×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

سلسله درس­ هایی از ازدواج

درس پنجم: چند توصیه ­ی اخلاقی ـ کاربردی به جوانانی که فعلا آمادگی ازدواج  ندارند

جوانان عزیز! در تلاش باشید تا در دوران مجردی حتما به توصیه­ های ذیل عمل کنید:

۱٫ کنترل چشم: کنترل چشم موجب می­ شود تا انسان در آرامش و آسایش زندگی کند. همچنین اگر کسی به خاطر خدا نگاه حرام را کنار بگذارد، خدای متعال لذّت عبادت خود را به او می ­چشاند. جهت کنترل چشم دو راه­کار عملی پیشنهاد می­ گردد که امیدوارم جوانانی که در این باب با مشکل مواجه هستند بتوانند با عمل کردن به  آن از این مشکل رهایی یابند. 

راه­ کار اوّل: حس عزّت نفس و ارزشمندی را در وجودتان تقویت کنید. این حس موجب می­ شود تا انسان از انجام هر گونه کار پست و بی ­ارزشی کناره گیری کند. جوانی که احساس عزّت نفس دارد، عارش می ­آید که با نگاه خیانت ­کارانه به دیگری شخصیت بزرگ خود را به مسلخ بکشد.

راه­ کار دوم: اگر جوانی معتاد نگاه به نامحرم شده و نمی ­تواند کار زشت خود را ترک کند، حداقل یک بار به خاطر خدا نگاه نکند. وقتی چنین کاری کرد، در همان لحظه درون خود احساس عزّت و شخصیت می­ کند. همین کار موجب می­ شود تا روز بعد بتواند دو بار از نگاه به نامحرم خودداری کند تا اینکه بالأخره به طور کلی نگاه به نامحرم را کنار گذاشته و از این گناه خفت بار رهایی یابد.            

۲٫ کنترل افکار: شیطان که کارش وسوسه است از راه فکر می ­تواند در مملکت وجودی ما  اثر گذار باشد. اگر ما ظرف افکار خود را به حال رها کنیم، شیطان به راحتی می ­تواند وارد فضای آن شده و با افکار زشت و آلوده در ما اثر منفی بگذارد؛ اما اگر قبل از ورود شیطان، ظرف فکری خود با افکار خوب پر کنیم، دیگر جای چندانی برای ورود شیطان باقی نمی­ ماند. جهت پر کردن ظرف فکر به  راه­ کارهای ذیل توجه فرمایید:

راه­ کار اوّل: می­ توانید کتابی با موضوع مورد علاقه­ ی خود انتخاب کرده و ضمن خلاصه نویسی مطالب مطرح شده در آن، پیرامون مطالب آن تفکر کنید.

راه­کار دوم: سعی کنید به فعالیت­ های هنری مورد علاقه و کارهای مفید روی آورید.ورید.  انجام چنین کارهایی علاوه بر آن که فکر شما را مشغول کارهای مفید می­ کند؛ موجب می­شود تا در نهایت احساس رضایت نفس داشته و عزّت نفستان تقویت شود.

راه­کار سوم: هر از چندی به یاد واقعیت پیش روی خود بیفتید. آن واقعیت مرگ، قبر و عوالم بعد از آن است. اندیشدین به سختی ­های مرگ، وقتی توأم با امید به لطف خدای متعال باشد، آرامش را برای انسان به ارمغان خواهد آورد. مرگ، بر هم زننده­ ی شهوت ­ها و خواسته ­های نفسانی انسان، و نابود کننده­ ی آروزهای دنیوی است. روی همین اساس یاد مرگ موجب می­شود تا انسان دل از دنیای فانی و غفلت ­های حاصل از آن بکند و به سوی خدای متعال روی آورد.

۳٫ دوری جستن از بی­کاری: بی ­کاری و بی­ برنامگی بزرگترین خطر برای جوانان عزیز محسوب می­شود. در مقابل، کار مفید موجب می­ شود تا جوان احساس ارزشمندی وکارایی داشته باشد. همین حس ارزشمندی، شیرینی خاصی در کام جوان به جای می ­گذارد تا جایی که در روایات کار را بزرگترین تفریح برای مرد معرفی کرده ­اند.   

