بسم الله الرحیم الرحیم

الفاظ نماز، تکراری است!

برگرفته از کتاب پیوند جوان با نماز ـ نوشتۀ مدیر سایت

یک مسلمان، در هر سال نزدیک به دو هزار بار نماز می­ خواند و پیوسته الفاظ و حرکات نماز را تکرار می­ کند. آیا تکرار نماز کار خسته کننده ­ای نیست؟! و آیا این کار، عمل لغو و بیهوده ­ای به شمار نمی­ رود؟! 

در جواب به این سؤال تنها به ذکر دو  مطلب اکتفا می ­کنم:

مطلب اول: ما، همه ­روزه خود را با آب شستشو می ­دهیم و مراقب هستیم که آلودگی بر بدنمان ننشیند. آیا تا به حال کسی به ذهنش خطور کرده که آب برایم تکراری شده؟! در روایات، از نماز به عنوان نهری یاد شده که روزی پنج بار روح و روان خود را با آن شستشو می ­دهیم. طبیعی است که وقتی کسی از نماز به عنوان کاری تکراری و بدون فایده یاد می­کند، در واقع، از فایدۀ نماز که همان شستشوی روح و روان است در غفلت است!

 مطلب دوم: ما انسان ­ها، در زندگی روزمره، بارها به دیگران سلام می ­دهیم و از زحمات آن­ ها تشکر و قدردانی می ­کنیم. بارها به دیگران ابراز محبت می ­کنیم و از کارهای خوبشان تقدیر می ­کنیم. آیا می ­توان گفت این کارها تکراری شده؟! درست است که تقدیر و تشکرها با الفاظی تکراری واقع می ­شوند؛ اما هر تقدیر و تشکری، روحی مخصوص به خود دارد، و در این روح، هیچ تکراری وجود ندارد.

نماز، تشکر از نعمت­ های بی ­پایان الهی، بهانه­ ای برای ابراز محبت به خدای یکتا، و مدح و ثنای او می­ باشد. هر چند الفاظ نماز تکراری است؛ اما روح نماز برای نمازگزارِواقعی، هیچ وقت تکراری و خسته­ کننده نخواهد بود.

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

4 پاسخ به نماز را ترک کردم ـ چون الفاظ نماز را تکراری و بیهوده می دانم!

 • ناشناس

  مطالب جالب بود

  [پاسخ]

 • شهاب باقری

  خاصیت یه سری چیزها به تکرار آنهاست مثل ذکر ، نماز،

  [پاسخ]

 • حامد

  اجرکم عند الله

  [پاسخ]

 • حمید

  با سلام مطالب جالب بود به نظر من اگه خدا نماز رو واجب نمی کرد مردم در نجاست جنسی و … می ماندند اگر هم تکرار داره خوبیش به اینکه باید پاک باشیم

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی