×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم 

سؤال

سلام
سئوالی دارم چرا روحانیت کار یدی نمی کنن در حالی که ائمه هم کار می کردند و به فقرا میبخشیدن و هم دین رو آموزش می دادن و دیگه اینکه اسلام دین جامعی هست و به کار در اسلام تاکید شده

جواب 

سلام علیکم
در پاسخ به این سوال چند مطلب را عرض می کنم:
۱ ـ این مطلب اشتباه است که کار را فقط در کار یدی بدانیم. در واقع این نگرش توهین به بخش عظیمی از جامعه است. مثلا با این نگرش تمامی محققین و پژوهشگران کشور را بی کار و علاف می دانیم. همچنین با این نگرش تمامی پزشکان و مشاورین را هم بی کار می دانیم. و حال آن که این گونه نیست.
۲ ـ معصومین ـ علیهم السلام ـ که معدن علم الهی هستند نیازی به تعلیم علم نداشتند. وانگهی مردم هم قدر آن ها نمی دانستند و ان گونه که باید محل مراجعه مردم نبودند. به همین جهت بود که به کارهای یدی رو می آورند. اما علما و روحانیون که با موج عظیمی از شبهات دشمنان علیه دین مواجه هستند از یک سو موظف هستند که با مطالعه و تحقیق اطلاعات خود را به روز کنند و از سوی دیگر تمامی تلاش خود را صرف پاسخگویی به شبهات و دفاع از دین کنند.
۳ ـ هر کسی در جامعه وظیفه ای دارد و باید به وظیفه خود به خوبی عمل کند. مثلا یک پزشک وقتی می بیند که بیماری جامعه اش را فرا گرفته حق ندارد وظیفه ذاتی خود را رها کرده و مشغول کار کشاورزی شود. اگر چنین کند نزد عقلا محکوم است. یک عالم هم که سنگربان مرزهای عقیدتی اسلام است، وقتی می بیند که دشمنان از هر سو به سمت دین حمله می کنند و با استخدام هزاران محقق و صررف کردن میلیون ها ساعت تحقیق و مطالعه در صدد تخریب بنیان های عقیدتی مردم هستتند، اجازه ندارد وظیفه ذاتی خود در دفاع از دین را رها کرده و مشغول کارهای یدی شود. اگر چنین کند، نزد خدا و مردم پاسخی ندارد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question