۴٫ پر کردن اوقات فراغت: اوقات فراغت یکی از خطرناک­ ترین لحظات برای جوان محسوب می­شود. لذا سعی کنید برای اوقات فراقت خود برنامه­ ی خوبی داشته باشید.   

۵٫ کنترل فضای دوستان: فضای دوستی خود با دیگران را فضایی پاک و  مقدّس بدانید و هرگز اجازه ندهید کسی با صحبت ­های خلاف اخلاق چنین  فضای پاکی را آلوده سازد. شنیدن مطالب خلاف اخلاق موجب می ­شود تا به تدریج ظرف افکارتان آلوده گشته و در خلوت­ هایتان با مشکل مواجه شوید.    

۶٫ کنترل لحظات ابتلا به گناه. با تجربه ­­ای که از گذشته­ ی خود دارید، لحظات ابتلا به گناه را شناسایی و کنترل نمایید. در اینجا به عنوان نمونه به سه مورد از آن ها اشاره می ­شود.

هنگام خواب: یکی از خطرناک ­ترین لحظه­ ها برای جوان، شب هنگام است. وقتی جوان به رخت ­خواب می­رود، خلوت شب و تاریکی آن موجب می ­شود تا قوّه­ ی تخیّلش بیش از پیش به کار افتد و او را به درد سر اندازد. بی­ خوابی ­های شب فرصتی برای شیطان است تا به خوبی  بتواند به هدف خود نزدیک شده و جوان را در دام گناه رها سازد. روی همین اساس توصیه می ­شود که صبح­ها به موقع از خواب بیدار شوید و در طول روز هم خواب ­های طولانی نداشته باشید. همچنین سعی کنید هنگام خواب افکار خوب و معنوی در سر داشته باشید. محاسبه ­ی نفس و تصور عالم قبر و قیامت از زیباترین افکاری است که می ­توانید در بستر خواب به آن ها بپردازید.

هنگام استحمام: این لحظه هم ممکن است برای جوان خطر آفرین باشد. برای مدیریت آن می ­توانید سعی کنید توقف خود در حمام را به حداقل زمانی ممکن کاهش دهید و بلافاصله از حمام خارج شوید. در عوض، دفعات حمام رفتن خود را افزایش دهید. همچنین سعی کنید در حمام هم پوشش خود را حفظ کنید تا در دام شیطان گرفتار نشوید. در ضمن تا جایی که امکان دارد از کوتاه کردن موهای زائد بدن خودداری فرمایید.

خلوت در اتاق: مراقب باشید که به بهانه­ ی درس خواندن یا انجام دیگر کارها در اتاق خلوت نمانید. سعی کنید برای مطالعه و کارهای دیگر خود را به فضای عمومی خانه عادت دهید.               

۷٫ عبادت، دعا و توسل: دنیا همانند دریای عمیق، تاریک و پرتلاطم است. تنا راه نجات از این دریای عمیق انس با عبادت خدای متعال و پناه بردن به کشتی نجات بخش اولیای معصومین اوست. روی همین اساس ضرورت دارد که برای نماز و عبادت با خدای متعال و نیز توسل به محضر معصومین (علیهم ­السلام) برنامه­ ی منظمی داشته باشید. سعی کنید نماز را در اول وقت آن بخوانید و بعد از نماز برای پنج الی ده دقیقه پای سجاده نشسته و مشغول خواندن تعقیبات نماز و تفکر در مسائل معنوی شوید. استمرار در چنین حالتی موجب جلب رحمت الهی در نتیجه انس با این لحظات ملکوتی می ­گردد. وقتی جوان توفیق چنین انسی را بدست آورد در واقع از با نزدیکی به خدای متعال از شیطان و هوای نفس دورتر می ­گردد.   

۸٫ رژیم غذایی مناسب: به طور کلی سعی کنید از غذاهایی که طبع سرد دارند بیشتر استفاده نمایید. غذاهایی چون: عناب، زرشک، ماهی، ماست، دوغ، خیار، ترشی ­جات، هندوانه و گوجه فرنگی. همچنین سعی کنید از غذاهایی  که طبع گرم دارند کمتر استفاده نمایید. غذاهایی مانند: دارچین، زنجبیل، خانواده­ ی پیازها، خانواده­ ی سیرها، خانواده­ ی سُسها و فلفل­ ها، پیتزا، ماکارونی، لازانیا، سرخ کردنی ­ها، موز و همچنین از غذاهای انرژی زا که جهت پرورش اندام استفاده می ­شود اجتناب نمایید.

