو دسته ‏اند، دسته ‏اى برادر دينى تو، و دسته ديگر همانند تو در آفرينش مى ‏باشند. اگر گناهى از آنان سر مى ‏زند يا علّت‏ هايى بر آنان عارض مى‏ شود، يا خواسته و ناخواسته، اشتباهى مرتكب مى ‏گردند، آنان را ببخشاى و بر آنان آسان گير، آن گونه كه دوست دارى خدا تو را ببخشايد و بر تو آسان گيرد

… دوست داشتنى ‏ترين چيزها در نزد تو، در حق ميانه‏ ترين، و در عدل فراگيرترين، و در جلب خشنودى مردم گسترده‏ ترين باشد، كه همانا خشم عمومى مردم، خشنودى خواص (نزديكان) را از بين مى‏ برد، امّا خشم خواص را خشنودى همگان بى ‏أثر مى ‏كند. خواصّ جامعه، همواره بار سنگينى را بر حكومت تحميل مى‏ كنند زيرا در روزگار سختى ياريشان كمتر، و در اجراى عدالت از همه ناراضى‏ تر، و در خواسته‏ هايشان پافشارتر، و در عطا و بخشش‏ ها كم سپاس‏ تر، و به هنگام منع خواسته‏ ها دير عذر پذيرتر، و در برابر مشكلات كم استقامت‏ تر مى‏ باشند. در صورتى كه ستون‏ هاى استوار دين، و اجتماعات پرشور مسلمين، و نيروهاى ذخيره دفاعى، عموم مردم مى ‏باشند، پس به آنها گرايش داشته و اشتياق تو با آنان باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question