×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحيم

برگرفته از كتاب «آيين شكوفايي» نوشته ي «احمد نباتي» مدير سايت

بازی­ های گروهی فرزندان ما به دو گروه «بازی ­های مشارکتی» و «بازی ­های رقابتی» تقسیم می ­شوند. با توجه به این که فرزندان ما در زندگی خود گاهی با دیگران مشارکت دارند و گاهی هم رقابت، ضروری است تا جهت آمادگی برای ورود به این دو حوزه، از هر دو نوع بازی بهره­ مند شوند.

در بازی ­های مشارکتی فرزندان ما می ­آموزند تا برای رسیدن به هدف واحد با دیگران تعامل دوستانه داشته باشند. می ­آموزند تا نقش خود را به خوبی ایفا کرده و برای نقش دیگران هم احترام قائل شوند. فرزندان ما می ­آموزند که موفقیت دیگران، موفقیت آن ها است و باید علاوه بر انجام مسؤولیت خود، به دیگران هم کمک کنند تا مسؤولیت­ هایشان را به خوبی انجام دهند.

تربییت دینی کودک . هم اندیشی دینیغفلت از این بازی­ ها ممکن است موجب ­شود فرزندانمان در تعاملات اجتماعی خود دچار مشکل شوند و به جای آن­که همراه خوبی برای همکاران خود باشند، مانع تلاش آن ها شده و راه موفقیّت آن ها را ببندند. در بازی ­های رقابتی حسّ اعتماد به نفس در فرزندانمان تقویت می­ شود و آن ها می ­آموزند تا رفتار صحیحی در برابر شکست و پیروزی داشته باشند و در مواجهه با هر یک از آن ها از حالت تعادل رفتاری خارج نشوند.

اگر فرزند ما تحمل پیروزی را نداشته باشد با یک پیروزی، خود را گم کرده و متکبّرانه طرف مقابل را به تمسخر می ­گیرد. و اگر تمحّل شکست را نداشته باشند، با یک شکست، افسرده و ناامید شده و خود را تحقیرشده می ­پندارد. به همین دلیل از رقابت با دیگران دوری می ­کند و خود را از بسیاری از موقعیّت ­های اجتماعی محروم می­ کنند.

توجه:

متأسفانه در کشور ما اغلب بازی ­ها، بازی­ های رقابتی است و کودکان تا حدود زیادی نسبت به بازی ­های مشارکتی بیگانه هستند. به همین دلیل وظیفه­ ی ما است تا فرزندان خود را با بازی ­های مشارکتی بیشتر آشنا کنیم و آن ها را ترغیب نماییم تا با آن بازی ­ها بیشتر انس بگیرند.

ما می­ توانیم با کمی دقّت، بازی ­های رقابتی را تبدیل به بازی­ های مشارکتی کنیم. به عنوان مثال برای بازی ­های رقابتی می ­توانیم تعدادی سیب یا پرتقال را در یک طرف اتاق بگذاریم و به بچّه­ ها بگوییم یکی یکی سیب­ ها را به آن طرف اتاق ببرند و توی زنبیل بیندازند. در انتها هم هر کس سیب بیشتری برد، به عنوان برنده­ ی بازی معرفی می ­شود. طریقه­ ی مشارکتی کردن این بازی آن است که یک زنبیل مشترک برای آن ها بگذاریم و بگوییم اگر در مدت سه دقیقه همه­ ی سیب ­ها را درون زنبیل ریختید، هر دو برنده هستید!          

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question