×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحيم

هم یاری و همدلی از مهمترین عوال تحکیم بنیان خانواده به شمار می ­رود. هر یک از زن و شوهر باید در زندگی مشترک بستری را آماده کنند تا در کنار یکدیگر به آرامش برسند و به نیازهای عاطفی یکدیگر پاسخ گویند. «صحبت صمیمانه» با همسر، «شوخی و مزاح» و «شنیدن درد دل­ های وی» از ضروریات زندگی است که هرگز نباید از آن غافل بود. 

تلویزیون با برنامه ­های متنوع خود، علی­ رغم محاسنی که دارد، آفت­ هایی هم برای خانوده ­ها به دنبال دارد که بی ­توجهی به آن، صدمات فراوانی را متوجه خانواده خواهد کرد. استفاده­ ی بیش از اندازه از تلویزیون، ثمره ­ای جز بی ­اعتنایی به حقوق اطرافیان و سست شدن اصل همدلی در بنیان خانواده ندارد.  

خانمی می ­گفت: «از صبح تا عصر چشم به در دوخته ­ام تا شوهرم از راه برسد و با یکدیگر به گفتگو بنشینیم؛ اما شوهرم به محض وارد شدن به خانه، یک راست سراغ تلویزیون رفته و تا نیمه ­های شب مشغول تماشای تلویزیون است! وقتی کنارش می ­نشینم تا با یکدیگر گفتگو کنیم، مرا از خود می ­راند و  همچنان به تماشای تلویزیون ادامه می ­دهد! من هم وقتی اوضاع را این­ گونه دیدم، از همسرم مأیوس شدم و اعتنایی به او نمی­کنم. شوهرم در طول روز مشغول کار است. وقتی به خانه می ­آید تا نیمه­ های شب مشغول تماشای تلویزیون است و بعد از آن هم به رخت­ خواب می­رود. نمی ­دانم جایگاه من در این خانه چیست؟! آیا من انسان نیستم؟! آیا من عاطفه و احساسات ندارم؟! … مدتی است که به خاطر افسردگی روحی در دام شیطان افتادم و وقتی همسرم مشغول تماشای تلویزیون است با نامحرم پیامک ­بازی می ­کنم …!!!»  

این مشکل در رابطه با «کامپیوتر» و «اینترنت» هم به چشم می ­خورد. بعضا می ­بینیم که یکی از اعضای خانواده به خاطر علاقه ­ای که به بازی­ های کامپیوتری و یا فضای اینترنت دارند، زمانی را که باید با همسر خود سپری کنند، از او دریغ می­کنند و آن را صرف دل ­بستگی ­های شخصی خود می­ نمایند!   

 

در یکی از مشاوره­ های خانوادگی خانمی از ارتباط با خداوند و انجام مستحبات سؤال می ­کرد و ادامه گفت: «شوهرم اجازه نمی ­دهد به کارهای مستحبی برسم و هر وقت مشغول تلاوت قرآن و یا خواندن نمازهای مستحبی می­شود، یا اوقات تلخی می ­کند و یا این­که طعنه و کنایه می­ زند!»

در ادامه­ ی گفتگو با این خانم متوجه شدم که شوهر این آقا با تلاوت قرآن و انجام مستحبات مشکلی ندارد، بلکه با نوع رفتار خانم مشکل دارد. اشکال آقا به خانمش این بود که چرا در خانه کنار من نمی ­نشینی و چرا وقتی کنار یکدیگر هستیم از نشستن در کنار من و هم سخنی با من ابراز رضایت نمی ­کنی و مدام به دنبال راه فراری هستی تا به کارهای دیگر برسی؟!

روی همین اساس به خانم گفتم همسر شما به گردنتان حق دارد. اطاعت از شوهر واجب است، اما تلاوت قرآن و خواندن نماز مستحبی، مستحب! شما می ­توانید با برنامه ­ریزی خوب، کاری کنید که هم همسرتان را راضی نگه دارید و هم به عبادت و مستحبات خود برسید. بعد از نماز صبح، و نیز زمانی که همسرتان در خانه نیست به مستحبات خود برسید، و زمانی که همسرتان در خانه است سعی کنید به جای اهتمام به برنامه­ های مستحبی، اولویت خود را خدمت و محبتت به همسر قرار دهید.  

آقایی می ­گفت: «همسرم خیاط است و به صورت تفریحی به این کار می­ پردازد، وقتی به خانه می­ روم دوست دارم همسرم کنارم بنشیند و با یکدیگر صحبت کنیم، اما او بی ­اعتنا به خیاطی خود ادامه می ­دهد و توجه خاصی به من نمی ­کند. حسرت در دلم مانده که بدون درخواست من همسرم با خیال راحت و با طیب نفس در کنارم بنشیند و از نشستن در کنارم اظهار خشنودی نماید…» 

در روایتی از پیامبر اکرم (صلی ­الله ­علیه ­و آله) در مورد محبت زن به شوهر خود چنین آمده: «هیچ زنی نیست که جرعه ­ای آب به شوهرش بنوشاند، مگر آن ­که این عمل او برایش بهتر از یک سال باشد که روزهایش را روزه بگیرد و شب ­هایش را به عبادت بگذراند. خداوند به ازای هر جرعه ­ای که به شوهرش می ­نوشاند شهری در بهشت برایش می ­سازد و شصت گناه او را می ­آمرزد».

