×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

 بسم الله الرحمن الرحیم

اسم اعظم به چه معناست؟  

«اسم اعظم» گاهی بر «اسمای لفظی» خدا اطلاق می شود و گاهی بر «اسم های تکوینی» خداوند.

اسم اعظم لفظی:

نامهای لفظی کلماتی است که بر ذات و صفات الهی دلالت دارد. برخی از این نام ها عظیم است، مانند: قدیر، علیم، حکیم، حیّ و رازق.

برخی هم اعظم است، مانند: الله و الرحمن.

سرّ اعظم بودن این دو نام آن است که سایر نام های خدای سبحان را زیر پوشش دارد؛ چنانکه اسم «شافی» زیر پوشش اسم «رازق» است و اسم رازق زیر پوشش اسم «خالق» و آن، زیر پوشش اسم «قادر» و آن، زیر پوشش اسم جامع و اعظم «الله» که بر ذات جامع همۀ کمالات دلالت دارد و همچنین زیر پوشش نام اعظم «الرحمن» که بر همۀ رحمت های الهی دلالت دارد.

شایان ذکر است که غیر از «الله» و «الرحمن» هر نامی که بر نام دیگر احاطه دارد، نسبت به نام زیر پوشش خود اسم اعظم نسبی است، اما الله و الرحمن اسم اعظم مطلق است. (مطالعۀ بیشتر)

 اسم اعظم تکوینی:

اسم اعظمی که آثار تکوینی همانند احیای مردگان و یا طیّ الأرض دارد از سنخ لفظ نیست و توقع چنان آثاری از لفظ بر پایۀ پنداری نادرست دربارۀ اسم اعظم است. همچنین اسم اعظم، مفهومی حصولی نیست تا با فراگیری آن بتوان مردگان را زنده کرد یا طیّ الأرض داشت، بلکه اسم اعظم مقامی است که بار یافتگان به آن، گرچه لفظی هم نگویند با صِرف اراده بر چنین کارهایی قادرند.

در نظام هستی که بر اساس حق عینی و در مدار علیت و معلولیت حقیقی اداره می شود، نمی توان با امور اعتباری مانند لفظ و مفهوم بر امور تکوینی اثر گذاشت. در چنین نظامی هر علت مؤثری باید بر معلول خود فائق و از آن قوی تر باشد. البته می توان با نیایش های ویژه در قرائت آیات یا ادعیه، استعداد مناسب قابلی را فراهم کرد تا مبادی فائقه که به اذن خداوند سبب فاعلی هستند، علت پیدایش اثر تکوینی شوند، لیکن در این حال تأثیر از آنِ مبدأ ملکوتی است، نه لفظ یا مفهوم ذهنی شخص نیایشگر.

انسان هایی که به مقام ملکوتی نرسیده اند از الفاظ یا مفاهیم ذهنی شان کاری ساخته نیست:

گر انگشت سلیمانی نباشد     چه خاصیت دهد نقش نگینی

 اثار تکوینی که دربارۀ سورۀ حمد آمده نیز، از همین قبیل اس؛ امام صادق(علیه السلام) می فرماید: اگر قرائت سورۀ حمد مردگان را زنده کند شگفت آور نیست: «لَوْ قَرَأْتَ الْحَمْدَ عَلَى مَیِّتٍ سَبْعِینَ مَرَّةً ثُمَّ رُدَّتْ فِیهِ الرُّوحُ مَا کَانَ عَجَباً»[۱]

بنابراین، آثار تکوینی که برای ادعیه و اذکار ذکر می شود، در حقیقت آثار مقام خاص داعی است که می تواند در جهان هستی اثر بگذارد، یا آن که با نیایش و ابتهال، نصاب قابلی را به کمال می رساند تا مبدأ فاعلی، آثار ویژه را اراده کند. به هر تقدیر تأثیر تکوین به نفس قدس داعی یا مبدأ برتر باز می گردد، نه به صِرف یک لفظ! 

امام مجتبی(علیه السلام) فرمود: کسی که در قلبش جز رضای حق خطور نکند، مستجاب الدعوۀ است و من ضامن آن هستم: «وَ أَنَا الضَّامِنُ لِمَنْ لَمْ یَهْجُسْ فِی قَلْبِهِ إِلَّا الرِّضَا أَنْ یَدْعُوَ اللَّهَ فَیُسْتَجَابَ لَهُ»[۲] 

(برگرفته از تفسیر تسنیم، ج۲، ص۷۶ ـ ۸۳) 


[۱] . بحارالانوار، ج۸۹، ص۲۵۷٫

[۲] . الکافی، ج۲، ص۶۲٫ 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.