امام باقر (علیه السلام) در رابطه با دعای بهاء که در سحرهای ماه مبارک رمضان خوانده می شود، فرمودند: اگر مردم می دانستند که این دعا چه عظمتی نزد خداوند دارد و اگر می دانستند که این دعا با چه سرعتی به اجابت می رسد، برای دستیابی به آن، با یکدیگر به جنگ بر می خواستند، هر چند با شمشیر!

بسم الله الرحمن الرحیم

کلید درهای آسمان

برگرفته از کتاب پیوند جوان با نماز ـ نوشتۀ مدیر سایت 

کلید درهای آسمان خسته و کوفته از مسافرت یک ماهه برمی­گشتم. نیمه ­شب، پشت در خانه رسیدم. دوست داشتم استراحت مفصلی کنم و خستگی یک ­ماهه را از تن بیرون کنم. خواستم قفل در را باز کنم، اما هر چه گشتم، کلید را پیدا نمی ­کردم. تازه یادم افتاد که کلید، در خانۀ همسایه است و تمام شب را باید پشت در بگذرانم.

شب سختی بود. هنگام اذان صبح، چراغ ­های خانۀ همسایه روشن شد و مطمئن شدم که بیدار شده ­اند. جلو رفتم. درِ خانه را زدم و ضمن عذرخواهی از همسایه، از او تشکر کردم، که در طول این مدت، مراقب خانه بوده. سپس کلید خانه را از وی پس گرفتم و وارد خانه ­ام شدم. 

ورود به هر جایی، قانون و روش خاص خود را دارد. هر چند که آن ­جا خانۀ خود انسان باشد! ورود به آسمان ­های معنوی و قدم نهادن در عرصۀ سیر و سلوک هم، از این قانون، مستثنی نیست.

لحظه ­ای به اطراف خود نگاه کنیم! در این دنیای خاکی، افراد زیادی را می ­بینیم که بویی از معنویت استشمام نکرده­اند و پشت درهای معنویت به خواب رفته­اند! افراد زیادی هستند که سرگردان کوچه و بازار دنیا هستند و هرگز نتوانسته­ اند در حریم امن الهی وارد شوند.

در وادی عرفان و معنویت، کم نیستند افرادی که در جاد ه ­های انحراف و سرگردانی افتاده ­اند، و در عین حال، راه خود را صحیح، و خویشتن را راه ­ یافته می ­دانند! سرگردانی این­گونه افراد، شاهدی قوی است که راه آسمان ­ها هم، کلید مخصوص به خود دارد، و ادعای عرفان و معنویت، آن هم بدون کلید مخصوص به خود، ادعا و توهمی بیش نیست. 

کلید درهای آسمان، از یک سو، “ولایت معصومین (علیهم ­السلام)“، و از سوی دیگر، “نماز” می ­باشد. یک قسمت از کلید (ولایت)، مربوط به حوزۀ اعتقادات است و قسمت دیگر (نماز)، مربوط به حوزۀ اعمال است. روی همین اساس است که در روایات نورانی اهل­ بیت (علیهم­ السلام)، از دو چیز به عنوان ستون دین یاد شده است: یکی “ولایت” و دیگری “نماز“!

پیامبر اکرم (صلی ­الله­ علیه ­وآله) می ­فرماید: «عَلِیٌّ عَمُودُ الدِّینِ».

(کلینی، الکافی، ج۱، ص۲۹۳)

امام باقر (علیه ­السلام) می ­فرماید: «الصَّلاةُ عَمُودُ الدِّین‏».

(وسائل ­الشیعۀ، ج۴، ص۲۷)

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  • کاربران حاضر: 4
  • بازدید امروز: 2175
  • بازدید هفته: 31258
  • بازدید ماه: 140159
  • بازدید سال: 1664023
  • تاریخ به‌روزشدن سایت: خرداد ۹, ۱۳۹۶