بسم الله الرحمن الرحیم

چرا نام الرحمن همچون نام الله است؟

خدای رحمان، خدایی است که رحمت فراگیرش شامل همه چیز و همه کس می­شود؛ از مؤمن و کافر گرفته، تا دنیا و آخرت. همانند آفتابی که بر سر همه می ­تابد یا بارانی که بر هر سرزمین می­ بارد. «وَ رَحْمَتی‏ وَسِعَتْ کُلَّ شَیْ‏ءٍ»[۱]، «رَبَّنا وَسِعْتَ کُلَّ شَیْ‏ءٍ رَحْمَة»[۲] بنابراین، مقابل چنین رحمتی، عدم است، نه غضب!

این رحمت در برابر غضب نیست، بلکه غضب نیز از مصادیق آن است. بر خلاف رحمت رحیمیه که در مقابل عذاب الهی قرار دارد و شامل همه کس نمی شود. 

در رحمت رحمانیه، همۀ صفات خدای سبحان زیر پوشش آن است و در هر مظهری با اسمی خاص ظهور می کند؛ در سوره ­هایی که محتوایی مهرآمیز دارد و اوصاف جمالیۀ خداوند را مطرح می ­کند، در چهرۀ جمال، و در سوری که مضامینی قهرآمیز دارد و غضب الهی را بازگو می ­کند، در چهرۀ جلال تجلی می­ کند.

از این رو برخی گفته ­اند: کلمۀ «الرحمن» نیز همانند کلمۀ «الله»، اسم اعظم است.

قرآن کریم دربارۀ نام های «الله» و «الرحمن» می فرماید: «قُلِ ادْعُوا اللَّهَ أَوِ ادْعُوا الرَّحْمنَ أَیًّا ما تَدْعُوا فَلَهُ الْأَسْماءُ الْحُسْنى»؛ «الله را بخوانید یا الرحمن، هر یک از این دو نام خداوند، دارای نام های نیکوتر است.»[۳]

مرجع ضمیر در «فَلَهُ»، «ایّاً» است، نه «الله» و معنای آیه این نیست که خداوند اسمای حسنایی دارد، بلکه بدین معناست که هر یک از «الله» و «الرحمن» اسم های حسنایی دارد.

تناسبی ندارد که ضمیر در «فله» به «الله» برگردد. از این رو مرحوم فاضل هندی می گوید: «محققان بر آنند که الرحمن نیز همانند الله اسم ذات است و الرحمن در آیۀ «بسم الله الرحمن الرحیم» بدل از الله است و از این رو بر الرحیم که صفت است مقدم شده است.

(برگفته از تفسیر تسنیم، ج۱، ص۲۹۱ ـ ۲۹۲ و ج۲، ص۷۷)


[۱] . اعراف، ۱۵۶٫

[۲] . غافر، ۷٫

[۳] . اسراء، ۱۱۰٫

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

4 پاسخ به چرا نام «الرحمن» همتای نام «الله» و اسم اعظم است؟

 • مصطفی

  با سلام خدمت شما کارشناس محترم
  بنده تمام سوال و پاسخ های شما را نگاه کردم،
  احسنت به این پاسخ هایتان که با روشن فکری جواب میدهید.
  انشاالله در پناه خداوند باشید .
  صلوات

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ تیر ۲۱م, ۱۳۹۴ ۰۴:۵۶:

  سلام بر شما
  متشکرم
  عاقبت به خیر باشید.

  [پاسخ]

 • سلام ببخشید من چند روزی میشه تصمیم گرفتم توبه کنم ولی خیلی گیجم چون هم غیبت زیاد میکردم تهمت هم میزدم دروغ هم می گفتم ولی می گن حتما برو حلالیت بگیر ولی واقعا نمی تونم نمیشه استغفار کنم تورو خدا کمکم کنید یه سوال دیگه من از رو پول شوهرم پول جمع کردم اگه بهش بگم نسبت بهم بدبین میشه باید با این پول چی کار کنم خواهش می کنم جواب منو حتما بدین.

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ مرداد ۱۲م, ۱۳۹۴ ۰۶:۱۸:

  سلام بر شما
  پاسخ سؤال خود را از اینجا دریافت کنید.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی