بسم الله الرحمن الرحیم

خدای متعال در سومین آیه از سوره بقره، در توصیف متقین فرموده است: «وَ مِمَّا رَزَقْناهُمْ یُنْفِقُون». چه نکاتی از این جمله برداشت می شود؟

انفاق که در آیات ابتدایی سورۀ بقره، سومین صفت متقین است، هم باعث تحکیم پیوند بندگان خداست و هم در پرتو توجه به خدا در تحکیم پیوند بندگان با یکدیگر مؤثر است.

امام مطالبی که از این جمله برداشت می شود:

اول ـ پرهیزکاران، بخشی از روزی خود را انفاق می کنند، نه همۀ آن را. (با توجه به این که «من» در آیه، برای تبعیض است)

دوم ـ باید آن چه را انفاق می کنند، «روزی خدا» بدانند، نه مال خود. و این بینش توحیدی را خداوند به ما آموخته: «وَ ما بِکُمْ مِنْ نِعْمَةٍ فَمِنَ اللَّهِ»[۱]

انسان، مالک حقیقی چیزی نیست، بلکه نمایندۀ مالک حقیقی است و باید مطابق فرمان او در مال خود تصرف کند: «وَ أَنْفِقُوا مِمَّا جَعَلَکُمْ مُسْتَخْلَفینَ فیه»[۲]و اگر کسی بگوید: من با کوشش خود مال فراهم کرده ام، گفتار او همان منطق قارونی است که می گفت: «إِنَّما أُوتیتُهُ عَلى‏ عِلْمٍ عِنْدی؛ این ثروت را بوسیله دانشى که نزد من است به دست آورده‏ام!»[۳]

خدای متعال از لحظا تشریع اصل مالکیت اعتباری انسان را امضا کرده، لیکن از لحاظ بینش تکوینی و اعتقادی، آیات حاکمی نازل کرده است که دلالت بر سلب مالکیت تکوینی و حقیقی دارد.

سوم ـ انفاق باید از مال حلال باشد؛ چون مال حرام شرعا «رزق الله» نیست، بلکه مبغوض خداست.

چهارم ـ انفاق نباید محدود به مال باشد، بلکه علم، عقل، قدرت، جاه و جان نیز مورد انفاق است؛ زیرا همۀ این ها از مصادیق رزق الهی است که به بندۀ خود عطا کرده است.

(برگفته از تفسیر تسنیم، ج۲، ص۱۶۷ ـ ۱۶۹)


[۱] . نحل، آیۀ۵۳٫

[۲] . حدید، آیۀ۷٫

[۳] . قصص، آیۀ۷۸٫ 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی