سؤال:

با سلام

 ۱۶ سال سن دارم و در خانواده ای مذهبی بزرگ شده ام. سال ها قبل در دام شیطام افتادم و کنترل نگاهم را از دست داردم. سال گذشته از طریق فردی با امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) آشنا شدم و به قدری متحول شدم که نماز شب و دعای عهدم ترک نمی شد. ۴ ماه پیش نماز شبم ترک شد و دوباره به گناه نزدیک شده ام. اکنون به شدت پشیمان هستم و توان ترک گناه را ندارم. به حال خودم گریه می کنم و نمی دانم چگونه از دام شیطان رهای پیدا کنم.    مقابله کنم. از شما تقاضا دارم که راه کاری به من نشان دهید تا نگاه به نامحرم و فکر گناه را کنار بگذارم.  

پاسخ:

سلام بر شما

برای دوری از گناه به راه کارهای ذیل توجه کنید:

  1. افکار جایگزین: باید بر شیطان پیش دستی کنید و افکار خوبی را در ظرف فکری خود قرار دهید. به عنوان نمونه مطالعه در خصوص زندگی علما و خوبان و همچنین مطالعه در رابطه با امام زمان (علیه السلام) و  کسانی که خدمت آن حضرت مشرف شده اند کار شایسته ای است. سعی کنید بعد از مطالعه، به مطالبی که خوانده اید فکر کنید و فکر خود را مشغول این مطالب نورانی کنید.
  2. سعی کنید با همتی عالی، خود را به جای آن علمای راستین قرار دهید و نیز خود را به جای کسانی قرار دهید که خدمت آن حضرت رسیده اند. آن ها چیزی از شما دست کم نداشته اند و یقینا شما هم می توانید همانند آنان باشید. بنابراین قدر خود را بدانید و خویشتن را به بهای اندکی نفروشید.
  3. برنامه ریزی و نظم در زندگی در استحکام تقوی بسیار مناسب است. امیرالمؤمنین (علیه السلام) در این رابطه می فرماید: «شما را به دو چیز توصیه می کنم. به تقوای الهی و نظم در امور زندگی.» نظم در زندگی به انسان احساس ارزشمندی و کرامت می دهد و موجب می شود تا شیطان از وی فاصله گیرد.  تنبلی و بی برنامگی بهترین عرصه برای فعالیت شیطان است. وقت خود را به خوبی پر کنید و سعی کنید از بی کاری و بی برنامگی فاصله بگیرید.
  4. احترام به پدر و مادر و سعی در خدمت به آن ها موجب می شود تا دست رحمت الهی وارد زندگی شما شود و شیطان را از زندگی شما دورتر گرداند. گاهی اوقات که جوانی مبتلا به گناه می شود، علتش آن است که دل پدر یا مادر را شکسته با در خدمت به آن ها کوتاهی کرده است.
  5. سعی کنید برنامۀ خوبی روی نماز داشته باشید. حتما وقت خوبی برای تعقیبات نماز بگذارید و سعی کنید حداقل روزی یک بار، برای نماز جماعت به مسجد بروید.
  6. ورزش، از اموری است که شهوت ها و قوای جنسی انسان را تقلیل می دهد. سعی کنید هر روز یک بار ورزش کنید. آن هم به صورتی که به نفس زدن بیفتی و بدنتان عرق کند.

ان شاء الله در پناه امام زمان (علیه السلام) باشید.

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی