×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

برگرفته و تلخیص شده از تفسیر ارزشمند تسنیم

«يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا تُبْطِلُوا صَدَقاتِكُمْ بِالْمَنِّ وَ الْأَذى‏ كَالَّذي يُنْفِقُ مالَهُ رِئاءَ النَّاسِ وَ لا يُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَ الْيَوْمِ الْآخِرِ فَمَثَلُهُ كَمَثَلِ صَفْوانٍ عَلَيْهِ تُرابٌ فَأَصابَهُ وابِلٌ فَتَرَكَهُ صَلْداً لا يَقْدِرُونَ عَلى‏ شَيْ‏ءٍ مِمَّا كَسَبُوا وَ اللَّهُ لا يَهْدِي الْقَوْمَ الْكافِرينَ»؛ « اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد! بخششهاى خود را با منت و آزار، باطل نسازيد! همانند كسى كه مال خود را براى نشان دادن به مردم، انفاق مى‏كند و به خدا و روز رستاخيز، ايمان نمى‏آورد (كار او) همچون قطعه سنگى است كه بر آن، (قشر نازكى از) خاك باشد (و بذرهايى در آن افشانده شود) و رگبار باران به آن برسد، (و همه خاكها و بذرها را بشويد،) و آن را صاف (و خالى از خاك و بذر) رها كند. آنها از كارى كه انجام داده‏اند، چيزى به دست نمى‏آورند و خداوند، جمعيت كافران را هدايت نمى‏كند». (بقر، ۲۶۴)

مفردات

لا تُبْطِلُوا: یاطل در مقابل حق، و چیزی است که ثبات و واقعیتی ندارد و نابود شدنی است. باطل گاهی در قبال حق است و زمانی در برابر مقبول که مطلب کلامی است و گاهی در برابر صحیح است که مطلب فقهی است و جامع همۀ آن ها، «ناپایداری و بی اثر بودن» است که در هر فنّ، حکم خاص خود را دارد.

صَفْوانٍ: «صفاء» خالص بودن چیزی از تیرگی و آمیختگی است و صفا به معنای سنگ صاف از همین معناست. صفوان، سنگی است که هیچ سوراخی ندارد تا خاک را در خود نگه دارد.

وابِلٌ: «وَبل»، شدت همراه با سنگینی مادی یا معنوی است.

صَلْداً: «صلد»، سختی و صلابت ویژه ای است که نموّ و افزایشی در آن نیست و چیزی را نمی رویاند. مانند سنگ سخت.

تفسیر

معنای باطل کردن صدقه

جملۀ «لايَقْدِرُونَ عَلى‏ شَيْ‏ءٍ مِمَّا كَسَبُوا» نشان حبط عمل منان و موذی، نظیر ریاکار است؛ مانند: «وَ قَدِمْنا إِلى‏ ما عَمِلُوا مِنْ عَمَلٍ فَجَعَلْناهُ هَباءً مَنْثُوراً» هباء منثور به ذرات ریز معلق و پراکنده در فضا گفته می شود که بهره بردنی نیست.

باطل در اینجا، بطلان محض است که عمل را همچون سراب می کند. البته مقصود از باطل وبی اثر شدن صدقه به سبب «من» و «اذی» و زوال آثار کلامی، یعنی اجر و مزد و برکات آن است، وگرنه اثر فقهی صدقه مانند مالکیت گیرنده و حلیت تصرف در آن نابود نمی شود، پس مراد از ابطال، حبط کلامی است، نه بطلان فقهی به طور مطلق؛ یعنی در این گونه موارد آثار متعددی مطرح است:

۱ـ به لحاظ کلامی، ثواب و اجر اخروی برای او منتفی است.

۲ـ حلیت تصرف برای نیازمند که گیرندۀ مال است و به ناچار منت و اذیت را تحمل می کند.

۳ـ صحت فقهی، به معنای مجزی بودن تصدق مزبور، منتفی است و شخص صدقه دهنده دوباره باید آن عمل واجب، مانند زکات را انجام دهد.

۴ـ چون تصدق واجب که با منت و اذیت آلوده شد، مجزی نیست ممکن است گفته شود با بقای عین مال در دست گیرنده، می توان از او گرفت و دوباره با قربت محض و بدون آلودگی به «منّ» و «اذی» به او یا به مستمند دیگری داد.

«منّ» و «اذی»، همتای ریا است

خدشه دار کردن حیثیت نیازمند و آزار او در حد گناه ریا می باشد. و ریا از گناهان کبیره ای است که شرک (خفیف) به خداست. البته هر اذیت و آزاری همانند ریا نیست، اذیت مستمند است که فشار روحی را بر فشار مالی وی می افزاید و دارای پیامدهای بدتر و در حد ریا می باشد. ص۳۶۷

ریا، صرف انجام دادن علنی عمل یا نشان دادن آن به دیگران نیست، بلکه تظاهر به اخلاصِ در عمل با هدف جلب نظر مردم و کسب شهرت است. زیرا ریاکار به جای آن که خدا را تنها مؤثر مستقل در امور بداند، نظر مردم را دارای اثر استقلالی می پندارد.

ریا، گاه از راه اسماع نیز عملی می شود؛ یعنی کسی کار خیری را برای این که به گوش مردم برسد انجام می دهد.

راز ذکر جداگانۀ ریا

خداوند نفرمود: «لا تبطلوا اعمالکم بالمن و الاذی و الریا» بلکه ریا را جداگانه ذکر کرد. با توجه به این که صدر آیه خطاب به مؤمنان است: «یَا أیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا» و با توجه به این که ریا با ایمان سازگار نیست، آن را جداگانه آورد. و به مؤمنین هشدار داد که اعمال خود را با منت و اذیت، که با ایمان قابل جمع است، نابود نسازند. گفتنی است که شرک خفی که به مقام ظهور نرسیده باشد، با ایمان جمع می شود، اما شرک در مقام عمل که انسان عملی را ریاکارانه انجام دهد، با ایمان جمع نمی شود. زیرا عمل صالح از اجزای ایمان است و انسان در حین انجام عمل ریاکارانه، مؤمن نیست.

قلب انسان صدقه دهندۀ منت گذار، مانند قلب ریاکار زمینۀ مساعدی برای نگهداری اعمال خیر بر روی آن نیست. همان گونه که سنگ صاف ذره ای خاک را روی خود نگه نمی دارد تا گیاهی روی آن رشد کند و با باران تند، خاک های روی آن شسته می شود، منت و اذیت هم مانند ریا، برکات خیرات را از قلب منت گذار می شوید و می برد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question