×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سؤال:

با سلام

 ۱۶ سال سن دارم و در خانواده ای مذهبی بزرگ شده ام. سال ها قبل در دام شیطام افتادم و کنترل نگاهم را از دست داردم. سال گذشته از طریق فردی با امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) آشنا شدم و به قدری متحول شدم که نماز شب و دعای عهدم ترک نمی شد. ۴ ماه پیش نماز شبم ترک شد و دوباره به گناه نزدیک شده ام. اکنون به شدت پشیمان هستم و توان ترک گناه را ندارم. به حال خودم گریه می کنم و نمی دانم چگونه از دام شیطان رهای پیدا کنم.    مقابله کنم. از شما تقاضا دارم که راه کاری به من نشان دهید تا نگاه به نامحرم و فکر گناه را کنار بگذارم.  

پاسخ:

سلام بر شما

برای دوری از گناه به راه کارهای ذیل توجه کنید:

  1. افکار جایگزین: باید بر شیطان پیش دستی کنید و افکار خوبی را در ظرف فکری خود قرار دهید. به عنوان نمونه مطالعه در خصوص زندگی علما و خوبان و همچنین مطالعه در رابطه با امام زمان (علیه السلام) و  کسانی که خدمت آن حضرت مشرف شده اند کار شایسته ای است. سعی کنید بعد از مطالعه، به مطالبی که خوانده اید فکر کنید و فکر خود را مشغول این مطالب نورانی کنید.
  2. سعی کنید با همتی عالی، خود را به جای آن علمای راستین قرار دهید و نیز خود را به جای کسانی قرار دهید که خدمت آن حضرت رسیده اند. آن ها چیزی از شما دست کم نداشته اند و یقینا شما هم می توانید همانند آنان باشید. بنابراین قدر خود را بدانید و خویشتن را به بهای اندکی نفروشید.
  3. برنامه ریزی و نظم در زندگی در استحکام تقوی بسیار مناسب است. امیرالمؤمنین (علیه السلام) در این رابطه می فرماید: «شما را به دو چیز توصیه می کنم. به تقوای الهی و نظم در امور زندگی.» نظم در زندگی به انسان احساس ارزشمندی و کرامت می دهد و موجب می شود تا شیطان از وی فاصله گیرد.  تنبلی و بی برنامگی بهترین عرصه برای فعالیت شیطان است. وقت خود را به خوبی پر کنید و سعی کنید از بی کاری و بی برنامگی فاصله بگیرید.
  4. احترام به پدر و مادر و سعی در خدمت به آن ها موجب می شود تا دست رحمت الهی وارد زندگی شما شود و شیطان را از زندگی شما دورتر گرداند. گاهی اوقات که جوانی مبتلا به گناه می شود، علتش آن است که دل پدر یا مادر را شکسته با در خدمت به آن ها کوتاهی کرده است.
  5. سعی کنید برنامۀ خوبی روی نماز داشته باشید. حتما وقت خوبی برای تعقیبات نماز بگذارید و سعی کنید حداقل روزی یک بار، برای نماز جماعت به مسجد بروید.
  6. ورزش، از اموری است که شهوت ها و قوای جنسی انسان را تقلیل می دهد. سعی کنید هر روز یک بار ورزش کنید. آن هم به صورتی که به نفس زدن بیفتی و بدنتان عرق کند.

ان شاء الله در پناه امام زمان (علیه السلام) باشید.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question