×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال:

با سلام به استحضار عالی می رساند که اینجانب دانشجو بوده و یکی از اساتید این موضوع راکه مسجد مقدس جمکران به دستو امام زمان ساخته شده را با این دلیل که منبع این روایت از کتاب مونس الحزین شیخ صدوق بوده واصلا کتابی به این نام از شیخ صدوق وجود خارجی ندارد رد می نماید لذا خواهشمند است بفر مایید ایا این کتاب را دیده اید واینجانب چگونه میتوانم انرا تهیه کنم . این موضوع برای من خیلی حیاتی است چون در حضور همه دانشجو ها قول داده ام موضوع ساخت مسجد مقدس جمکران به دستور امام زمان را ثابت کنم

جواب:

سند کتاب مونس الحزین

سلام بر شما

در مباحث رجالی تنها راه برای اطمینان از وجود یک کتاب قدیمی، وجود نسخه های خطی آن نیست. بلکه راه دیگری هم وجود دارد و آن، تأیید شخص یا اشخاصی موثق نسبت به وجود آن کتاب است. و هر شخصی که اندک اطلاعاتی در رابطه را علم رجال داشته باشد بر این قاعدۀ عقلایی صحه می گذارد و آن را تأیید می کند. یکی از این کتاب ها، کتاب، «مونس الحزین فی معرفۀ الحق و الیقین» اثر مرحوم شیخ صدوق است.

مرحوم آقابزرگ تهرانی در کتاب شریف «الذریعۀ» چنین می فرماید: «مونس الحزین فی معرفۀ الحق و الیقین. للشیخ ابی جعفر محمد بن علی بن بابویه قمی. کما ینقل عنه الشیخ حسن بن محمد بن الحسن القمی فی کتابه (تاریخ قم) ناصبا له الی صدوق فی قضیۀ بناء مسجد جمکران.»؛ «کتاب مونس الحزین فی معرفۀ الحق و الیقین، اثر شیخ صدوق است. همان گونه که از شیخ حسن بن محمد بن حسن قمی، در کتاب تاریخ قم، نقل شده و این کتاب را که در رابطه با بنای مسجد جمکران است، به شیخ صدوق نسبت داده است». (الذریعۀ، ج۲۳، ص۲۸۳، رقم۸۹۸۶)

مرحوم مجلسی هم در رابطه با حکایت ساخت مسجد جمکران چنین می فرماید: في تاريخ قم تأليف الشيخ الفاضل الحسن بن محمد بن الحسن القمي من كتاب مونس‏ الحزين‏ في معرفة الحق و اليقين من مصنفات أبي جعفر محمد بن بابويه القمي ما لفظه بالعربية باب ذكر بناء مسجد جمكران بأمر الإمام المهدي عليه صلوات الله الرحمن و على آبائه المغفرة... (بحارالانوار، ح۵۳، ص۲۲۱)

شخص «محمد بن محمد بن الحسن القمی» که نویسندۀ تاریخ قم است، مردی موثق بوده و از بزرگان علمای قم محسوب می شود.

بنابراین، کتاب، «مونس الحزین» مورد تأیید است و هیچ اشکالی در استناد به این کتاب شریف وجود ندارد.

گذشته از مطلبی که در تأیید کتاب «مونس الحزین» گفته شد، اهتمام علما و بزرگان به تعظیم این مسجد شریف و نیز توصیه به حضور در این مسجد، نشان گر جایگاه ویژۀ این مسجد و عنایت خاص حضرت بقیۀ الله الأعظم به این مکان مقدس است.

علما و مراجع بزرگ همچون آیات عِظام آقایان، بروجردی، سیّد محمّد تقی خو انساری، سیّد محمد رضا  گلپایگانی، آیت الله حُجَّت، آیت الله صَدر، آیت الله مرعشی نجفی و بسیاری از علمای دیگر، اهمیّت زیادی به مسجد جمکران و اعمال آن می دادند، و در این راستا به بزرگترین حوائج خود می رسیدند. آیت الله سیّد محمد تقی خوانساری ، غالباً پیاده  به جمکران می رفت، و اعمال آن جا را به جا می آورد.

تاریخچه مسجد مقدس جمکران »»

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question