×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحيم 

برگرفته از كتاب «آيين شكوفايي» نوشته ي «احمد نباتي» مدير سايت

بازی، بهترین کار کودکان ما و اسباب­ بازی هم وسیله ­ی کار آن ها است. توجه داشته باشیم همان گونه که اسباب ­بازی مناسب، کودک ما را در مسیر رشد و ترقّی قرار می ­دهد، اسباب ­بازی نامناسب هم می­ تواند موجب توقّف کودک ما شده و حتّی ممکن است زمینه­ ی انحراف ­های گوناگون را برای اون فراهم آورد. 

 چند نکته:

۱٫ کوتاهی­ نکردن در خرید اسباب ­بازی مناسب 

هم اندیشی دینی . تربیت دینی کودک . بازی .  اسباب بازی . فواید عدّه­ ای از والدین، بدون جهت در خرید اسباب­ بازی مناسب برای کودکشان کوتاهی می­ کنند. توجه داشته باشیم که مهم ­تر از پول، شکوفا شدن استعدادهای درونی فرزندانمان و حفظ عزّت و شخصیّت آن ها است.

اگر به اندازه­ ی کافی برای فرزندانمان اسباب­ بازی نخریم، ممکن است دوران کودکی خود را در حسرت داشتن اسباب­ بازی ­هایی که در دست دیگران می ­بینند بگذرانند و همواره در معاشرت با آن ها احساس حقارت کنند. پس شایسته است که در حدّ توان و شأن خود، اسباب ­بازی­ های مناسبی برای فرزندان مان خریداری کنیم.

۲٫ اسباب بازی و تهاجم فرهنگی

اسباب ­بازی نقش به سزایی در تربیت فرزند ما و همچنین جهت­ دهی فکری او ایفا می­ کند. دنیای غرب هم از این تأثیر غافل نبوده و در ساخت برخی از عروسک­ ها و اسباب­ بازی ­ها همین تأثیر گذاری را لحاظ کرده است.

در واقع، غرب دنیاگرا، به وسیله ­ی اسباب­ بازی عقاید بی­ پایه ­ی خود را به کودکان ما آموزش می­ دهد و سعی می ­کند فرهنگ برهنگی و دنیاپرستی خود را به کودکان معصوم ما تلقین کند. عروسک باربی و عروسک ­های رقّاصه و موزیکال، از نمونه­ های عینی این کار ضدّ اخلاقی هستند. پس، هنگام خرید اسباب ­بازی دقّت لازم را داشته باشیم. 

۳٫ مراقبت از اسباب­بازی

گاهی کودکان ما در نگهداری از اسباب ­بازی ­های خود دقت لازم را به خرج نداده و بدون جهت آن ها را خراب می­ کنند. در این صورت دقّت داشته باشیم که کم­ دقتی در مراقبت از اسباب ­بازی در روحیه ­ی فرزندانمان نهادینه نشود و موجب بی­ مبالاتی آن ها در استفاده­ ی صحیح از وسایل شخصی خود نگردد.

در چنین مواقعی ـ مخصوصا اگر فرزندمان این کار را تکرار کرد ـ باید به او تذکّر دهیم و بلافاصه برایش اسباب ­بازی نخریم تا این که قدر وسیله­ ی خود را بهتر دانسته و با خود تصمیم بگیرد که دیگر کم­دقّتی نداشته باشد.  

۴٫ بهترین اسباب ­بازی ­ها

محبّت در حقّ فرزند، به این نیست که اسباب ­بازی ­های گران­ قیمت و تجمّلاتی برای او بخریم؛ بلکه محبّت به این است که اسباب ­بازی ­هایی برای کودکمان تهیه کنیم که بیش از هر چیز در رشد و شکوفایی استعدادهای او مفید باشند.

بهترین اسباب ­بازی آن است که قوّه­ی تخیّل و تفکّر کودک ما را شکوفا کرده و بتواند با آن جذّاب­ ترین بازی­ ها را داشته باشد. گاهی اوقات بچّه­ها با یک چوب معمولی چنان بازی ­های شیرینی می ­کنند که با اسباب ­بازی ­های گران ­قیمت چنین نمی­ کنند. 

۵٫ تمرین سخاوت

کودکانمان را تشویق کنیم تا سخاوتمندانه اسباب ­بازی ­های خود را در اختیار هم­ بازی ­های خود قرار دهند و با یکدیگر بازی کنند. متأسفانه برخی از والدین که مبتلا به خساست و تنگ­ نظری هستند، با بی ­توجهی به عوارض ناشی از آن، کودک خود را از این کار خوب منع می­ کنند. این کار والدین موجب می ­شود که کودکانشان به تدریج متمرکز در خود و خواسته­ های خویشتن شده و برای دیگران و خواسته­ های آن ها اهمیّت چندانی قائل نشوند.