تذکر: هرگز افراط وتفریط نکنید. درست است که غذاهای گرم­ مزاج قوای شهوانی را تقویت می­ کنند؛ اما فراموش نکنیم که بدن ما به اینگونه مواد غذایی هم احتیاج دارد. همچنین استفاده ­ی بیش از اندازه از غذاهای سردمزاج هم می تواند تبعات بدی برای ما داشته باشد.     

۹٫ احترام به والدین: ممکن است برخی تعجب کنند که احترام به والدین چه ارتباطی با کنترل قوای شهوانی و دوری از چنین گناهانی دارد! اما حقیقت این است که وقتی جوانی احترام پدر و مادر خود را حفظ کرده و به آن ها خدمت می­کند، در واقع زیر ابر رحمت الهی قرار می­گیرد و راه ترک هرگونه گناهی بر او هموارتر می­ گردد. اما اگر ـ خدای ناکرده ـ با رفتار خود دل مادر را شکست یا اینکه به پدر توهین کرد، فرشته­ ی رحمت الهی از او  فاصله می ­گیرد و در این صورت زمینه­ ی ابتلای او به هرگونه فساد و تباهی بازتر می ­شود.    

۱۰٫ مراقب دام شیطان در ارتباط با جنس مخالف باشید: اگر خداند متعال ارتباط عاطفی با جنس مخالف را حرام کرده بدان دلیل است که محصول این ارتباط چیزی جز ضرر و زیان برای ما نخواهد داشت. از بین رفتن گوهر حیا و عفّت، گرفتاری تدریجی در دام فساد اخلاقی، از بین رفتن آرامش درونی، به خطر افتادن آبرو، بدنامی در نظر دیگران، گرفتاری در دام افراد شیّاد و فرصت طلب، افتادن در دام ازدواج­ های تحمیلی از جمله مضرات این نوع دوستی ­هاست.          

۱۱٫ در فکر ازدواج موقت نباشید: برخی از جوان­ های عزیز (آقا پسرها) که بنا بر دلایلی نتوانسته­ اند ازدواج کنند، به فکر ازدواج موقت می­ افتند. ازدواج موقت با رعایت شرایطش کار بسیار خوب و پسندیده ­ای است اما توجه داشته باشید که اگر در حال حاضر زمینه­ ی چنین کاری برای شما فراهم نیست هرگز به آن نیندیشید. وقتی جوان در مواجهه با قوای شهوانی تنها راه نجات خود را تقوای الهی می ­بیند در این اضطرار تمام قوای خود را متمرکز در رعایت تقوی می­ کند اما اگر نیم نگاهی به ازدواج موقت داشته باشد، و مدام به خود چنین وعده­ ای دهد در واقع همین فکر موجب می­ شود تا دیگر انگیزه ­ی چندانی برای تمرکز در حل مشکل خود نداشته باشد و نتواند به  صورت ریشه ­ای و اساسی مشکل خود را حل کند. گویند در یکی از شب های سرد زمستان پادشاهی از قصرش بیرون آمد. بیرون از قصر پیرمرد نگهبانی را دید که با لباس انداک مشغول نگهبانی است. پادشاه به پیر مرد گفت منتظر باش تا از داخل قصر لباس گرمی برایت بفرستم. پادشاه داخل قصرر شد و پیرمرد را از یاد برد. فردا صبح جنازه­ ی پیر مرد را در گوشه ­ای پیدا کردند. پیر مرد روی بدنش نوشته­ ای خطاب به پادشاه نوشته بود … سال ­ها با همین لباس اندک در سرما نگهبانی دادم اما وعده­ ی دیشب تو باعث شد تا به امید لباس گرم تحملم در برابر سرما پایین بیاید و جانم را از دست بدهم. غرض اینکه اگر جوان بخواهد به خود چنین وعده­ هایی بدهد نمی ­تواند از همه ­ی ظرفیت درونی خود برای اطفای شهوت و کنترل غرایض خود استفاده نماید.    

