×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحيم

­

برگرفته از كتاب «آيين شكوفايي» نوشته ي «احمد نباتي» مدير سايت

یکی از مهم­ ترین معضلاتی که در مراکز مشاوره با آن برخورد می­ کنیم، موضوع تکبّر و خودخواهی است. خودخواهی موجب می­ شود تا انسان «نفس خود» را محور اصلی دانسته و برای «دیگران» ارزشی قائل نباشد. انسان خودخواه، با شعار «همه ­ی عالم فدای یک تار موی من!» با دیگران برخورد می ­کند. چنین کسی وقتی بر کسی مسلّط شد، آن ­چنان بی ­رحمانه با او رفتار می­ کند که گویی با دشمن دیرین خود مواجه شده­، و زمانی هم که به دیگران محبّت کند، هدفی جز رسیدن به نفع شخصی و بهره­ بردای از آن ­ها ندارد. 

والدین، یکی از مهم­ ترین علّت­ های آلودگی انسان به این رفتار ناصحیح هستند. رفتارهای غلط و آشنا نبودن با شیوه ­های صحیح تربیتی موجب می ­شود تا فرزندانشان به تکبّر و خودمحوری گرایش پیدا کرده، و با رفتار خود، دیگران را آزار دهند. روی همین اساس، والدین وظیفه دارند کودک خود را از خودخواهی و تکبّر دور کرده و با ایثار و فداکاری آشنا سازند. 

تربییت دینی کودک . هم اندیشی دینیتوجّه بیش از حدّ به کودک و اعطای امتیازهای نادرست به او موجب می ­شود تا خود را مستحقّ آن­ رفتارها دانسته و گمان کند بر دیگران برتری و شرافت دارد. پس اگر دوست داریم به فرزند خود محبّت کنیم، به گونه­ ای عمل نکنیم که از تعادل رفتاری خارج گردد. برخی از محبّت ­ها قبل از آن­که خدمتی به فرزند باشد، خیانت در حقّ او بوده و موجب می ­شود تا همین والدین، اسیر و گرفتار دستان زیاده­ خواه فرزند خود شوند. 

نمونه ­ی عینی

مادری می­ گفت: بعد از بیست و پنج سال خون دل خوردن و تحمّل مشقّت مستأجری، خانه­ ی کوچکی تهیه کردیم و در آن ساکن شدیم تا این­که پسرم بزرگ شد. او بدون توجّه به واقعیّت ­های زندگی و مشقّت فراوان پدر، پاهایش را در یک کفش کرد که باید خانه را بفروشیم تا برای او سرمایه­ ی کار فراهم کنیم!

آن مادر می­ گفت: خیلی پسرم را دوست دارم و نمی­دانم چه کار کنم. از یک طرف فروش خانه برای ما ممکن نیست و از طرف دیگر می ­ترسم برای پسر عزیزم اتفاقی بیفتد! 

بعد ادامه داد: جریان ازدواجش هم این­گونه بود که دختری را پسندید و گفت: «شما چه قبول کنید و چه قبول نکنید، من این دختر را می­ خواهم.» بعد هم ازدواج کرد و رفت! حالا باز هم دست بردار نیست. مدام پیله کرده که شما خانه را باید بفروشید تا من به زندگی خودم توسعه بدهم. [۱]   

چند نکته

۱٫ الگودهی به کودک

کودکان ما قبل از هر چیز از رفتار ما تصویربرداری می­ کنند و در اغلب این رفتارها همانند ما می ­شوند. اگر دوست داریم فرزندانی متواضع و به دور از تکبّر داشته باشیم باید در تلاش باشیم تا خود از این صفت رذیله دور باشیم. روی همین اساس باید رفتار خود با دیگر اعضای خانواده را بر اساس ایثار و گذشت قرار داده و به صورت عملی به کودکانمان بیاموزیم که این­گونه زندگی کنند.     

۲٫ محبّت­ های دردسر ساز

برخی از والدین هنگام صرف غذا یا تنقّلات، مقداری از سهم خود را به کودکشان می­دهند. این کار فی نفسه کار خوبی است؛ امّا باید به گونه ­ای باشد که علاوه بر آن که نشان­ دهنده ­ی عمق محبّت شما به کودک است، درسی عملی برای او باشد تا سعی کند خود نیز در زندگی، اهل گذشت بوده و به خاطر دیگران از سهم خود بگذرد؛ منتهی توجّه داشته باشیم که کم ­دقّتی و تکرار بیش از حدّ این کار، کودک را دچار توهّم خود برتربینی ننماید. در این صورت کودک پا را از گلیم خود فراتر نهاده و گمان می­کند این کار وظیفه­ ی شما است و او باید حقّی بالاتر از دیگران دارا باشد تا جایی که اگر به زیاده­ خواهی ­های او اعتنا نکنید، به شدّت اعتراض کرده و همانند کسی که حقّ مسلّمش غصب شده، مقابل شما خواهد ایستاد. ­

۳٫ بچّه­ های یکی یک دانه

بچّه ­های یکی یک دانه­ ای که با هزار نذر و نیاز به دنیا آمده­ اند، ممکن است در معرض محبّت ­های غیر متعارف والدین قرار گیرند. توجه داشته باشیم که توجّه بیش از حدّ به آن­ها ممکن است آن ­ها را مبتلا به غرور و خودبینی کرده و از تعادل رفتاری خارج نماید.

