×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

لطفاً انصاف داشته باشید!  

برگرفته از کتاب پیوند جوان با نماز ـ نوشته مدیر سایت 

وقتی با دید انصاف به زندگی خود نگاه می­ کنیم، خود را سرشار از نعمت­ های خدای متعال می ­بینیم. نعمت ­هایی که حتی قدرت شکرگزاری یکی از آن­ ها را هم نداریم، تا چه رسد به این­که بتوانیم حق همۀ آن ­ها را ادا کنیم! نعمت ­هایی که تک ­تک آن ­ها را مدیون لطف و محبت خدای خود هستیم، و هرگز نمی ­توانیم خود را سزاوار و شایستۀ آن ­ها بدانیم.

خداوند، در قرآن کریم می ­فرماید: )وَ إِنْ تَعُدُّوا نِعْمَتَ اللهِ لاتُحْصُوها(؛ «اگر نعمت­ های خداوند را بشمارید، قابل شمارش نمی ­باشند». [۱]

در کنار میلیاردها میلیارد نعمتی که خداوند به ما عنایت فرموده، مشکلات و سختی­ هایی هم در زندگی دنیایی وجود دارد. مشکلاتی که بعضی از آن ­ها بر اساس «قانون طبیعی دنیا»، برخی به دلیل «بی ­توجهی و کم­ تدبیری» ما در زندگی، برخی به جهت «گناه و معصیت» و برخی دیگر هم به جهت «مصلحت ­های مبارکی» رخ می­ دهد که فوائد آن در درازمدت روشن خواهد شد.

به یاد داشته باشیم که به محض مواجهه با مشکلات زندگی، نعمت ­های بی ­شمار الهی را به دست فراموشی نسپاریم. به جای شکرگزاری از  نعمت ­هایش، متمرکز در کمبودهای خود نشویم و با این کار در برابر خدای خود، رفتاری ناسپاسانه نداشته باشیم.

منصف باشیم! آیا توانسته ­ایم شکر نعمت­ های خداوند را به جای آوریم؟! آیا جوانمردانه است که آن همه نعمت­ را نادیده بگیریم و با تمرکز در کمبودهای زندگی، با چشم نارضایتی به خدای خود بنگریم؟!

نگاه رضایت ­مندانه به عالم هستی و لطف ­های بی­ کران خداوند، توفیق بزرگی است که موجب فزونی نعمت ­های الهی می ­شود، و ظرفیت و استعدادهای انسان را دو چندان خواهد کرد. خداوند متعال می­فرماید: )لَئِنْ شَكَرْتُمْ لَأزيدَنَّكُم‏(؛ «اگر شكرگزارى كنيد، (نعمت خود را) بر شما خواهم افزود».[۲]

تمرکز بیش از حد در مشکلات و کاستی ­های زندگی، و مقایسه کردن خود با دیگران، موجب می ­شود تا گرفتار ناسپاسی شده و قبل از هر چیز، زندگی را به کام خود تلخ کنیم.

می­ گویند: «شخصی کفش نداشت و به حال و روز خود غُصه می­ خورد. به میدان شهر رفت و مردی را دید که پا ندارد! با خود گفت: خدا را شکر! اگر کفش ندارم، لااقل پا دارم که بتوانم با آن راه بروم».

برخی از افراد که نگاه نادرستی به عالم هستی دارند، به جای یادآوری نعمت ­های خداوند و قرار دادن آن ­ها در ویترین ذهنی خود، افکار خود را انباشته از نداشته­ های خود می ­کنند، و مبتلا به بی ­صبری و ناشکیبایی می ­شوند. حتی عده ­ای آن­ قدر آتش بی ­صبری را در وجود خود دامن     می ­زنند، که گمان می ­کنند خدای متعال هیچ نعمتی به آن ­ها نداده و هیچ توجهی به آن ­ها ندارد!

حتی برخی افراد که در دام بی ­صبری می ­افتند، پا را فراتر می ­گذارند و نماز را قربانی بی ­صبری خود می ­کنند. آن ­ها که مشکلاتی را فرا روی خود می ­بینند، با کنار گذاردن این عبادت باشکوه، دست خود را از رحمت بی ­منتهای الهی کوتاه می ­کنند. رحمتی که راه پر فراز و نشیب زندگی دنیا و آخرت را برای آن ­ها هموار کرده و از مهلکه ­های آن در امان می ­دارد.   

دانش ­آموزی که وارد کلاس اول ابتدایی می ­شود، برای آن که بتواند به مراتب عالیۀ تحصیلی دست یابد، باید سختی ­ها و امتحان ­های مختلفی را پشت سر بگذارد. دنیا، کلاس درس بزرگی است که ما را به کمالات انسانی نزدیک کرده و پاداش آن هم، بهشت برین الهی و قرار گرفتن در قُرب خدای رؤوف می ­باشد. سختی­ ها­ و دشواری ­های زندگی، امتحان­ های مبارک و بی ­نظیری می ­باشند که ثمرات بسیار عالی و غیر قابل تصوری برای ما خواهند داشت.

خدای متعال با سختی ­های زندگی، در صدد است تا تاریکی ­های گناه و معصیت را از ما دور کند و ما را از ظلمت مخوف آن نجات دهد. ظلمتی که انسان را از بهشت محروم می­کند و در آتش جهنم ساکن می­ گرداند.

پیامبر اکرم (صلی ­الله ­علیه ­وآله) می ­فرماید: «کم ­ترین کشش ­های مرگ ـ برای گنه ­کار ـ به منزلۀ صد ضربۀ شمشیر است».[۳]

امیرالمؤمنین (علیه ­السلام) هم می ­فرماید: «برای مرگ کشش ­هایی است که قابل توصیف نیستند و بزرگ­ تر از آن هستند که به عقل اهل دنیا خطور نمایند».[۴]

وقتی توجه کنیم که خدای حکیم با سختی­ های کوچک دنیا، گرفتاری ­های غیر قابل ­تحمل برزخ و آخرت را از ما دور می ­کند، نه تنها چنین مشکلاتی را نشانۀ روی­ گردانی خداوند از خود نمی ­بینیم، بلکه آن­ ها را شاهدی بر لطف و توجه خدا نسبت به خود می ­دانیم و شاکرانه و با رویی خوش، به استقبال این سختی ­ها خواهیم رفت.

پیامبر اکرم (صلی ­الله ­علیه ­و آله) می ­فرماید: «بیماری ­ها گناهان را محو می­ کنند». «ساعت ­هایی که انسان در درد بیماری به سر می ­برد، ساعت ­های گناه و معصیت را از بین می ­برند». «همچنین آن حضرت می ­فرماید: «ساعت­ هایی که غم و اندوه در دل مؤمن قرار می ­گیرد، ساعت ­هایی است که گناهان او در حال پاک شدن است».[۵]

حکایت

 ابوبصیر ـ که مردی نابینا بود ـ می­ گوید خدمت امام باقر (علیه ­السلام) رسیدم. به حضرت عرض کردم: «آیا شما فرزند رسول خدا (صلی ­الله­ علیه­ وآله) هستید»؟ امام فرمودند:  «بله».

گفتم: «رسول خدا وارث علم همۀ انبیا بود؟» فرمودند: «بله».    

عرض کردم: «آیا شما نیز تمام علوم رسول خدا را به ارث برده­اید؟» فرمودند: «آری».

گفتم: «شما می ­توانید مرده را زنده کنید و کور مادرزاد را معالجه کنید؟» فرمودند: «آری، به اذن خدا».

سپس امام با مهربانی فرمود: «ابوبصیر! جلو بیا». نزدیکش رفتم. آن حضرت دست به چهره و دیدۀ من کشید و بینا شدم. آن­گاه دوباره دست بر صورتم کشید و به حالت اول بازگشتم.