 1. ناشناس

  با سلام
  اين مطلب در سايت نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه شهركرد قرار گرفت

  • احمد نباتی

   سلام علیکم… انشاء الله که موفق باشید.

 2. ناشناس

  به فرض حرف شما درست ولی تا کی این روند میخواد تکرار بشه . الان فاصله بین بلوغ و ازدواج حداقل ۸ تا ۹ سال شده . شماها با یک قشر دانشجو طرف هستید و این نصیحت های بچه گانه تان را برای خود نگهدارید . با این حرف هاتون ذهنیت جوانان را نسبت به دین مقدس اسلام مخدوش می کنید . راه کار این حرف ها نیست

  • احمد نباتی

   سلام . ممنونم .. دوست عزیزم خوب بود می فرمودید که اگر شما بودید چه توصیه ای به جوانان مجرد داشتید؟

 3. ع

  سلام.متشکرم….خيلي عالي بود…..اگه مطالبي در مورد چگونگى تقويت اراده بذاريد ممنون ميشم

 4. ناشناس

  سلام
  شما از بنده راه حل خواستید . من هم به شما میگویم که تنها راه آن به رسمیت شناختن نیاز جنسی جوانان است که متاسفانه مسئولین کشور توجهی به آن ندارند . نه تنها مسئولین کشور بلکه مراجع تقلید هیچ توجهی به نسل جوان ندارند و اما نتیجه اش این می شود که فاصله بین بلوغ تا ازدواج با روابط نا مشروع , همجنس بازی , خودارضایی پر میشود . صحبت های شما در حد نصیحت بچه گانه است و به جای حل مسئله دارید صورت مسئله را پاک می کنید . اگر توانایی حل مسائل ازداواج را ندارید میتوانید مانند سایر کشورها از مکان هایی برای داشتن رابطه استفاده کرد و یا اگر دلسوز دین هستید فرهنگ صیغه کردن را در کشور راه بیاندازید .

  • احمد نباتی

   سلام بر شما / دوست عزیزم بنده نمی دونم که منظور شما از به رسمت شناختن نیازهای جنسی جوان ها چیه؟! . مگه کسی نیاز جنسی جوانان رو به رسمیت نشناخته؟! … اگه دقت کرده باشید عنوان نوشتار در خصوص حل مشکلات و معضلات پیش روی ازدواج نبود، بلکه عنوان نوشتار، خطاب به جوانانی است که فعلا آمادگی لازم برای ازدواج رو ندارند. مثلا یک جوان ۱۶ ساله که مشغول تحصیل است یا جوانی که مشغول خدمت سربازی است و …
   اما مطلب دیگر: نصیحت و موعظه چیز نامطلوبی نیست که شما این طوری از شنیدن آن فرار می کنید و این جوری از شنیدنش نگران می شید. همه ما نیاز به نصیحت و موعظه داریم …
   نکته ای دیگه ای که لازمه خدمت شما عرض کنم اینه که خوب چشماتونو باز کنید و به محیط اطراف نگاه کنید. چه کسی و چه کسانی، مقابل فرهنگ ازدواج موقت رو گرفتند؟!!! ممطمئنا اگه با دید انصاف نگاه کنید، خیلی واضح می بینید که مخالفین ازدواج موقت، کسانی هستند که سر سفره ننگین و فاسد فرهنگ غرب نشستند. این افراد کسانی هستند که روابط نامشروع و حتی زنا را بر می تایند، اما با شنیدن نام ازدواج موقت، صدای اعتراضشون گوش فلک رو کر می کنه .. پس دقت کنید تا از جاده انصاف خارج نشید.

 5. ناشناس

  سلام.جالب بود

 6. نفس

  سلام.جالب بود

 7. گل سرخ

  سلام مطالبتون جالب بود میخواستم بدونم دختر باکره میتونه صیغه کنه؟
  همچنین آیا صیغه فقط برای پسرهاست؟

  • احمد نباتی

   سلام بر شما/ ممنونم.
   دختر باکره می تونه صیغه کنه. منتهی باید با اذن ولی خودش باشه.
   صیغه مخصوص مردها نیست. همیشه در ازدواج، یک طرفش مرد است و طرف دیگر هم خانم.