البته توجه داشته باشیم چنانچه هم­ بازی­ های کودکانمان در بازی با اسباب­ بازی ­ها دقّت لازم را ندارد و به آن ها آسیب می ­رسانند، فقط اسباب ­بازی ­های ظریف و حساس را از دسترس آن ها دور کنیم تا کودکان ما بتوانند با دیگر اسباب بازی­ های خود از مهمانشان پذیرایی کنند. 

۶٫ تعمیر اسباب ­بازی

به فرزندانمان بیاموزیم که اسباب ­بازی ­های کهنه و قدیمی خود را تعمیر و ترمیم کنند و دوباره آن ها را مورد استفاده قرار دهند. این کار فوائدی دارد که به سه نمونه از آن ها اشاره می­شود:

(۱) کودکانمان به صورت غیر مستقیم در نگهداری از اسباب ­بازی­ های خود تشویق می ­شوند و یاد می­ گیرند از نعمت­ هایی که در اختیار آن ها قرار داده می ­شود حداکثر استفاده­ ی مفید را داشته باشند.

(۲)  فرزندانمان طریقه­ ی نگهداری و تعمیر اسباب بازی ­های خود را می ­آموزند.

(۳) موجب ازدیاد محبت فرزندان­ به ما و همچنین تکریم شخصیت آن ها است.

گاهی اوقات کودکان ما از برخی اسباب ­بازی­ های خود خاطرات خاصی دارند که به هیچ نحوی حاضر به کنار گذاشتن آن ها نیستند. دختر بچّه ­ای را دیدم که علی- رغم داشتن عروسک­ های بسیار زیبا، بیشترین وقت بازی خود را با عروسک کهنه و زِوار در رفته ­اش سپری می ­کرد. حال وقتی شما به جای دور انداختن این عروسک به او کمک کنید تا عروسکش را تعمیر کند و لباس جدید برایش بدوزید، در این صورت هم برای خواسته ­اش ارزش قائل شده ­اید و هم کاری کرده ­اید که شما را بیشتر دوست داشته باشد و به شما اعتماد نماید.  

۷٫ زیاده­ روی در خرید اسباب ­بازی

برخی از والدین در خرید اسباب ­بازی برای کودک، گرفتار افراط و اسراف شده و بیش از حدّ نیاز برایش خرید می­ کنند. وقتی داخل اطاق این نوع بچّه ­ها می ­شویم، با کلکسیونی از انواع و اقسام عروسک­ ها، ماشین ­ها و اسباب ­بازی ­های دیگر مواجه می ­شویم. این نحوه نگرش به اسباب بازی کودک، خطرات خاصی دارد که به برخی از آن ها اشاره می­شود:

الف ـ بهره ­نبردن از اسباب ­بازی

وقتی کودک ما با اسباب ­بازی خود بازی می­کند، قوّه ­ی تخیّل خود را به کار گرفته و با استفاده از آن، بازی­ های مختلف و متنوعی را ابداع می­ کند.

او می ­آموزد که چگونه با اسباب­ بازی ­های خود بازی جذابی داشته باشد. وقتی از یک بازی خسته شد با به کار گیری فکر و تخیّل خود شیوه­ی دیگری را به کار می­گیرد و مدتی هم با آن شیوه به بازی می ­پردازد. همه­ی این اتفاقات زمانی رخ خواهد داد که کودکان ما متمرکز در اسباب ­بازی خود شوند. اما وقتی والدین، کودک خود را غرق در انواع و اقسام اسباب ­بازی ­ها می­ نمایند، در حقیقت، فرصت تمرکز روی اسباب ­بازی خاص را از او گرفته­اند.

کودک ما با به دست آوردن اسباب ­بازی جدید، اسباب ­بازی قدیمی را رها می­ کند و مشغول بازی با اسباب­ بازی جدید می­ گردد. همین که می ­­خواهد با آن انس بگیرد، اسباب ­بازی دیگری چشم او را روشن می ­کند و خلاصه هر از چند روزی خود را با اسباب ­بازی جدیدی سرگرم می ­کند. با تلمبار شدن اسباب­ بازی ­ها، کودک ما سر در گم می­ شود که بالأخره با کدام یک بازی کند و روی کدام یک از آن ها متمرکز گردد. همین مسأله ­ی ساده باعث می­ شود که کودک همه ­ی اسباب­بازی  های خود را رها کرده و  بگوید این  اسباب ­بازی ­ها را دوست ندارم. والدین دلسوز، اما ناآگاه! به گمان این که هنوز نتوانسته­ اند نیاز کودک خود به اسباب ­بازی را فراهم آورند برای حل مشکل، باز هم دست به خرید اسباب ­بازی جدیدی می ­زنند!  

