×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحيم

یکی از مهمترین و ارزشمندترین عناوین در زندگی خانوادگی، عنوان آرامش و سکون است. هیچ امری در زندگی نباید به گونه ­ای باشد که آرامش و سکون خانوادگی را تحت شعاع قرار دهد.

بسیاری از اموری را که در زندگی می ­تواند موجب تشنج و بر هم زدن آرامش و سکون گردد، می ­توان به وسیله­ ی اصل تشنج زدایی بر طرف نمود. دقت و ظرافت در گفتار و رفتار، می ­تواند موجب زدودن امور منفی زیادی شود که موجب تشنج و نگرانی در کانون خانوادگی می­ گردد. در این رابطه به برخی از مصادیق تشنج­ زدایی اشاره می ­شود:

کنار گذاشتن «غرور» و «لجاجت»، و «عذرخواهی» صادقانه در برابر خطاها و اشتباهات، موجب از بین بردن زمینه­ ی تشنج و درگیری در کانون خانواده است. برخی از افراد با لجاجت و پافشاری بر اشتباهات خود مدام برطبل اختلاف در خانواده می ­کویند و رضایت می ­دهند تا به راحتی خانواده را دچار بحران و تزلزل  نمایند، اما در عین حال از کوه غرور خود پایین نیایند!

یادآوری خاطرات منفی و پرداختن به آن­ ها از جمله عواملی است که موجب بروز تشنج در کانوان خانواده می ­باشد. شیطان همواره قصد دارد تا با نبش قبر کردن از خاطرات منفی و قرار دادن آن ­ها در ویترین ذهنی ما، زندگی را به کام ما سرد و بی ­روح جلوه دهد و زمینه­ ی نامبارک تشنج و درگیری را در خانواده فراهم نماید. اگر همسرتان رفتار ناشایستی داشته به جای آن­که به رفتار نامناسب او فکر کنید و کینه­ ی او را در دل تقویت نمایید، سعی کنید به محاسن و رفتارهای مثبت او بیندیشید و در اوّلین برخود با همسر با وی با رویی خودش و کلامی دل­ پذیر برخورد نمایید.   

فرض کنید آقا در حالی خانه را ترک کرده که مشکلی میان او و خانمش به وجود آمده است. آقا می ­تواند از محیط کار پیامک خوبی برای همسرش بفرستد و به صورت غیر مستقیم از وی دل ­جویی  نماید. همچنین می ­تواند با خرید هدیه و یا شیرینی همسر خود را خشنود نماید. رفتار دیگر این است که آقا به محض ورود به منزل با نشاط و رویی خودش به همسر خود سلام دهد و به وی خسته نباشید گوید. در طرف مقابل، خانم هم می ­تواند با یک تماس کوتاه و خسته نباشید گویی به همسرش، از وی دل­ جویی نماید. یا این­که قبل از ورود همسرش به منزل، لباس زیبایی بپوشد و هنگام ورود همسر به منزل به استقبالش رود و با خوش­ رویی و محبت، به وی خوش­ آمد گوید. چنین رفتار زیبایی از طرف هر کدام از زن و شوهر که صورت گیرد، موجب غافل ­گیری طرف مقابل گردیده و همچون آبی که آتش شعله­ ور شده را سرد و خاموش می ­کند، تمام آتش­ های حاصل از اختلاف ­ها را به خاموشی می­ کشاند. آتشی که دامن زندن به آن می­ توانست خانواده را تا مرز فروپاشی هم پیش ببرد.     

زن و شوهر با تجربه و شناختی که از یکدیگر دارند، به خوبی می ­دانند که طرف مقابل در برابر چه الفاظ و حرکاتی حساسیت دارد. سعی کنید از تحریک حساسیت­ های همسر خودداری کنید و با این کار برخی  دیگر از زمینه ­های بروز  تشنج در کانوان خانواده را کنار بگذارید.

تذکر:

۱)       اگر اشتباهی در رفتار شما وجود ندارد، گذشت و چشم ­پوشی داشته باشید، اما تا جایی که شده عذرخواهی نکنید. این کار موجب می­شود تا خود را گنه­ کار نشان دهید و فرصت اصلاح را هم از همسرتان بگیرید. امیرالمؤمنین (علیه ­السلام) می­ فرماید: «هر کس بدون ارتکاب گناهی عذرخواهی کند، خود را گنه­کار قلمداد کرده است؛ مَنِ‏ اعْتَذَرَ مِنْ‏ غَيْرِ ذَنْبٍ أَوْجَبَ عَلَى نَفْسِهِ الذَّنْبَ[۱]

۲)       عذر خواهی باید همسراه با عزم جدی بر ترک اشتباه باشد. پوزش طلبی ­های پیاپی موجب می­ شود تا همسر شما عذر خواهی­ های شما را بدون پشتوانه دیده و آن را نشان از تمسخر و ضعف همّت شما ببیند.

۳)       اگر همسر شما از اشتباه خود عذرخواهی کرد، عذر او را بپذیرید و دیگرسخنی از رفتار نادرست وی به میان نیاورید. امام صادق (علیه ­السلام) می­فرماید: «کم خردترین مردم کسی است که به زیر دستش ستم کندو کسی را که از او عذرخواهی می ­کند، نبخشد».[۲]  پیامبر اکرم (صلی ­الله ­علیه ­و آله) هم می ­فرماید: «هر که برادرش از او عذر خواهی کند و عذرش را نپذیرد، گناهش همانند گناه باج ­گیر است»[۳]  در روایت دیگری هم از آن حضرت آمده: «هر که عذر خواهی کسی را ـ چه راست بگوید و چه دروغ  ـ نپذیرد، به شفاعت من نمی ­رسد».[۴]

 

ظرافت در گفتار:

دقت و ظرافت در گفتار و رفتار، می­تواند موجب زدودن امور منفی زیادی شود که  موجب تشنج و نگرانی در کانون خانوادگی می­گردد. در این رابطه به برخی از مصادیق تشنج­زدایی اشاره می­شود:

صحبت از خواستگارهای سابق از جمله عواملی است که موجب بروز اختلاف و تشنج در کانون خانواده می ­شود. گاهی اوقات مشاهده می­ کنیم که هر یک از زن و مرد از روی سادگی و کم ­دقتی، صحبت از خواستگارهای سابق خود به میان می ­آورند؛ اما غافل از آن که شنیدن نام و خصوصیات خواستگارهای سابق خانم، موجب تحریک غیرت مرد می ­شود؛ و شنیدن ویژگی ­های کسانی که مرد از آن ­ها خواستگاری کرده، موجب تحریک حسادت و ترس خانم خواهد شد. در نهایت هم تنها چیزی که نصیب خانواده می­شود، تشنج و اضطراب خواهد بود. پس مراقب باشید که به هیچ وجه از خواستگارهای سابق سخنی به میان نیاورید. حتی ممکن است همسر شما از روی کنجکاوری اصرار داشته باشد تا در این رابطه صحبت کنید. در این صورت هم از صحبت در این رابطه طفره روید، و هرگز سخنی در این باب به میان نیاورید.      

یکی از زمینه­ های بروز تشنّج در رابطه با خانواده­ ی همسر است. فراموش نکنیم که هر شخصی نسبت به خانواده­ ی خود علقه ­ی خاصی دارد و دوست ندارد که از خانواده ­اش بدگویی کنند. ممکن است شما از خانواده ­ی همسرتان رفتارهای نامناسبی ببیند. در این صورت مراقب باشید که حتی الامکان با تغافل و چشم پوشی از رفتار آنان، مشکلات موجود را چماقی علیه همسر خود نکنید و از خانواده­ ی او بدگویی نکنید. وقتی از خانواده­ همسرتان بدگویی کردید ممکن است همسر شما احساس حقارت کند و در برابر گفته­ های شما موضع­ گیری داشته باشد. چنین رفتاری موجب می­شود تا همسرتان هم متقابلا رفتارهای خانواده­ ی شما را زیر ذرّه­ بین قرار دهد و سعی کند ایرادهای آن ­ها را به رخ شما بکشد!

نگرش­ ها و رفتارهای خاص خانواده­ ها هم می ­تواند موجب بروز تشنج در کانون خانواده شود. پرهیز از غیبت و سخن ­چینی زمینه­ ی بسیاری از مشکلات را نابود می­ سازد. اگر خانواده­ ی شما از همسرتان بدگویي و شکایت می­  کنند، تا جایی که شده از همسرتان دفاع کنید و سخنان آنان را با همسرتان در میان نگذارید. همچنین تا جایی که امکان دارد اشکالات رفتاری همسرتان را با خانواده­ ی خود مطرح نکنید و با این کار در نزد خانواده­ ی خود، از همسرتان چهره­ ای موجه ترسیم نمایید.  

از دیگر موارد بروز تشنج، صحبت از همسر دوم است. بعضی از آقایان بدون توجه به روحیات حسّاس همسرشان هر از چند گاهی صحبت از زن دوم به میان می­­ آورند و موجب هراس او می ­شوند. این مسأله هم کار صحیحی نیست و ممکن است در خانم موجب بروز نگرانی، سوء ظنّ و حتی افسردگی شود.

در یکی از مشاوره­های خانوادگی، خانمی از اختلاف میان خود و همسرش می­گفت. او می ­گفت: «همسر جوانم ـ که روحیات عرفانی دارد ـ وصیت­ نامه­ ی خود را بالای سرش گذاشته و من هم مدام در ترس و دلهره زندگی می­کنم و از زندگی ناامید شده ­ام. هر چه به همسرم می ­گویم این کار را نکن، گوشش بده ­کار نیست و می­ گوید باید همواره به یاد مرگ باشیم!» درست است که یاد مرگ کار پسندیده­ ای است، اما این کار نباید به گونه­ای باشد که موجب آزار و اذیت دیگران، و عامل بروز افسردگی و یأس گردد. روحیات ظریف و عاطفی خانم پذیرای چنین رفتارهایی نیست و کم دقتی در این مسأله موجب بروز تشنج در کانون خانواده می ­گردد.  


[۱] . عیون الحکم، صفحه­ ی۴۶۲٫

[۲] . بحارالانوار، جلد۷۵، صفحه­ ی۲۲۸٫

[۳] . کنزالعمال، حدیث۷۰۳۰٫

[۴] . من لا یحضره الفقیه، جلد۴، صفحه­ ی۳۵۳٫ 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question