×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحيم 

برگرفته از كتاب «آيين شكوفايي» نوشته ي «احمد نباتي» مدير سايت

ادب در گفتار و رفتار بهترین زینت برای کودکان­ محسوب شده و نشانه ­ی کمال عقل و بالندگی آن ­ها است. شخص باادب ظرافت در گفتار و رفتار دارد و به همین دلیل می ­تواند با دیگران معاشرت خوبی داشته باشد. مهم­ ترین نکته­ ای که در تربیت کودک باید مدّ نظر قرار گیرد، آموزش ادب است.

امام سجّاد (علیه ­السلام) در رابطه با حقوق فرزند می ­فرمایند: «موظف هستی فرزندت را با آداب و اخلاق پسندیده پرورش دهی.»

همچنین امیرالمومنین (علیه ­السلام) می­ فرمایند: «بخشش و تفضّل هيچ پدري به فرزندش، بهتر از ­عطیّه­ ی ادب و تربيت پسنديده نيست.»[۱]

جهت مزیّن شدن کودک به آداب اجتماعی توجه به نکات ذیل ضروری است: 

۱تربییت دینی کودک . هم اندیشی دینی. آموزش سلام و گشاده ­رویی

به کودکانمان بیاموزیم که با دیگران با گشاده ­رویی برخورد کرده و به آن­ ها سلام کنند. طبیعی است که در ابتدای کار وقتی با دیگران برخورد می ­کنند ممکن است سلام کردن را فراموش کنند یا این­که روی حسّ بازی ­گوشی یا به خاطر خجالت ­زدگی، به آن­ها سلام نکنند. به همین دلیل خوب است با صبر و حوصله به آن­ها یادآوری کنیم تا به تدریج به این کار عادت کنند. 

۲٫ آموزش خوش آمد گویی به مهمان

به کودکانمان بیاموزیم که با مهمان­های محرم دست بدهند و به آن­ها خوش آمد گویند. در این صورت هم قبل از آمدن میهمان به آن­ها یادآور شویم که هنگام ورود میهمان چگونه رفتار کنند. و وقتی هم میهمان وارد شد، برای این­که به خجالت خود غلبه کند به او بگوییم: عزیزم! به میهمان­ها دست نمی­ دهی؟! به آن­ ها بگو خوش آمدید! البته لازم به ذکر است که نباید روی بچّه فشار روانی وارد شود. کودک ممکن است در ابتدا به کلّی از انجام این کار سر باز زند. در این صورت هیچ نوع واکنش منفی از طرف ما نباید ببیند. منتهی به دور از چشم میهمان خوب است به او بگوییم: «عزیزم! از این­که پیش میهمان باادب بودی خیلی خوشحالم. منتهی چقدرخوب بود که سلام می ­کردی و به او خوش آمد می­ گفتی!».

۳٫ آموزش پذیرایی از مهمان

وقتی میهمان به خانه می ­آید قدری از کار پذیرایی میهمان را به کودکانمان بسپاریم تا ضمن این که احساس ارزشمندی پیدا می ­کند، در تقویت رفتار اجتماعی خود هم گام مهمی برداشته باشد.

۴٫ آموزش صحبت در ميان جمع

به کودکانمان اجازه دهیم تا جلو جمع صحبت کرده و مطالب خود را به راحتی مطرح نمایند. توجه داشته باشیم که یکی از علّت­ های صحبت نکردن کودکان در میان جمع، ترس از اشتباه و واکنش والدین به اشتباهات گفتاری آن ­ها است. به همین دلیل اگر اشتباهی در رفتار و گفتارشان مشاهده کردیم، هرگز با الفاظ تند و سرزنش­ های تحقیر آمیز، آن ­ها را در معرض فشارهای روانی قرار ندهیم؛ بلکه با لطیف­ ترین عبارت­ ها او را متوجّه اشتباهش نماییم. لازم به تذکر است که تا جایی که شده باید این تذکّر در حضور مهمان و هم سنّ و سالان او نباشد؛ بلکه می ­توانیم این تذکّر را در اتاق دیگر یا به صورت در گوشی با او مطرح نماییم

۵٫ آموزش آداب غذا خوردن

غذا خوردن برای خود آدابی دارد که مزیّن شدن کودک ما با این آداب ثمرات خوبی را به همراه دارد. به عنوان مثال به آن ­ها بیاموزیم سر سفره مؤدّبانه نشسته و احترام برکت الهی را حفظ کنند. هنگام غذا خوردن به نحوه­ ی غذا خوردن دیگران نگاه نکنند و غذای خود را هم با عجله میل نکنند. غذا را کم حساب نکنند و به خاطر نوع غذا به مادر بی­ احترامی نکنند. لقمه ­ها را کوچک بردارند و هنگام غذا خوردن، غذا را روی زمین و کنار بشقاب نریزند. 