برخی از افراد نشستن در کنار همسر را به معنای وقت تلف کنی می ­دانند و در صدد هستند تا به گونه ­ای از انجام این کار بسیار مهم شانه خالی کنند.

انس از پیامبر اکرم (صلی ­الله ­علیه ­و آله) پرسید: نشستن با خانواده ثوابش بیشتر است یا نشستن در مسجد؟ آن حضرت فرمود: «یک ساعت نشستن در کنار خانواده، نزد من، محبوب ­تر از اعتکاف کردن در این مسجد من است».[۱]  

 

نشستن صمیمانه­ ی زن و شوهر در کنار یکدیگر موجب تخلیه ­ی فشارهای روانی، عامل برقراری انس و الفت بیشتر میان آن­ ها و نیز عامل پاسخ ­گویی به نیازهای عاطفی طرفین می ­گردد.  

نوشیدن چای و شربت، و صرف میوه، بهانه­ ی خوبی است تا زن و شوهر نشست صمیمانه­ ای در کنار یکدیگر داشته باشند.

آقایی می ­گفت: «وقتی میوه و تنقّلاتی برای منزل تهیه می­کنم، همسرم با بی ­اعتنایی برخورد می­کند و زحمت یک تشکر هم به خود نمی ­دهد. گاهی اوقات روزها می­ گذرد، اما می ­بینم همسرم در شب نشینی­ ها برای یک بار هم که شده به فکرش خطور نمی ­کند که با میوه ­ها و تنقلات از ما پذیرایی کند. وقتی هم که به او گشزد می­ کند می­ گوید: «میوه داخل یخچال است. هر وقت خواستی بردار و بخور. دیگر چه نیازی به من داری؟!» حسرت به دلم مانده که همسرم برای ادای مهر و محبت خود به من، یک بار هم که شده میوه و تنقلاتی بیاورد، کنارم بنشیند، و یا یکدیگر مشغول گفتگو، مزاح و صرف تنقّلات شویم…»   

توصیه­ ی ما به خانم ­ها این است که وقتی همسرتان در منزل است، با چای و شربت، تنقّلات و یا میوه از او پذیرایی نمایید. البته احترام و تکریمی که برای همسر خود قائل هستید اقتضا دارد تا به صورت رسمی و همانند مهمان از او پذیرایی نمایید. هنگام پذیرایی، علاوه بر همسر، ظرف میوه ­ای هم برای خود آماده و فرصت بدست آمده را مغتنم بشمارید تا در کنار همسرتان بنشینید و با یکدیگر انس و الفت بیشتری بگیرید. برخی از خانم ­ها از این کار مهم استنکاف می­ کنند و ارزش خاصی برای آن قائل نیستند، اما غافل از آن که چنین نشستی گویای مهر و محبت زن به شوهر خود و موجب تقویت  انس و الفت، و عامل سرازیر  شدن رحمت الهی به زندگی آن­ ها می ­باشد.  

توصیه­ ی ما به آقایان هم این است که وقتی همسرتان از شما پذیرایی نمی­ نماید قدرشناس کارهای او باشید و با بی ­اعتنایی از کنار لطف و محبت او عبور ننمایید. از وی تشکر کنید و هنگامی که همسرتان کنار شما می ­نشیند با گفتگوی صمیمانه، و پرهیز از طرح مسائل منفی و کدورت­آمیز خاطره­ ای خوش  در ذهن  همسرتان قرار دهید.   

مراقب باشید که تلویزیون، مطالعه و مشغله ­های دیگر مانع برقراری این ارتباط صمیمانه نشود. روی همین  اساس، شب ­ها با کنار گذاشتن مشغله ­های زندگی فرصت خوبی برای همسرتان بگذارید و با یکدیگر به گفتگو بپردازید.  

رسول اکرم (صلی­ الله ­علیه ­­­و آله) می ­فرماید: «محبوب ترین چیز نزد خدای تعالی آن است که ببیند مرد، با زن و فرزندانش بر سر یک سفره غذا می ­خورند. سپس هر گاه بر آن سفره، گرد هم آیند، با نظر رحمت به ایشان می ­نگرد و پیش از آن که از جای خود پراکنده شوند، آنان را می ­آمرزد».[۲]


[۱] . تنبیه الغافلین، صفحه­ ی۳۴۲، حدیث۴۹۴٫

[۲] . تنبیه الغافلین، صفحه­ ی۳۴۳، حدیث۴۹۸٫ 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question