×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحيم

برگرفته از کتاب «آیین شکوفایی» نوشته ی «احمد نباتی» مدیر سایت

پیامبر اکرم (صلی ­الله­ علیه­ و آله) می ­فرمایند: «نماز، ستون دین است.»[۱] با توجه به این روایت، جایگاه نماز در میان سایر اعمال واجب کاملا روشن است. از این روایت معلوم می­ شود که اگر کسی اهل نماز نبوده و یا کاهل­ نماز باشد، در واقع ستون دینش دچار تزلزل شده و خیمه ­ی دینش فرو می ­ریزد. به همین دلیل است که در روز قیامت و هنگام بررسی اعمال، ابتدا از نمازش می ­پرسند تا اگر نمازش قبول شد، مابقی اعمال خوبش را هم ملاحظه کنند؛ اما اگر قبول نشد دیگر نیازی به بررسی دیگر اعمال صالحش نبینند؛ چرا که شخص بی­ نماز ایمان ندارد و عمل بدون ایمان، همانند لامپ بدون برق است که نورانیّت و فایده­ ای ندارد. همچنین امیرالمؤمنین (علیه ­السلام) هم در باب اهمیّت نماز فرمودند: «نماز، دژی محکم در برابر یورش ­های شیطان است.»[۲] 

با این مقدمه­ ی کوتاه روشن شد که نماز تا چه اندازه در زندگی ما و فرزندانمان مؤثّر است و اگر فرزندان­ ما نسبت به نماز بی­ اعتنا باشند، در واقع نه تنها سلاحی در برابر هجوم شیطان ندارند، بلکه در آخرت هم از زیان­ کاران خواهند بود. حال جای هیچ گونه تردیدی باقی نمی­ ماند که اگر در مورد تحصیلات و آداب اجتماعی فرزندانمان حساسیت داریم، به طریق اولی باید در مورد نماز ایشان حسّاس بوده و به دنبال راه­ کاری مناسب برای محبوب کردن نماز در دل و جان فرزندانمان باشیم.

یکی از اشتباهاتی که والدین عزیز در مورد نماز فرزندانشان مرتکب می­ شوند این است که گمان می­ کنند تا فرزندانشان به سنّ تکلیف نرسیده­ اند لازم نیست حسّاسیّتی در مورد نماز آن ها داشته باشند. حتی برخی از آن ها به غلط بر این باورند که تشویق کودکان به نماز نه تنها مفید نیست، بلکه موجب دل ­سردی آن ها هم می ­شود! 

این نوع نگرش به نماز، فوق ­العاده خطرناک است؛ چرا که وقتی فرزندانمان با نماز بزرگ نشدند و از همان دوران کودکی با آن انس نگرفتند، ممکن است در اوایل بلوغ به عنوان تکلیفی سخت و مشقّت­ بار به آن بنگرند و مدام در پی آن باشند که یا با شتاب نمازشان را بخوانند و یا آن را رها کرده و پشت گوش اندازند. به عبارت دیگر شاکله­ ی رفتاری فرزندان ما در همان دوران کودکی شکل می­ گیرد. به همین دلیل باید نماز را که از مهم ­ترین اعمال واجب است در همان دوران به آن ها بیاموزیم و آن ها را به خواندنش تشویق کنیم تا با این فریضه­ ی الهی بزرگ شوند و هنگام تکلیف با آن بیگانه نباشند. 

پس همه­ ی ما وظیفه داریم از همان دوران کودکی، به فکر نماز فرزندانمان باشیم و برنامه­ ای برای مأنوس کردن آن ها به نماز پی ­ ریزی نماییم. 

پیامبر اکرم (صلی ­الله­ علیه ­و آله) می ­فرماید: «از سنّ هفت سالگی، فرزندانتان را به نماز عادت دهید.»[۳]

ادامه دارد . . .


[۱] . مستدرك‏الوسائل، جلد۷، صفحه ­ی۱۶٫

[۲] . «الصَّلاۀ حصنٌ من سطوات الشیطان.» غررالحکم، حدیث۳۳۴۳٫

[۳] . «مُرُوا صِبْيَانَكُمْ بِالصَّلاةِ إِذَا بَلَغُوا سَبْعَ سِنِين.» مستدرك ‏الوسائل، جلد۱۴، صفحه ­ی۲۸۸٫  

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question