۴٫ کودکانی که از ویژگی خاصی برخوردارند

مراقب بچّه­ هایی که از ویژگی ­های خاصّی برخوردار هستند باشیم. مانند: «زیبایی»، «شیرین­ زبانی»، «تیزهوشی» و «فرزند آخر بودن».

برخی از والدین که چنین فرزندانی دارند، عدالت را کنار گذاشته و بین فرزندانشان تبعیض قائل می­ شوند. این رفتارهای غیر عادلانه علاوه بر آن­که موجب بُروز حسّ تنفّر و در نتیجه جدایی بین فرزندان می ­شود؛ موجب می­ گردد که کودک شما بدون توجه به حقّ دیگران و بدون این­که احترامی برای آن ­ها قائل باشد، انتظار داشته باشد که مردم در خدمتش بوده و در مقابل خواسته­ هایش سر تعظیم بر زمین بگذارند. این گونه افراد ـ به دلیل زیاده­ خواهی خود ـ قدرت تعامل صحیح با دیگران را از دست داده و با رفتارهایشان خود را به انزوا می­ کشانند. آن­ ها غالباً زندگی خود را در حالت قهر و آشتی با دیگران سر می ­کنند و بیش از هر چیز خود را در سختی و عذاب قرار می­ دهند.   

۵٫ خواسته ­های نابه­ جای کودک

اگر فرزندان ما انتظار حقّ بیشتری داشته و گمان کردند که باید بیش از دیگر اعضای خانواده استفاده کنند، به هیچ وجه تسلیم خواسته­ ی آن ­ها نشده و به شیوه­ ای صحیح به آن­ ها تذکر دهیم.

شخصی نقل می­ کرد هنگام صرف تنقّلات، فرزندم با نشانه­ ی نارضایتی به بشقاب خود نگاه می­ کرد و ـ با وجود این­ که سهمش به اندازه بود ـ نسبت به کم بودن سهمش اعتراض داشت.

او می­ گفت برای این که به او بفهمانم حقیقت کارش چیزی جز «خودخواهی» نیست، او را مورد تفقّد قرار داده و بیش از نیمی از سهم خود را به او دادم! کودک با دیدن این منظره متوجه زشتی کارش شده و با شرمندگی از کارش پشیمان شد. ماندگاری خاطره­ ی تلخ این رفتار در ذهن کودک هم موجب شد تا دیگر چنین تقاضایی نداشته باشد. 

۶٫ صدقه و ایثار مال

حقیقت صدقه، دل کندن از مال دنیا و ایثار آن به دیگری است. برای این­ که کودکانمان با این عبادت آشنا شوند، گاهی اوقات صدقات خود را به دست آن ­ها بدهیم تا با دست خود در صندوق ­های صدقات بیندازند. همچنین با شمردن فواید صدقه و با ذکر مشکلات مستمندان، آن ­ها را تشویق نماییم که در این عبادت الهی سهمی داشته باشند. 


[۱]. محبّت بی ­جا و آشنا نکردن کودک با ایثار و تواضع از مهم­ ترین علت ­های بُروز مشکل برای این خانواده است. توجّه بفرمایید با وجود این که این پسر چنین رفتار متکبّرانه ­ای در حقّ والدین خود دارد و در مواجهه با آن ها رعایت احترام و ادب را نمی­ کند، باز هم مادر حاضر نیست برای مدّتی با او سر و سنگین رفتار کند تا دست از زیاده­ خواهی خود بکشد. او مدام می­ گوید: «پسرم را دوست دارم و نمی­ خواهم ناراحتی او را ببینم!».    

 1. مهدی

  سلام یک سری کتاب تربیتی دینی و اسلامی کاربردی معرفی میکنید بهم دختر من ۵ ماه دیگه به دنیا میاد و میخام از الن اطلاعاتمو کامل کنم
  از مطالب بسیار خوبتون ممنونم

  • احمد نباتی

   سلام بر شما
   ان شاء الله که مایه جشم روشنی تون باشه.
   کتاب “نسیم مهر” از حاج آقا دهنوی کتاب خوبی است.
   کتاب “تبریت” از آیت الله امینی هم کتاب بسیار خوبی است.

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question