×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

رأی دوازدهم

این حروف مقطعه نشانۀ غلبۀ حروف مزبور در کلمات آن سور است و این خود یک معجزه است.

صاحبان این رأی معتقدند که در سوره های مشتمل بر حروف مقطعه، درصد حروف مزبور نسبت به سایر حروف آن سوره، بیشتر از همین درصد در سایر سوره هاست. مثلا حرف «ق» در هر یک از سوره های «ق» و «حم عسق»، ۵۷ بار تکرار شده است و درصد آن نسبت به همۀ حروف این سوره ۳/۷۸% است که در درصد حرف «ق» در سورۀ «ق» از درصد حرف «ق» در هر یک از سوره های قرآن بیشتر است. به جز سه سورۀ «شمس»، «قیامت» و «فلق».

مثال دیگر: در سورۀ اعراف که با «المص» شروع شده، تعداد حروف الف، لام، میم و صاد در این سوره، ۵۳۲۰ است که در مجموع، ۳۷/۵۵% از حروف سوره را تشکیل می دهد و این درصد، نسبت به درصد این حروف در سایر سوره های بیشتر است.

پاسخ: اگر این وجه ثابت شود از معجزات لفظی قرآن به شمار می رود؛ زیرا سوره ای مثل بقره که طی ۱۲ یا ۱۸ ماه نازل شده اگر چنین نظمی داشته باشد نشانۀ اعجاز آن است. چنانکه اعجاز عددی قرآن در سایر موارد شگفت انگیز است، مانند این که کلمۀ «شهر» در قرآن کریم دوازده بار، به عدد ماه های سال و کلمۀ «یوم» ۳۶۵ بار، به عدد روزهای سال تکرار شده است و رقم واژه های «دنیا» و «آخرت» یکسان است. (هر یک ۱۱۵ بار)

دربارۀ تحلیل آماره حروف مقطعه باید گفت: گرچه کوشش نیکویی است، لیکن به دلیل موارد نقض آن، هنوز قابل اعتماد نیست و لازم است قرآن پژوهای دقیقتر بررسی کنند.

(برگفته از تفسیر تسنیم، ج۲، ص۹۲ ـ ۹۴)

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question