×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحيم

برگرفته از كتاب «آيين شكوفايي» نوشته ي «احمد نباتي» مدير سايت

یکی از اموری که در تربیت فرزندان ما نقش دارد، موضوع پول توجیبی است. فرزندان ما از جهات مختلفی نیاز به پول توجیبی دارند. توجه به فوائد پول توجیبی و نیز توجه به چگونگی پرداخت پول و مدیریت هزینه کردن آن از اموری است که باید دقت زیادی روی آن داشت.

چند نکته 

۱٫  پول توجیبی و ضرورت آن

اگر برای کودکان ­مان خوراکی می ­خریم، نباید تصّور کنیم که دیگر نیازی به پول توجیبی ندارند. کودکان ما دوست دارند خودشان به مغازه بروند و خوراکی دلخواهشان را از آن جا بخرند. اگر این کار را انجام ندهیم، ممکن است پول مورد نیاز خود را از راه ­های غیر اخلاقی فراهم آورند و در این صورت علاوه بر آموختن دزدی و دروغ ­گویی، مبتلا به ولخرجی و زیاده­ خواهی هم خواهند شد. 

۲تربییت دینی کودک . هم اندیشی دینی. پول تو جیبی و عزّت نفس

فرزندان ما در مدرسه و در راه مدرسه با دوستانشان معاشرت دارند. این دوستان ممکن است تصمیم بگیرند برای خود خوراکی خاصی را بخرند و در کنار هم آن را بخورند. در این صورت فرزندان ما که از گرفتن پول توجیبی محروم شده، یا ممکن است هر بار خود را سربار یکی از دوستانشان کرده و عزّت نفسشان را به باد دهند و یا ممکن است خجالت ­زده از جمع دوستان کناره ­گیری کرده و به انزوا کشیده شوند. حتی امکان دارد فرزندان ما راه سوّمی را انتخاب کنند و آن دزدیدن پول از خانه است که تبعات آن هم کمتر از دو مورد قبلی نیست.

۳٫ پول توجیبی و آشنایی با پول

کودکان ما از همان ابتدا باید با پول آشنا شوند و بتوانند طریقه­ ی استفاده­ ی صحیح از آن را بیاموزند. فرزندان ما باید بیاموزند که در هزینه­کردن پول زیاده­ روی نکرده و مازاد بر نیازشان را پس­ انداز کنند. برخی از بچه ­ها به محض این که پولی به دست می ­آورند یک روزه تمام آن را صرف عیش و نوش خود کرده و برای روزهای دیگر خود چیزی نمی ­گذارند. این اخلاق نه تنها در میان این کودکان، بلکه در میان برخی از بزرگسالان هم دیده می­ شود که هنر پس­انداز پول را از کودکی نیاموخته و آن را خرج امور بیهوده می ­کنند.  

۴٫ پول توجیبی و مقدار آن

علاوه بر این که در پرداخت پول توجیبی مبتلا به افراط و تفریط نمی ­شویم، باید از متوسط پول توجیبی دانش ­آموزان مدرسه ­ی فرزندمان هم مطلع باشیم تا با در نظر گرفتن آن، به فرزندمان پول توجیبی بدهیم. اگر پول توجیبی فرزندان ما خیلی کمتر از پولی باشد که دانش ­آموزان دیگر به مدرسه می­ آورند، ممکن است آن ها نزد دوستان خود تحقیر شوند و اگر هم پول توجیبی آن ها خیلی بیشتر از مقداری باشد که دانش­ آموزان دیگر به مدرسه می ­آورند ممکن است علاوه بر بالا رفتن آستانه­ ی رضایت ­مندی و سطح توقّع، به «خود­پسندی» و «تکبّر» مبتلا شوند. علاوه بر آن، ممکن است برخی از دانش ­آموزان فرصت­ طلب به طمع پول فرزندانمان با آن ها طرح دوستی ریخته و مشکلاتی برایشان فراهم آورند.

۵٫ پول تو جیبی و  نظارت والدین بر هزینه ­ها

روی پول ­ها و پس­ انداز و دخل و خرج فرزندا­نمان نظارت داشته باشیم تا بدانیم پول توجیبی خود را در چه راه­هایی مصرف می­کنند و با پس انداز خود چه می ­کنند. اگر متوجه شدیم که در خریدهای خود دچار اشتباه شده­ اند، آن ها را راهنمایی کنیم.    

۶٫ پول توجیبی و مدیریت هزینه ­ها

چون فرزندان ما در ابتدا درک صحیحی از پس­انداز ندارند، و ممکن است یکباره پول ­های خود را خرج کنند، باید به صورت روزانه به آن ها پول بدهیم. امّا به تدریج که درک بهتری پیدا کردند، پول روزانه را تبدیل به پول هفتگی کنیم تا بتوانند مدیریت هزینه کردن آن را بیاموزند. و بعد که بزرگتر شدند می ­توانیم پول را دو هفته یکبار و بلکه ماهی یک ­بار به آن ها بدهیم. توجه داشته باشیم که اگر فرزندان­ پول­ های خود را زودتر از موقع هزینه کردند، به هیچ وجه پول اضافه ­ای به آنها ندهیم تا با چشیدن سختی بی­ پولی، مجبور شوند در هزینه ­های بعدی خود مدیریت بهتری داشته باشند.

۷٫ پول تو جیبی و تشویق به پس انداز

جهت تشویق فرزندانمان به پس انداز، می­توانیم حساب پس ­اندازی برای آن ها باز کنیم و به ازای هر مقدار پس ­اندازی که دارند، مقداری هم به آن ها هدیه بدهیم.

۸٫ پول تو جیبی و جلوگیری از مال اندوزی

همان گونه که بی ­انضباطی در هزینه کردن پول مُضرّ است، پس­انداز و مال­اندوزی بیش از حدّ هم صدمات خاص خود را خواهد داشت.

عدّه ­ای از مردم، از پول فقط پس ­انداز آن را آموخته­ و از جمع ­آوری آن لذّت می ­برند. این گونه افراد وقتی هم ازدواج می ­کنند، همسر و فرزندان خود را در مضیقه قرار داده و دوست دارند حساب بانکی خود را انبوه ­تر ببینند. بنابراین، باید همان گونه که به کودکان ­مان پس انداز کردن را می ­آموزیم، به همان صورت هم هزینه کردن پول را آموزش دهیم. برای این منظور به کودکانمان توصیه کنیم که مقداری از پول خود را حتما هزینه کرده و همه­ ی آن را پس ­انداز نکنند. علاوه بر این، تشویق کودک به صدقه و احسان به نیازمندان هم راه ­گشای خوبی برای دور افتادن آن ها از این دام بزرگ است. [۱]  


[۱].  خانمی می­گفت: «ما در شهری که زندگی می­کنیم کسی را نداریم و شوهرم هم شغل آزاد دارد. او از ساعت شش صبح از خانه بیرون می ­رود و یازده شب به خانه بر می ­گردد. من تمام روز را منتظر می ­نشینم تا به خانه بیاید، اما گویا شوهرم جز پول به چیز دیگری نمی ­اندیشد. مدام می ­گوید باید کار کنیم تا زندگی خوبی داشته باشیم! شوهرم فقط پس­ انداز می­کند و حتی حاضر نیست متقبّل هزینه­ های ضروری خانه شود. نمی­ دانم زندگی برای پول جمع­کردن است، یا پول برای زندگی کردن؟!».  

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question