امام در این حال فرمود: «می­ خواهی بینا باشی و در روز قیامت همانند مردم حساب پس بدهی، یا آن ­که دوست داری نابینا باشی و بی­حساب به بهشت بروی؟»

گفتم: «می ­خواهم نابینا باشم؛ زیرا بهشت را بیشتر دوست دارم».[۶]

یکی از درس ­های این روایت، توجه به ادب دعا و توسل است. ابوبصیر به گونه ­ای از امام خود طلب حاجت نمود، که نشان ­گر ادب و معرفت به امام زمانش بود. امام هم در مقابل چشمه ­ای از معرفت برای وی باز کردند تا با فهم پاداش و حکمت مشکلش، از صمیم قلب به مقام آرامش و رضا برسد.

بنابراین، ما هم توجه داشته باشیم که در دعا و نیایش به محضر پروردگار و نیز در توسل ­هایی که در محضر معصومین (علیهم ­السلام) داریم، ادب نیکویی را رعایت کنیم و توجه داشته باشیم که گاهی لطف و رحمت خداوند در اجابت نشدن خواسته ­های ما خواهد بود. البته به اقتضای  وعده ­ای که خداوند متعال به دعاکنندگان داده، دستی را که به سوی او بلند می ­شود، ناامید بر نمی ­گرداند و در پاداش دعا و توسل­ هایش، برخی از تقدیرهای ناگواری که فرا رویش قرار گرفته از مسیرش برمی ­دارد، و یا این ­که آن­ ها را ذخیره کرده و در روز واپسین به عنوان انبوهی از اعمال نیک به او هدیه خواهد کرد.

دومین درس روایت، این است که بدانیم بسیاری از مشکلات و ناکامی ­هایی که ناخواسته برای ما پدید می ­آید، به صلاح و منفعت ما است. منتهی چشم دنیابین ما که تنها با دنیا انس گرفته و نمی­ تواند واقعیت ­های آن سوی پرده را ببیند، با نگاه به حوادث، تنها سختی و گرفتاری آن را     می ­بیند، اما آنان که چشم عاقبت ­بین دارند و آنان که خدای خود را به محبت و حکمت شناخته ­اند، اندر پس این مشکلات و ناکامی ­ها هم، دست لطف و رحمت الهی را می ­بینند و خویشتن را شرمندۀ این همه لطف و محبت او می ­بینند.    


[۱] . ابراهیم (۱۴)، آیۀ ۳۴٫

[۲] . ابراهیم (۱۴)، آیۀ ۷٫

[۳] . رسول الله (صلی ­الله ­علیه ­و ­آله): «أدنَی جَذَباتِ الموت بِمَنزِلَۀِ مِأئۀِ ضَربَۀٍ بَالسَّیف».

(محمدی ری ­شهری، میزان­ الحکمۀ، ح ۱۹۲۲۸)

[۴]. الإمام علی (علیه ­ا لسلام): «إنَّ لِلمَوتِ لَغَمَراتٌ هِیَ أفظَع مِن أن تُستَغرَق بِصِفَۀٍ أو تَعدِلَ عَلی عُقُولِ أهل الدُّنیا».  

(سید رضی، نهج­البلاغه، خ۲۲۱)

[۵] . قَالَ رَسُولُ اللَّه (صلی ­الله­ علیه­ و آله): «السُّقْمُ يَمْحُو الذُّنُوبَ» وَ قَالَ  (صلی­ الله ­علیه ­وآله): «سَاعَاتُ الْوَجَعِ يُذْهِبْنَ سَاعَاتِ الْخَطَايَا» وَ قَالَ (صلی ­الله ­علیه ­و آله): «سَاعَاتُ الْهُمُومِ سَاعَاتُ الْكَفَّارَاتِ وَ لا يَزَالُ الْهَمُّ بِالْمُؤْمِنِ حَتَّى يَدَعَهُ وَ مَا لَهُ مِنْ ذَنْبٍ».

(بحارالأنوار، ج۶۴، ص۲۴۵)

[۶] . قطب­ الدین راوندی، الخرائج ‏و الجرائح، ج۱، ص۲۷۴٫ 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question