ب ـ تنوّع طلبی منفی

با خرید بیش از اندازه­ ی اسباب ­بازی، کودک ما دچار تنوع­طلبی افراطی می ­شود. نهادینه شدن این امر برای آینده­ ی کودک ما بسیار خطرناک است. تا جایی که، دوستان خود را خیلی زود از دست می ­دهد و نمی­ تواند برای مدتی طولانی وسایل شخصی خود را نگه دارد و از آن ها استفاده کند. چنین کودکی وسایل زندگی خود را پیش از آن که خراب و غیر قابل استفاده شوند دور می­ اندازد و به دنبال خرید وسایل دیگری می ­رود. علاوه بر این، در زندگی خود نیز به بسیاری از مشکلات دیگر  مبتلا خواهد شد.     

ج ـ اسراف

هر چند که کودکان ما برای بازی نیاز به چند نوع اسباب­ بازی دارند؛ امّا وقتی دیدند که چند برابر نیاز واقعی آن ها برایشان اسباب­ بازی خریده ­ایم، به تدریج عادت می­ کنند تا در سایر نیازهای زندگی خود هم این گونه رفتار کنند.   

د ـ تجمّل گرایی

کودکی که در اطرافش پر از اسباب­ بازی­ های لوکس و گران­ قیمت است، دیگر به اسباب­ بازی ­های ساده و ارزان­ قیمت توجهی ندارد و با آن ها نمی ­تواند بازی کند. این کودک به تدریج که بزرگ ­تر می ­شود در سایر نیازهای زندگی خود هم به دنبال مدل­ های لوکس و گران­ قیمت خواهد بود. 

هـ ـ تحقیر دیگران

کودکی که بیش از نیاز خود اسباب­ بازی داشته باشد، ممکن است از حالت تعادل رفتاری خارج شده و هم سنّ و سالان خود را که نسبت به او اسباب­ بازی ­های کمتری دارند، حقیر و کوچک بشمارد و به آن ها با دیدی متکبّرانه نگاه کند. این دید موجب می­ شود تا نتواند مهارت ­های ارتباطی خود را قوی کند؛ لذا هم در گزینش دوست با مشکل مواجه می ­شود و هم دیگران از او فراری می­ شوند.

۸٫ اسباب ­بازی­ های ویترینی

اسباب­ بازی وسیله ­ی بازی کودک است. پس اگر می­خواهیم اسباب­ بازی کودک را در ویترین منزل نگاه داشته و او را در حسرت بازی با آن نگاه داریم، بهتر است که اصلا چنین اسباب ­بازی ­هایی را خریداری نکنیم و باعث اذیت و آزار فرزندمان نشویم.

واقعیت این است که برخی از والدین به جای آن­که برای فرزندان ­شان اسباب­بازی بخرند، به دنبال پاسخ­ گویی به حس «تجمّل­ گرایی» خود هستند. به عبارت دیگر هدف آن ها از خرید اسباب­ بازی، بازی کردن فرزند نیست؛ بلکه هدف آن ها این است که خود و فرزندانشان به خاطر داشتن این اسباب ­بازی­ ها بر دیگران فخرفروشی کنند!  

۹٫ اسباب­ بازی ­هایی که دیگران می ­خرند

توجه داشته باشیم که گاهی پدربزرگ­ ها و مادربزرگ­ ها و دیگر اقوام نزدیک، اتاق کوچک فرزند ما را پر از اسباب ­بازی ­های مختلف می­ کنند. در این صورت می ­توانیم حقیقت موضوع را به آن ها بگوییم و بگوییم که کودکمان به اندازه­ ی کافی اسباب­ بازی دارد. و اگر هم زمانی نیاز به اسباب ­بازی داشت ملاک ­های اسباب­ بازی ­هایی که کودک شما می ­تواند با آن­ ها بازی کند به آنها بدهید تا هر نوع اسباب ­بازی را برای فرزندان شما نخرند.

البته توجه داشته باشیم که اگر یکی از اقوام به کودکمان اسباب­ بازی نامناسبی هدیه داد، ضمن تشکر از او، در اوّلین فرصت مناسب اسباب ­بازی را از دسترس فرزندمان دور کنیم تا دچار مشکلات ناشی از آن نشود.      

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question