 8. گل سرخ

  اگه دختر باکره بدون اذن پدر صیغه بشه کار حرامی کرده؟

  • احمد نباتی

   بدون اذن .ولی نمیشه صیغه شد.
   بعضی از مراجع تقلید ـ همچون آیت الله بهجت ـ می فرمایند: ازدواج دختر باکره بدون اذن پدر حرام است. (شرط تکلیفی)
   برخی دیگر می فرمایند: این کار حرام نیست، منتهی عقد باطل است. (شرط صحت)

 9. ناشناس

  جالب بود

 10. محمدنجفی

  بسم الله الرحمن الرحیم.اللهم عجل لولیک الفرج.باسلام ودرودوتحیت خدمت حاج اقانباتی .من درجواب این دوستمان که بانام کاربری ناشناس واردشدندخواستم عرض کنم.ببینین دوست خوب من خداوندمتعال یک قوه ی بسیارمحرکی رادربدنمان گذاشت تابه دودلیل این مسئله برای مابندگانش روشن شود.۱.خداوندمتعال قوه ی شهوت وغریزه ی جنسی رادربدنمان قراردادتابه وسیله ی ان نسل ماباقی بماند.۲.تابه وسیله ی این قوه خواست ببیندکدام یک ازبندگانش به خاطرخداازاین قوه درست وبهینه استفاده میکنند.حال بیادرست به این قضیه بنگریم اگرجوانی باعمل ناپسندخودارضایی فرقی نمیکندچه دخترباشدوچه پسرسعی درمبادرت به این عمل داشته باشدایادیگرنسل انسان برروی زمین باقی خواهدماند؟اخیراتحقیقات امریکایی هابه این نتیجه رسیده که عمل خودارضایی درصدناباروری هارابه صورت بدی افزایش میدهد.زیرافرزندونوزادازهمین اب منی ساخته میشوند.قران کریم دراین باره میفرمایند.وخلقناکم من ماءمئین.ماشماراازابی خاروناچیزافریدیم.که منظورقران کریم همین اب منی است.دوست من ایاشمامیدانستیدکه درکشورامریکانوجوانان زیر۱۸سال نبایدبه اینترنت وموبایل دسترسی داشته باشند.یاایامیدانستیدکه اوبامارییس جمهورکشورامریکاهرگزبه فرزندکمتراز۱۸سالش اجازه نمیدهدکه به موبایل واینترنت دسترسی پیداکند.بله حقیقت امرهمین است که متاسفانه ماانسانهاچشم وگوشمان راازبسیاری ازحقایق بسته ایم.اوبامارییس جمهوری امریکامیترسدکه فرزندش به راه خلاف ونامشروع برود.حضرت محمدمصطفی ص میفرمایندکسی که به واسطه ی استمناوخودارضایی شهوتش راخارج سازدهمیشه موردملعون خداست.وحضرت محمدص میفرمایندکسی که خودارضایی کندانگارباخودازدواج ویانکاح کرده باشد.امام صادق ع میفرماینداگرشخص خودارضارابشناسم هرگزبااوهم غذانخواهم شد.این درموردمسائل خودارضایی .امادرموردازدواج موقت هم که عرض کردین اینشاءالله درتاپیکهای بعدیم خواهم نوشت.بنده محمدنجفی ۲۶ساله.خدانگهدار.التماس وعا.یاعلی مدد
   

 11. العبد

  …. زیبا بود ممنون ای کاش خدا توفیق چشیدن مزه عبادت ناب را نصیب ما میکرد.یا حق التماس دعا

 12. ویدا

  عالی

 13. زهرا

  ممنون از توصیه هاتون. خدا خیرتون بده…
  ببخشید اگه امکان داره توی سایتتون راجع به جلسات خواستگاری و نوع سوالات از طرف مقابل هم مطالبی را بذارید. ممنون

  • احمد نباتی

   سلام بر شما
   ممنونم.
   مدت هاست که قصد دارم سؤالاتی در رابطه با مجلس خواستگاری در سایت بذارم، اما مشغله های کاری اجازه نمی دهد
   در رابطه با مجلس خواستگاری، اینجا کلیک کنید.

 14. سید حمید رضا عقیلی

  سلام سایتتون رو تازه پیدا کردم
  واقعا عالیه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question