×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

 بسم الله الرحمن الرحيم 

جوان­ هایی که قدم در عرصه­ ی زندگی خانوادگی می­ گذارند، در ابتدای کار تجربه ­ی خاصی نسبت به این فضا ندارند و دانسته­ های آن­ ها منحصر در اموری است در محیط پیرامون خود مشاهده کرده ­اند. روی همین اساس در تلاش هستند تا چارچوبه­ ی زندگی مشترک خود را بر اساس مشاهداتی که از محیط اطراف و مخصوصا والدین خود بنا کنند.  

تا این­ جا مشکلی وجود ندارد، اما مشکل از جایی خودنمایی می­کند که نگرش والدین و دیگر اطرافیان این جوان نسبت به زندگی مشترک، نگرشی ناصحیح و یا نگرشی ناقص باشد. در این صورت جوان کم تجربه بدون توجه به اشتباهات رفتاری والدین و اطرافیان خودسعی دارد همان اشتباهات و نگرش ­های ناصحیح را در زندگی و در رابطه با همسر خود تکرار نماید، و در عین حال طرف مقابل را هم متقاعد نمایند که پذیرای این رفتارها و نگرش ­ها باشد!

به عنوان مثال خانم در خانواده ­ای رشدکرده که در آن روحیه­ ی «مادرسالاری» حاکم بوده است؛ این خانم وقتی وارد زندگی مشترک می­شود، سعی دارد جایگاهی که مادرش در زندگی زناشویی داشته، در زندگی خود تصاحب نماید! حتی ممکن است که خانم نسبت به بعضی از رفتارهای مادر انتقاد داشته باشد، اما بعضی از ریز رفتارهای اشتباه و نادرست مادر را پذیرفته باشد و کوشش داشته باشد تا آن را در زندگی خود اجرا  نماید! همچنین ممکن است آقا در خانواده ­ای بوده که در آن روحیه­ ی «پدر سالاری» جاری بوده و در آن خانواده ارزش و احترام خاصی نسبت به نظرها و عقاید خانم قائل نبوده­ اند! چنین مردی هم ممکن است در تلاش باشد تا در خانواده جایگاهی همانند جایگاه پدر خود داشته باشد، و اگر ببیند همسرش در اداره­ ی امور زندگی به ابراز نظر می­ پردازند، این کار را نشانه­ ای از تمرّد همسر می­ داند و می ­پندارد که پذیرش سخنان خانم به معنای واگذاری جایگاه مدیریتی خود به همسر است! روی همین اساس با قاطعیت در برابر ابراز نظر وی ایستادگی می­کند و در تلاش است که تنها حرف خود را به کرسی بنشاند!

گاهی اوقات رفتار و عملکرد والدین در زندگی خود امری اشتباه نیست، و رفتارشان بر اساس واقعیت ­های زندگی خود بنا شده باشد؛ اما کپی برداری از رفتار آن ­ها برای زندگی خود کاری نادرست و اشتباه است. به عنوان نمونه پدر، به علت ضعف جسمی و یا فکری، مدیریت بسیار ضعیفی دارد و نمی ­ تواند روی پای خود بایستند؛ از طرفی مادر، مدیریت خوبی برای اداره ­ی امور زندگی دارد و اگر نظاره­ گر این روند باشد، کشتی خانواده را در سراشیبی بحران می­ بیند. طبیعی است که در چنین مواردی مادر وارد کارهای مردانه شده، سکّان کشتی خانواده را در دست گیرد و آن را به ساحل آرامش و اطمینان برساند. حال آیا پسری که در این خانواده رشد کرده می ­تواند کارها و مسئولیت­ های مردانه­ ی خود را به عهده­ ی خانمش بگذارد و خود از انجام آن ­ها شانه خالی کند؟! و آیا خانمی که در چنین فضایی تربیت شده، می­تواند جایگاه مدیریتی شوهر خود را به رسمیت نشناسد و  در صدد تصاحب آن بر آید؟! مسلّما این­گونه نیست.   

گاهی اوقات شاهد هستیم که پدر ـ به دلایل مختلفی ـ بیش از حدّ معمول در انجام کارهای خانه اهتمام می ­ورزیده، و یا این­که می ­بینیم مادر، کارهای مردانه را به عهده می­ گرفته. کارهایی چون خرید نان، انجام امور اداری و امثال آن. در چنین شرایطی هم زوج ­های جوان باید دقت داشته باشند که سطح انتظار خود از همسرشان را با توجه به رفتار خانواده ­ی خود تنظیم نکنند، و بیش از هر چیز به واقعیت ­های زندگی خود بنگرند و در تلاش باشند تا بدون انتظار از طرف مقابل، وظایف خود را به بهترین نحو ممکن انجام دهند، و تا جایی که امکان دارد یاور خوب و کریمانه­ ای برای همسر خویش باشند.  

صرفه­ جویی ­های غیر معقول، و یا پریز و بپاش­ های افراطی والدین هم از همین موارد است. به عنوان نمونه آقا در خانواده­ ای رشد کرده که اهل خساست و تنگ نظری هستند و خانم در خانواده ­ای بوده که اهل ریخت و پاش ­ها و هزینه­ های غیر معقول بوده ­اند! اگر این زوج جوان در صدد باشند تا همانند والدین خود زندگی کنند، طبیعی است که زندگی را به کام خود تلخ می­کنند و نمی ­توانند خانواده ­ی خود را بستری برای بار یابی به آرامش و سکون ببینند!

هر چند که قبلا به صورت مفصل در رابطه با موضوع «محبت» صحبت به میان آمد، اما لازم به ذکر است که محبت به همسر هم یکی از همین نمونه­ ها می ­باشد. بعضی از زوج ­های جوان که در ادای محبت به یکدیگر کوتاهی می­ کنند، و در عین حال رفتار خود را هم معقول و منطقی می­ بینند، ریشه ­ی اشتباهات خود را باید در الگوهای ناصحیح خود و تعصّب بی­ جا در پیروی از آن­ ها جستجو نمایند. 

کنار گذاشتن آداب و رسوم غیر منطقی و احترام به آداب و رسوم خانواده ­ی همسر هم از مصادیق این بحث است.

راه­کار: با توجه به مسائل ذکر شده توصیه می ­شود که جوانان عزیز در ابتدای زندگی، مطالعه ­ی خوبی در رابطه با «اصول زندگی زناشویی» داشته باشند، تا در بستر این مطالعه به نگرش­ های نادرست خود پی ببرند و بتوانند زندگی خدا پسندانه­ ای را به همسر خود هدیه دهند.  

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question