بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال: چرا برخی از سوره های قرآن به نام حیوانات است؟ 

جواب: 

با توجه به این که نام گذاری سوره های قرآن، توقیفی نیست، این نام گذاری ها توسط مردم صورت گرفته و دلیلی نداریم که معصومین (علیهم السلام) چنین نام هایی را روی این سوره ها گذاشته باشند. 

سورۀ بقره دارای معارفی والا و حکمت هایی عمیق و احکامی فراوان است. آیت الکرسی که قلۀ رفیع قرآن و «گنج عرشی» است در این سوره قرار دارد. سه آیۀ پایانی این سوره، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. همچنین آیات ناظر به مقام منیع خلافت الهی و تعلیم اسماء و حقایق اشیاء به انسان کامل در این سوره است. لذا بعید است که نام گذاری چنین سوره ای به بقره (گاو بنی اسرائیل) توسط معصومین (علیهم السلام) صورت گرفته باشد. 

همچنین سورۀ انعام که مشتمل بر چهل احتجاج توحیدی است  

و سورۀ نمل که معارف عمیق و قصص بسیاری از پیامبران را در بر دارد، بعید است که از طرف معصوم، با چنین نامی معرفی شده باشند.  

نیز بعید است سورۀ  مائده که بر اثر اشتمال بر آیۀ ولایت، شایستۀ نام «سورۀ ولایت» است، به سبب تبیین سفرۀ بنی اسرائیل به مائده موسوم شده باشد. به همین دلیل، برخی از مفسرین شیعه و سنی از عنوان سورۀ بقره احتراز جسته، در برخی روایات، از آن به عنوان «سوره ای که به آن بقره می گویند» یاد کرده اند. (مفسرینی چون: سید رضی در المجازات النبویۀ، و طبری در جام ص۲۷ع البیان)

(برگرفته از تفسیر تسنیم، ج۲، ص۲۷ و ۲۸)

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی