×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

برگرفته از کتاب «شیعه در روایات اهل سنت» نوشته ی «احمد نباتی» مدیر سایت

مردی به نام صُبیغ وارد مدینه شد و از عمر ـ که خود را جانشین رسول خدا (صلی ­الله ­علیه ­و آله) می­ خواند ـ در مورد حروف قرآن سؤال کرد و در سؤال خود اصرار ­ورزید. امّا عمر که در جواب در مانده بود او را با تازیانه کتک زد تا این که خون از پشتش خارج شد.[۱] در جای دیگر آمده است که آن مرد از معنای «الجَوارِ الکُنَّس»[۲] سؤال کرد که عمر وقتی در جواب واماند او را به این روز انداخت.[۳]

«فَلا اُقسِمُ بِالخُنَّس * الجَوارِ الکُنَّس» ـ چنین نیست (که منکران قرآن پندارند) قسم یاد می­کنم به ستارگان بازگردنده *  که به گردش آیند و در مکان خود رُخ پنهان کنند.


[۱] . سنن الدرامی، ج۱، ص۵۴ و ۵۵ و تاریخ ابن عساکر، ج۶، ص۳۸۷ (ج۲۳، ص۴۱۱، رقم ۲۸۴۶) و سیرۀ العمر لإبن الجوزی، ص۱۰۹ (ص۱۱۷) و تفسیر ابن کثیر، ج۴، ص۲۳۴ و کنز العمال، ج۱، ص۲۲۸ (ج۲، ص۲۳۱، ح۴۱۶۱) و فتح الباری، ج۸، ص۱۷ (ج۸، ص۲۱۱).

[۲] . سوره­ی تکویر، آیه­ی ۱۶٫

[۳] . کنز العُمّال، ج۱، ص۲۲۹ (ج۲، ص۳۳۴، ح۴۱۱۷) و الدُّر المنثور، ج۶، ص۳۲۱ (ج۸، ص۴۳۲). 

 1. حقیقت

  در مورد خشونت عمر بحثی نیست ولی عین همین خشونت را ما برای علی علیه السلام فضل میدانیم … عمر خطاب هم انسان بوده است و خشمگین میشده و ما نمیدانیم که بعلت ندانستن پاسخ بوده و یا چیز دیگری که شاید بوی استهزا می داده است!! .. نمی توان قضاوت کرد .. بحث بسیار است ولی نمیتوان ادامه داد چون محدودیت وجود دارد … هم سانسور و هم خود سانسوری!!! .. کلا در تاریخ اسلام موضوعاتی وجود دارد که پای منبر نمی توان به جواب آن ها دست یافت و در صورت تکرار تکفیر میشوی … چرا؟ مگر تمام موضوعاتی که ما داریم وحی منزل است که نمیشود چرا آورد ؟! … انسان می بیند همان منبع می گوید خود رسول الله در جریان شهادت حمزه به خشم می آید و قس علی هذا ولی کوچکترین عصبانیت عمر منجر به عمرکشان هر روزه می شود!!! .. آیا این بغض تاریخی ملتی نیست که از یک سو به مسلمانی خود می نازد ولی از هنگام مسلمانی خود بیزار است!!؟ … اگر مسلمانیم کمی انصاف بیشتر لازم است!!! .. من اسلم را از ته دل عاشقم ولی نمی توانم هیچ کسی را که لا اله الا الله گفته را -چه برسد به اصحاب سرشناس پیامبر- را هجو کنم … رسول الله از من شیعه بیش از این توقع دارد!!! …