۶٫ آموزش همسایه­ داری خوب

اغلب خانه­ ها به گونه ­ای است که ایجاد سر و صدا در یک خانه موجب آزار و اذیّت همسایه­ ها خواهد شد. بنابراین، به کودکانمان بیاموزیم که صدای وسایل صوتی تصویری را تا حدّی بلند نکنند که برای همسایه­ ها ایجاد اذیّت و آزار کند. اگر در طبقه ­ی زیرین ما کسی زندگی می­ کند، طوری قدم برداریم که برای آن­ ها ایجاد مزاحمت نکند.

۷٫ آموزش تبریک و تسلیت ­گویی به آشنایان

یکی از جلوه ­های زیبای زندگی اجتماعی این است که نسبت به خوشی­ ها و ناخوشی ­های دیگران بی ­تفاوت نباشیم. اگر خیری به آن ها رسید به آن­ ها تبریک بگوییم و اگر مصیبتی برای آن ­ها رخ داد، به آن­ ها تسلیت بگوییم. در ابتدا سعی کنیم وقتی که قصد داریم به خاطر خرید منزل، ماشین و امثال آن به نزدیکان خود تبریک بگوییم از قبل با فرزندانمان هم هماهنگ کنیم تا آن ­ها هم تبریک بگویند. وقتی سنّ بچه­ها بیشتر شد به آن­ ها بیاموزیم که در مصیبت ­ها هم به دیگران تسلیت بگویند و با آن ­ها ابراز همدردی نمایند. 

تذکر:  

۱٫ مقایسه ی کودک با دیگران

هرگز نباید کودکانمان را با کودکان دیگر مقایسه کنیم؛ این کار علاوه بر آن که موجب شعله ­ور شدن آتش حسادت و دشمنی در درونشان می ­گردد، باعث می ­شود کارهای شایسته­ ی خود را، نه برای مزیّن شدن به زینت­ های اخلاقی، بلکه برای جبران تحقیر خود و رسیدن به شخص مورد مقایسه انجام دهند

۲٫ انتظار بیش از توان کودک

فراموش نکنیم که فرزندان ما کودک هستند. همان گونه که کودکان برای صحبت­ کردن، دوره ­ی طولانی مدتی را سپری می ­کنند، همان گونه که به تدریج راه رفتن خوب را یاد می ­گیرند، آداب اجتماعی را هم به تدریج و با آزمایش و خطاهای بسیار فرا خواهند گرفت. لذا از همان اوّل کودکان خود را کودک ببینیم و از آن ها توقع رفتاری سنجیده­ و حساب شده نداشته باشیم.

اگر کودکی فرزندان خود را فراموش کنیم، یا از دیدن رفتارهای غیر متعارف او آشفته می ­شویم و یا این که از تربیت اجتماعی او ناامید شده و از این کار مهم دست می­ کشیم.

۳٫ زیاده­ روی در آموزش

اگر کودکان مان در آمدن میهمان احساس ناراحتی کردند و خود را در فشار دیدند باید بدانیم که در آموختن این آداب اجتماعی قدری زیاده ­روی کرده و او را تحت فشار قرار داده ­ایم. پس، در نوع رفتار خود تجدید نظر کنیم.   


[۱] . مستدرك‏ الوسائل، جلد۱۵، صفحه ­ی۱۶۴٫   

 1. مریم عبدی

  مطالب بسیار مفید است .آیا کتابها در کتابخانه های کشور موجودند

  • احمد نباتی

   سلام بر شما
   می تونید این کتاب ها رو از کتاب فروشی مسجد مقدس جمکران تهیه فرمایید.
   اگر هم اصفهان هستید از کتاب فروشی مرکز مدیریت حوزه علمیه اصفهان / خ حافظ تهیه کنید.

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question