  • احمد نباتی

   آقا یا خانم حقیقت!
   اینجا فقط یک روایت نقل شده و قضاوتی هم نشده. بنابراین، تمام حرف هایی که زدید و مطالبی که نوشتید بدون جهت است. در این خصوص قضاوت را به عهدۀ خواننده گذاشته ام.
   البته توجه داشته باشید که این روایت در کتاب های معتبر اهل سنت و آن هم با سند صحیح ذکر شده.
   اگر اشکالی دارید، به همان علمای اهل سنت ایرار بگیرید،
   سخن از انصاف به میان آوردید! بزرگوار! نقل روایت اهل سنت، آن هم نقل روایت صحیح و از کتاب های معتبر، کجاش بی انصافی هستش؟!
   نکنه که توقع دارید خود علمای اهل سنت هم طبق میل شما و پیش فرض های ذهنی تان سخن بگویند.
   عزیز من! اگر قصدا دارید در رابطه با مطلبی که تاریخی است اطلاعات کسب کنید، باید به کتاب های معتبر تاریخی مراجعه کنید. نمیشه تو خونه نشست. همین طوری و بدون جهت به اعتقادهایی پیدا کرد و سپس هر کسی ـ هر چند مورخ ـ در مورد این اعتقاد سخن دیگری گفت، حمل بر بی انصافی کرد!
   حرض عالی می گویید: نمی دانم علت کتک زدن چی بوده؟! حرفی نیست! تاریخ به خوبی جواب این ابهام رو روشن کرده. اصلا چرا جای دوری می روید. خود همین روایت گفته است که علت کتک زدن جی بوده. حالا شما نسشتید یک قسمت روایت رو می بینید و چشم از قسمت بعدی می بندید و می گویید: نمی دانیم علت کتک زدن چی بوده؟!
   کسانی که روایت را نقل کردند از بزرگان و مورخین اهل سنت هستند، آن هم افرادی که علمای اهل سنت روی اسم آن ها تعصب دارند و به خوبی قبولشان دارند. حالا شما کاسۀ داغتر از آش شدی و می گویی: چنین روایتی بی انصافی است و نمی دانیم که چرا آن شخص را کتک زده؟! (دقت داشته باش عزیزم!)
   در ضمن کسی نکفته غشب کار نادرستی است که چنین مثال هایی می زنید. اگر کسی در راه دفاع از دین خدا و در برابر دشمن خداوند، غضب نداشته باشد (به قول ابوحامد عزالی) حمار است!
   شما این غضب را با غضب در برابر کسی که از شما سؤال قرآنی می پرسد، یکی می دانی؟! ایا او که از قرآن سؤال می کند، دشمن دین خداست؟! اگر هم دشمن دین خداست، نباید ابتدا جوابش را بدهید و بعد اگر اصرار بیهوده کرد، کتکش بزنی؟
   مضافا این که علمای اهل سنت می گویند: تنها دلیل کتک زدن آن شخص مسلمان این بود که جواب سؤال را نمی دانست و در برابر اصرارهای او کم آورده بود!
   شما بگردید در میان روایت های شیعه. تنها یک مورد مثال بزنید که امیرالممنین علی ـ علیه السلام ـ به کسی این گونه توهین کرده باشد! تاریخ به خوبی به یاد دارد که خاطر جو حتی برخی افراد به سازی های معاویه، به مدینه می آمدند و به امرالمؤمنین ـ علیه السلام ـ و امام مجتبی ـ علیه السلام ـ توهین می کردند، اما آنا بزگواران، با روی خوش و مطالفت رفتار می کردند.
   کجا سراغ داری که شخصی، از اهل بیت ـ علیهم السلام ـ یا از پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله ـ سؤالی بپرسد و آن بزگواران به جای پاسخگویی، کتکش بزنند! لطفا فقط یک مورد بیان کنید. یک مورد!
   بنده قضاوت را به عهدۀ خوانندگان می گذارم. خوشان قضاوت کنند که وقتی کسی از معنای آیۀ قران سؤال می کند، و عمر بن خطاب معنای آن را نمی داند، چرا کتکش می زند؟! البته شما هر طور یکه دوست دراید توجیه کنید.
   در ضمن موضوع عمر و دیگر غاصبین خلافت، فقط به این روایت و امثال آن خلاصه نمی شود، باید مطالعه کنید. چرا که مطالب زیادی در این باب است. و شیعه، برای دفاع از خود، استدلال های دقیق و متینی دارد.

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question